Jump to content

Καλησπερα!


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 75 λιτρων, το πηρα μολις πριν απο 5 μερες και εχο κανει τρελεσ αλλαγες νερου για να φτιαξω την σκληροτητα αλλα τιποτα παραμενει ιδια δηλαδη ανεβασμενη.Το Ph ειναι σε αποδεκτα ορια. Αλλαξα ενα μεροσ του νερου με απιονισμενο νερο αλλα τιποτα δεν αλλαξε κατι. Αν μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι εχω απογοητευτει.

Link to comment
Share on other sites

Τί χαλίκι έχεις;

Ξύλα στο ενυδρείο έχεις;

Μήπως έχει πέτρες;

Γενικά περιέγραψε μας αναλυτικά το set up του ενυδρείου σου.

Ποιά test χρησιμοποιείς; Ποιάς εταιρείας;

Όταν λες πως το pH σου είναι σε αποδεκτά όρια,τί εννοείς; Ποιά είναι τα αποδεκτά αυτά όρια;

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι ειναι σκουρο μικρο δεν ηταν καποιος μαρκας μου το εδωσε αυτος που πηρα το ενυδρειο καθως και 2-3 σακουλακια χρωματιστες πετρες.

Εχω στη μεση ενα κοραλλι το οποιο ειναι συνθετικο και δυο φυτα παλι συνθετικα.Το τεστ που πηρα ειναι μια λωριδα χαρτινη και εχει διαφορες διαβαθμισεις πανω, το αφηνεις ενα λεπτο μεσα και επειτα το αφηνεις εξω και βλεπεις το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ ειναι της JBL.

Τελευταια φορα που μετρησα το ph ηταν περιπου 6,4.

το Κh περιπου 6.

Το GH πανω απο 20

ΝΟ3 και ΝΟ2 μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εκανα μια δοκιμη και εβρασα νερο και το μετρησα και δεν ειχε καμια αλλαγη ως προς το νερο του ενυδρειου στο οποιο εχω ρηξει και απιονισμενο.

Το θεμα ειναι το εξης, αγορασα ενα ενυδρειο και εχω αλλαξει το νερο πανω απο 3 φορες σε 3 μερες για να πετυχω τα επιθυμητα αποτελεσματα. Ειχα την εντυπωση οτι θα ριξω το νερο και τα χημικα και μετα απο λιγο καιρο θα ριξω και τα ψαρια και αυτο ηταν, δεν πηγε το μυαλο μου οτι εχει και αλλο!!!

Τωρα βλεπω οτι ειμαι σε μια συνεχης βαβουρα!!! Διαβαζω διαφορα για CO2 μεσα στο ενυδρειο κτλ.

Η συσκευη που υπαρχει μεσα στο ενυδρειο μου δεν επαρκει. ο ενυδρειο ειναι Cayman 60.

Επισης τα τεστ της JBL που πηρα τα δοκιμασα σε απιονισμενο νερο και μου εδειξαν σκληροτητα μικροτερη του 3 ενω οταν μετρησα στο ενυδρειο μου εδειξαν πανω απο 20, ph 6,4, kh περιπου 6.

Επισης παραγγειλα και μια συσκευη απο Ro-Man αντιστροφης οσμωσης γιατι πιστευω οτι θα χρειαστει για το ενυδρειο αλλα και για το ποσιμο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι στρωμένο;!

Τα test που έχεις πάρει δεν είναι αξιόπιστα.Πάρε υγρού τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εκανα μια δοκιμη και εβρασα νερο και το μετρησα και δεν ειχε καμια αλλαγη ως προς το νερο του ενυδρειου στο οποιο εχω ρηξει και απιονισμενο.

Το θεμα ειναι το εξης, αγορασα ενα ενυδρειο και εχω αλλαξει το νερο πανω απο 3 φορες σε 3 μερες για να πετυχω τα επιθυμητα αποτελεσματα. Ειχα την εντυπωση οτι θα ριξω το νερο και τα χημικα και μετα απο λιγο καιρο θα ριξω και τα ψαρια και αυτο ηταν, δεν πηγε το μυαλο μου οτι εχει και αλλο!!!

Τωρα βλεπω οτι ειμαι σε μια συνεχης βαβουρα!!! Διαβαζω διαφορα για CO2 μεσα στο ενυδρειο κτλ.

Η συσκευη που υπαρχει μεσα στο ενυδρειο μου δεν επαρκει. ο ενυδρειο ειναι Cayman 60.

Επισης τα τεστ της JBL που πηρα τα δοκιμασα σε απιονισμενο νερο και μου εδειξαν σκληροτητα μικροτερη του 3 ενω οταν μετρησα στο ενυδρειο μου εδειξαν πανω απο 20, ph 6,4, kh περιπου 6.

Επισης παραγγειλα και μια συσκευη απο Ro-Man αντιστροφης οσμωσης γιατι πιστευω οτι θα χρειαστει για το ενυδρειο αλλα και για το ποσιμο νερο.

:hysterical: Δηλαδή; Εχεις σκοπό να πίνεις νερό από ΑΟ; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι σε λειτουργια εδω και 4 μερες.

Εχω ριξει την απαραιτητη δοση σε αντιχλωριο επισης εχω ριξει και βακτηρια.

Ενα μερος του νερου το αντικατεστησα με απιονισμενο περιπου στα 12 λιτρα απο τα 75.

Τα χημικα που χρησιμοποιησα ειναι της SERA.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε το ενυδρειο λεμε οτι ειναι στρωμενο?

Θα μετρησω τωρα να δω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα το μετρησα και ειναι Νο3 0 και Νο2 0.

GH πανω απο 20

KH γυρω στο 7

PH μεταξυ 6,8 και 7,2

υπαρχουν αυτες οι αποκλισεις γιατι χρισημοποιω το τεστ της JBL με το χαρτακι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ savas αν δεν ξέρεις πότε ένα ενυδρείο είναι στρωμένο τί καθόμαστε και συζητάμε;!

Μη με παρεξηγάς αλλά δεν υπάρχει έδαφος να πατήσουμε για την περαιτέρω συζήτηση...

Διάβασε όλα τα άρθρα του AquaZone περί στρωσίματος,κύκλου του αζώτου οπωσδήποτε.

Οι μετρήσεις σου φαίνονται οκ αλλά τα τεστ που χρησιμοποιείς δεν είναι αξιόπιστα.

Αγόρασε υγρής μορφής και πόσταρε τις μετρήσεις σου και άσε τα χαρτάκια/sticks...

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

απο που και ως που ρε παιδια ενα νεο ενυδρειο στρωνει σε 4 μερες.............?????????????.διαβασε τo forum και θα καταλαβεις................?????????????

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες Νο3 0 και Νο2 0.ειναι αυτες γιατι απλουστατα δεν αρχισαν να ανεβαινουν,τις επομενες μερες να δεις που θα φθασουν. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1)Διαβασε πως στρωνει ενα ενυδρειο(η ιδανικη περιπτωση και η ποιο γρηγορη ειναι να

σου δωσει μπολι καποιος συνχομπιστας που μενει κοντα σου),2) βγαλε τα πλαστικα

3)βαλε ζωντανα φυτα,4)βαλε και καποιο ξυλο(θα βοηθησει να μαλακωσει το νερο).

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ...αλλα τι σχεση εχει αν ειναι στρωμενο το νερο με το οτι το gh ειναι 20 βαθμους?????????

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα εγω ειμαι ανιδεος, οκ. Αυτος που μου πουλησε το ενυδρειο γιατι μου ειπε να βαλω ψαρια την δευτερη μερα?

Επισης δεν εχω χρησιμοποιηση αμμωνια αλλα ετοιμα σκευασματα της ΣΕΡΑ που μου τα εδωσε αυτος.Αν ηξερα δεν θα εμπαινα εδω να ρωτησω!! Δεν γεννηθηκε κανεις παντογνωστης.

Εμενα το προβλημα μου ειναι το GH γι αυτο και ποσταρα οι αλλες οι μετρησεις ηταν νορμαλ πανω κατω.

Τα ποστ που αναφερεσε φιλε μου τα εχω διαβασει και ελπιζω καποια στιγμη να χρησιμοποιησω για στρωσιμο ενυδρειου την αμμωνια γιατι μου φαινεται ποιο σωστη αν και παιρνει πολυ χρονο.

Διαβασα επισης και για το GH (generall hardness), για μειωση αναφερει• Χρήση Αντίστροφης Όσμωσης (Reverse Osmosis). - εξοδο το οποιο δεν μπορω τορα να διαθεσω.

• Ανάμιξη δυο διαφορετικής σκληρότητας νερών. - το οποιο και το δοκιμασα αλλα δεν ειδα διαφορα, δεν ξερω βεβαια αν επρεπε να αναμιξω περισσοτερο απο 17 λιτρα.

• Ρητίνες. -δε ξερω τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν γεννηθηκε παντογνωστης εχεις δικιο,μονο που το θεμα δεν ειναι αυτο,Κανενα ψαρι του εμποριου δεν προκειται να πεθανει αν το GH ειναι 20 η παραπανω ενω με την Αμωνια κανενα ψαρι δεν προκειται να ζησει.Γιαυτο ολοι σου μηλισαν με αυτο τροπο,ειναι σαν να χασαμε τα ματια και εμεις ψαχνουμε γιατα φρειδια.Καλο ειναι να διαβασεις τα παραπανω που σου υποδειξαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...