Jump to content

Συντηρηση φυτεμενου


aquamania

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.πιστευετε οτι υπαρχει η δυνατοτητα σε ενα φυτεμενο με φυτα υψηλων απαιτησεων μονο να τα κλαδευουμε και γενικως να μην κανουμε ξεριζωματα για να αποφυγουμε ετσι το ανακατεμα του υποστρωματος με την στηλη του νερου?αν μπορουμε να το κανουμε αυτο τι υψος και παχος χαλικιου προτεινεται για κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα,

η απάντηση και στα δύο ερωτήματά σου είναι μία: όλα εξαρτώνται από τι φυτά θα έχει το ενυδρείο! Για παράδειγμα εγώ έχω 8 εκ υπόστρωμα και για το εχινόδορο που έχω μετά από ένα χρόνο το χαλίκι αποδείχτηκε λίγο. Και διπλάσιο να είχα πάλι θα το αξιοποιούσε το συγκεκριμένο φυτό.

Σαφώς και είναι καλύτερο να μην ξεφυτεύουμε και ξαναφυτεύουμε τα φυτά σε ένα ενυδρείο ειδικά αν έχουμε κάποιο υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι γιατί αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με άλγες κ.α. Θα σου έλεγα πως μία πρόταση είναι περίπου 6-8 εκ υπόστρωμα με πάχος κόκκου 1-3 χιλιοστά. Αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται από τα φυτά που θα διαλέξεις να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα,

η απάντηση και στα δύο ερωτήματά σου είναι μία: όλα εξαρτώνται από τι φυτά θα έχει το ενυδρείο! Για παράδειγμα εγώ έχω 8 εκ υπόστρωμα και για το εχινόδορο που έχω μετά από ένα χρόνο το χαλίκι αποδείχτηκε λίγο. Και διπλάσιο να είχα πάλι θα το αξιοποιούσε το συγκεκριμένο φυτό.

Σαφώς και είναι καλύτερο να μην ξεφυτεύουμε και ξαναφυτεύουμε τα φυτά σε ένα ενυδρείο ειδικά αν έχουμε κάποιο υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι γιατί αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με άλγες κ.α. Θα σου έλεγα πως μία πρόταση είναι περίπου 6-8 εκ υπόστρωμα με πάχος κόκκου 1-3 χιλιοστά. Αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται από τα φυτά που θα διαλέξεις να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου :thumbup:

Καλημερα και ευχαριστω και παλι για τις πολυτιμες συμβουλες.θα χρησιμοποιησω το παχος του χαλικιου που αναφερατε το οποιο εχω ειδη αγορασει.σχεδιαζω ενα φυτεμενο υψηλων απαιτησεων.Στοιχεια:60*30*45.φωτισμος τ5 grolux.χαλικι κοκκου 1-3 χιλιοστα 10 κιλα.υποστρωμα sera floredepot 2,4 κιλα.μετα απο συζητηση με εναν πολυ καλο γνωστη του ειδους θα αγορασω σε λιγο καιρο και Α/Ο.

Ερωτησεις:ποσα watt φωτισμο προτεινεται για αυτο το φυτεμενο?

μπορω να χρησιμοποιω μονο νερο απο Α/Ο λογω του οτι θα με βολεψει στην δημιουργια

αυτοματων αλλαγων?(το νερο της περιοχης μου ειναι εξαιρετικα σκληρο απλα τωρα δεν θυμαμαι

τις τιμες του).

επισης θα τοποθετησω 3 -4 ξυλα mopani

το φιλτρο θα περιεχει μονο sera biopur και σφουγγαρια

αν μπορειτε προτεινεται μου και καποια φυτα για αυτο το ενυδρειο τα οποια ενδεχομενως να

μπορουν να παραμεινουν χωρις μεταφυτευση.

Ευχαριστω και παλι προκαταβολικα για τις πολυτιμες συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεια αγοράσει ακόμα το flordepot μπορείς να χρησιμοποιήσεις για βάση femanga. Επίσης θα πρότεινα να βάλεις πάνω από το υπόστρωμα (όποιο κι αν είναι αυτό) και πριν το χαλίκι λατερίτη. Κάνει πολύ καλή δουλειά!

Για τα 80 λτ ενυδρείου που θα χεις, εκ των οποίων υπολογίζω καθαρά να ναι καμιά 70αριά ίσως και λιγότερα πιστεύω πως με 2-3 Τ5 (εννοείται σιγά σιγά τις ανάβουμε αυτές) θα είσαι ΥΠΕΡκαλυμμένος!

Σκέτο νερό Α/Ο δεν θα πρότεινα. Χρειάζεται να ρίχνεις και προσμίξεις. Δεν θες μηδενικές σκληρότητες για τα φυτά. Τ φυτά χρειάζονται μικρο και μακροστοιχεία. Ρίξε μια ματιά εδώ για να πάρεις μια εικόνα

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_fee..._nutrients.html

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_mac..._nutrients.html

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεια αγοράσει ακόμα το flordepot μπορείς να χρησιμοποιήσεις για βάση femanga. Επίσης θα πρότεινα να βάλεις πάνω από το υπόστρωμα (όποιο κι αν είναι αυτό) και πριν το χαλίκι λατερίτη. Κάνει πολύ καλή δουλειά!

Για τα 80 λτ ενυδρείου που θα χεις, εκ των οποίων υπολογίζω καθαρά να ναι καμιά 70αριά ίσως και λιγότερα πιστεύω πως με 2-3 Τ5 (εννοείται σιγά σιγά τις ανάβουμε αυτές) θα είσαι ΥΠΕΡκαλυμμένος!

Σκέτο νερό Α/Ο δεν θα πρότεινα. Χρειάζεται να ρίχνεις και προσμίξεις. Δεν θες μηδενικές σκληρότητες για τα φυτά. Τ φυτά χρειάζονται μικρο και μακροστοιχεία. Ρίξε μια ματιά εδώ για να πάρεις μια εικόνα

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_fee..._nutrients.html

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_mac..._nutrients.html

ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...