Jump to content

Εξέλιξη γέννας


chchhypno

Recommended Posts

post-848-1187857496_thumb.jpgpost-848-1187857340_thumb.jpgpost-848-1187857713_thumb.jpgΕίμαι στην χαρούμενη θέση να σας ενημερώσω ότι τα μικρά μου έχουν γίνει πλέον 2,5 μηνών.

Έχουν επιβιώσει προς το παρόν 16 μικρά (τα υπόλοιπα πλήρωσαν την απειρία μου και πολλές κουταμάρες σε σχέση με το ph δυστυχώς), ενώ εδώ και περίπου 1 μήνα δεν έχει υπάρξει απώλεια.

Πλέον τρέφονται με ποικιλία τριμμένης ξηράς τροφής, αρτέμια και καρδιά γαλοπούλας, ενώ κάθε δεύτερη μέρα γίνονται σκούπα και αλλαγές 20 λίτρων περίπου με α/ο 75%.

Είναι ακόμα στην 80 λιτρη γεννίστρα, και σύντομα θα μεταφερθούν σε 120 λίτρο ώστε η γεννίστρα να χρησιμοποιηθεί σε νέα γέννα (το ζευγάρι που περιμένει την σειρά του είναι ένα αρσενικό red pigeon blood και ένα θηλυκό solid red, και ανυπομονώ να δω το δικό τους αποτέλεσμα).

Υπολογίζω ότι σε περίπου 2 μήνες θα μπορούν να μεταφερθούν σε νέους ιδιοκτήτες, για αυτό λοιπόν – όσοι πιστοί στείλτε p.m.

Sorry για την ποιότητα των φωτογραφιών.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ.ΥΠΕΡΟΧΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ. :thumbup::angry::wacko::thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! :hysterical: Πολύ όμορφα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο και απο εμενα!!! :thumbup:

Μακαρι να φτασουν μεγεθος "Τασακι"!!!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ όλους...

Nidal προφανώς έχεις μερίδιο στην επιτυχία, να είσαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα μικρά είναι πλέον 3 μηνών και μεταφέρθηκαν σε νέο σπίτι...

Σειρά για την εκτέλεση του χρέους για την διαιώνιση του είδους πήρε το ζευγάρι που βλέπεται στην φώτο... τα μέχρι τώρα δείγματα τους είναι ότι πρόκειται για υπόδειγμα δεμένου ζευγαριού.

post-848-1189579247_thumb.jpg

post-848-1189579314_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά είναι πλέον 3 μηνών και μεταφέρθηκαν σε νέο σπίτι...

πολλα μπραβο :thumbup::bowdown::lmao:

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια και καλη συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ενα μεγαλο Μπράβο θα ηταν λιγο μιας κι αυτο που καταφερες το προσπαθω εδω και τρεις μηνες και το μονο που καταφερα ειναι μονο ασπρα αβγα να βλεπω.Μπράβο και παλι Μπράβο και παλι Μπράβο καλη συνεχεια και με το δευτερο ζευγαρι. :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου!! Συγχαρητήρια!!

Σύντομα καλούς απογόνους και απο το άλλο πανέμορφο σου ζευγάρι.

Σίγουρα θα βγουν πολύ όμορφα μωράκια δισκάκια!! :thumbup::bowdown::lmao::blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου!! Συγχαρητήρια!!

Δε είχα ποτέ τέτοια ψαράκια και πάντα μου άρεσαν δεν ξέρω εάν ακόμα να θέλεις να δόσης κάποια αλλά θα με ενδιέφερε μιας που είναι και μικρά

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μωρά και να τα χαίρεσαι!!!!

Συγχαρητήρια και πάλι σε εσένα και τα ψάρια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο υπεροχο συναισθημα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια.... :thumbup:

Δε είχα ποτέ τέτοια ψαράκια και πάντα μου άρεσαν δεν ξέρω εάν ακόμα να θέλεις να δόσης κάποια αλλά θα με ενδιέφερε μιας που είναι και μικρά

Θα μείνουν ακόμα για τουλάχιστον κανά δίμηνο κοντά μου, μετά το συζητάμε

Link to comment
Share on other sites

Χρόνη καλησπέρα και συγχαρητήρια και από εμένα για τα υπέροχα μικρά σου. Το νέο ζευγάρι είναι όλα τα λεφτά. Φοβερά χρώματα.

Προσπαθώ και εγώ να να δω και να μεγαλώσω μικρά δισκάκια αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα. Έχω ένα πολύ καλό ζευγάρι το οποίο το έχω από μικρά περίπου 3 χρόνια τώρα. Φέτος το καλοκαίρι άρχισαν τα γεννητούρια. Αμέσως τα απομόνωσα σε ένα 120αρι ( Πλαϊνό ενσωματωμένο φίλτρο,ριζα Mopani , ρίζα anubias, καθαρό πυθμένα, αεραντλία ) μόνα τους και από τότε έχω δει 12-15 γέννες. Εκτός από 2 γέννες που δεν έβγαλαν καν μικρά όλες οι άλλες πήγαν πολύ καλά και καταφέρνω να κρατήσω τα μικρά (περίπου 30-40 ) έως και 10 ημέρες. Στη συνέχεια μέσα σε 48 ώρες τα χάνω όλα.

Έχω προσπαθήσει να ταΐσω με νεοεκκολαφθίσα αρτέμια και με έτοιμες μικρές αρτέμιες της ocean nutrition για την περίπτωση που δεν αρκεί πλέον η τροφή από τους γονείς αλλά τίποτα.

Οι μετρήσεις που έχω είναι :

Ph = 5,1 – 5,3

Gh = 2

Kh = 2

Nh4/Nh3 = 0

Θερμοκρασία περίπου 30c

Αλλαγές νερού καθημερινά 12-15 λτ από ΑΟ με προσθήκη Kent Discus Essential, Kent Black water expert , Stress Zime , Stress coat για την ποσότητα αλλαγής.

Υπάρχει κάποια συμβουλή που μπορείς να μου δώσεις;

Ελπίζω να μη κούρασα με την αναλυτική περιγραφή μου.

Στη φωτο έχω ένα από τα τελευταία «μεγάλα» μαζί με μικρά από την επόμενη γέννα.

post-194-1190149963_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να ανεβασεις το ph 6 με 6,5 για την καλυτερη αναπτυξη των μωρων καθως επισης πως οταν τα μικρα εκκολαφθουν και περασουν 2 με 3 εικοσιτετραωρα θα πρεπει να κανεις αλλαγες τουλαχιστον το 50% της γεννηστρας σου ημερησιως και οχι 12 με 15 λιτρα οπως λες.Πιθανολογω οτι χανεις τα μικρα λογω των μικρων αλλαγων αλλαγων νερου που κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που έχω είναι :

Ph = 5,1 – 5,3

Gh = 2

Kh = 2

Nh4/Nh3 = 0

Θερμοκρασία περίπου 30c

Κώστα καλημέρα,

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το PH σου είναι ιδιαίτερα χαμηλό, υπάρχει κάποιος λόγος που το ρύθμισες εκεί???? Πιστεύω ότι αυτό είναι το βασικό πρόβλημα.

Οι δικές μου συνθήκες ήταν pH 6,2 – 6,3, KH 3, GH 6 και φυσικά πολύ καλή φίλτρανση… (χρησιμοποίησα εξωτερικό φίλτρο, αλλά και εσωτερικό αμβούργου που το συστήνω ανεπιφύλακτα).

Επιπλέον το μειωμένο pH (πτώση στο 5,8 από απροσεξία με την χρήση τύρφης) ήταν ο λόγος που έχασα πάρα πολλά μικρά (από περίπου 60 στις 20 ημέρες έμειναν τα 16 που έχω σήμερα).

Σχετικά με την τροφή μην ανησυχείς, οι γονείς προσφέρουν υπεραρκετή τροφή στα μικρά τους τουλάχιστον για 20 – 30 ημέρες (στην δική μου περίπτωση τα μικρά άρχισαν να ενδιαφέρονται για τροφή που έριχνα από τον μήνα και μετά). Βέβαια θα πρέπει να προσέξεις ώστε να συντηρήσεις σε καλή κατάσταση την βλένα των γονιών (το stress coat είναι ότι πρέπει).

Όσον αφορά τις αλλαγές εγώ άλλαζα καθημερινά 17 λτ σε 80 άρι ενυδρείο (κουβάς – αεροσωλήνα και ρύθμιση ροής σχεδόν σταγόνα – σταγόνα), με καθημερινό σιφονάρισμα.

Φαντάζομε ότι τα μικρά βρίσκουν το δρόμο προς τους γονείς, έτσι δεν είναι????

Link to comment
Share on other sites

φιλε αρχισε να δεινεις ψαρια η να τα χωριζεις σε διαφορετικα ενυδρεια!παραμε κ για αυτο που λεγαμε γιατι εμπλεξα και δεν προλαβα να σε παρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση :thumbup: .

Κώστα καλημέρα,

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το PH σου είναι ιδιαίτερα χαμηλό, υπάρχει κάποιος λόγος που το ρύθμισες εκεί???? Πιστεύω ότι αυτό είναι το βασικό πρόβλημα.

Το Ph είναι αυτό που βγάζει η ΑΟ. Επίσης, μία φορά που το ανέβασα περίπου στα 6,5 με προσθήκη μαγειρικής σόδας (κάπου μου είπαν ότι τα μικρά θέλουν ψηλό ΚΗ για την καλύτερη ανάπτυξή τους) ο αρσενικός δεν μπόρεσε να γονιμοποιήσει τα αυγά. Έτσι απέτυχαν 2 γέννες μέχρι να κατέβει γύρο στο 5,5 με συχνές αλλαγές από ΑΟ.

Παρ’ όλα αυτά θα δοκιμάσω τώρα που έχω πάλι μικρά να το ανεβάσω σταδιακά με προσθήκη μικρής ποσότητας νερού από τη βρύση με κάθε αλλαγή και ο θεός βοηθός.

Όσον αφορά τις αλλαγές εγώ άλλαζα καθημερινά 17 λτ σε 80 άρι ενυδρείο (κουβάς – αεροσωλήνα και ρύθμιση ροής σχεδόν σταγόνα – σταγόνα), με καθημερινό σιφονάρισμα.

Σιφονάρισμα κάνω κάθε μέρα, με κάθε αλλαγή νερού, με σωληνάκι αεραντλίας προκειμένου να μαζέψω όσο περισσότερη βρομιά μπορώ χωρίς να πετάξω μεγάλη ποσότητα νερού. Φοβάμαι να αλλάξω μεγάλη ποσότητα νερού για να μην προκαλέσω σοκ στα μικρά. Νομίζω πάντως ότι μπορώ να το αυξήσω στα 20-25 λτ.

Φαντάζομε ότι τα μικρά βρίσκουν το δρόμο προς τους γονείς, έτσι δεν είναι????

Σχετικά με τα μικρά και τους γονείς έχω πολύ καλό ζευγάρι. Είναι συνέχεια κολλημένα επάνω τους και εάν φύγει κάποιο το ξαναμαζεύουν. Ελπίζω αυτή τη φορά να έχω καλύτερη τύχη :bowdown: .

Ευχαριστώ και πάλι :lmao: .

Link to comment
Share on other sites

Το Ph είναι αυτό που βγάζει η ΑΟ. Επίσης, μία φορά που το ανέβασα περίπου στα 6,5 με προσθήκη μαγειρικής σόδας (κάπου μου είπαν ότι τα μικρά θέλουν ψηλό ΚΗ για την καλύτερη ανάπτυξή τους) ο αρσενικός δεν μπόρεσε να γονιμοποιήσει τα αυγά. Έτσι απέτυχαν 2 γέννες μέχρι να κατέβει γύρο στο 5,5 με συχνές αλλαγές από ΑΟ.

Βάζεις και τα απαραίτητα πρόσθετα φαντάζομε... όπως και να έχει εγω προτιμώ μίξη α/ο - βρύσης, 75 - 25 ακόμα και για τις γέννες...

Σχετικά με το ΚΗ το έχω ακούσει και εγώ αλλά πόσο ψηλό δεν έχω ιδέα...

Παρ’ όλα αυτά θα δοκιμάσω τώρα που έχω πάλι μικρά να το ανεβάσω σταδιακά με προσθήκη μικρής ποσότητας νερού από τη βρύση με κάθε αλλαγή και ο θεός βοηθός.

:bowdown::lmao::blink:

Σιφονάρισμα κάνω κάθε μέρα, με κάθε αλλαγή νερού, με σωληνάκι αεραντλίας προκειμένου να μαζέψω όσο περισσότερη βρομιά μπορώ χωρίς να πετάξω μεγάλη ποσότητα νερού.

Υπάρχουν σκούπες που λειτουργούν με αέρα και ξαναρίχνουν το νερό μέσα (ιδιαίτερα χρησιμες ειδικά σε αυτή την περίπτωση)

Νομίζω πάντως ότι μπορώ να το αυξήσω στα 20-25 λτ.

Άνετα ειδικά εάν ρυθμίσεις χαμηλά την ροή που επιστρέφεις το νερό (σχεδόν σταγόνα - σταγόνα)

Καλή επιτυχία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως ήμουν σειρά με κάποιον Κώστα Σαριδάκη στην Αεροπορία - Σχολή ικάρων, έχεις καμία σχέση??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χρόνη καλημέρα,

Βάζεις και τα απαραίτητα πρόσθετα φαντάζομε... όπως και να έχει εγω προτιμώ μίξη α/ο - βρύσης, 75 - 25 ακόμα και για τις γέννες...

Σχετικά με τα πρόσθετα όπως είπα στο πρωτο μήνυμα βάζω Kent Discus Essential, Kent Black water expert , Stress Zime , Stress coat .

Υπάρχουν σκούπες που λειτουργούν με αέρα και ξαναρίχνουν το νερό μέσα (ιδιαίτερα χρησιμες ειδικά σε αυτή την περίπτωση)

Άνετα ειδικά εάν ρυθμίσεις χαμηλά την ροή που επιστρέφεις το νερό (σχεδόν σταγόνα - σταγόνα)

Πως λειτουργούν αυτές οι σκούπες; Δεν κινδυνεύουν τα μικρά; Έχεις κάποιο σχετικό Link;

Σχετικά με το «σταγόνα – σταγόνα», πως το υλοποιείς; Έχεις κάποιο ιδικό εξοπλισμό;

Παρεμπιπτόντως ήμουν σειρά με κάποιον Κώστα Σαριδάκη στην Αεροπορία - Σχολή ικάρων, έχεις καμία σχέση???

Δυστυχώς όχι, Μάλλον συνωνυμία.

Ευχαριστώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα πρόσθετα όπως είπα στο πρωτο μήνυμα βάζω Kent Discus Essential, Kent Black water expert , Stress Zime , Stress coat .

Για να πώ την αλήθεια δεν έχω χρησιμοποιήσει το Discus Essential, δες αν είναι αρκετό για την αναπλήρωση των ηλεκτρολυτών και μεταλλικών στοιχείων που αφαιρούνται από την α/ο (εγώ χρησιμοποιώ Pro-Discus Mineral της tropic marine για την α/ο και προσθέτω trace elements της ιδιας εταιρείας στο ενυδρείο)

Πως λειτουργούν αυτές οι σκούπες; Δεν κινδυνεύουν τα μικρά; Έχεις κάποιο σχετικό Link;

Απλά συνδέεις της σκούπα με αεροσωλήνα σε κάποια αεραντλία (υπάρχουσα φαντάζομε) και η ροή του αέρα από κάτω προς τα πάνω παρασύρει τις ακαθαρσίες που συγκεντρώνονται σε σφουγγαράκι ενώ αφήνει το νερό να πέσει πάλι μέσα στο ενυδρείο.

Δες εδώ για παράδειγμα - μπορείς να βρεις παρόμοια σε αρκετά καταστήματα...

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/6fe...us%20airdriven/

Σχετικά με το «σταγόνα – σταγόνα», πως το υλοποιείς; Έχεις κάποιο ιδικό εξοπλισμό;

Είχα και εγώ την ίδια απορία όταν μου είπαν για μέθοδο προσαρμογής με κουβά...

Απλό τελικά...

Κουβάς (με το νερό προς αλαγή), αεροσωλήνα ικανού μήκους με ρύθμιση ροής στην άκρη της (βανάκι για αεροσωλήνα), η μία άκρη μέσα στο κουβά η άλλη με τον ρυθμιστή στο ενυδρείο.

Τοποθετείς τον κουβά ψηλότερα από το ενυδρείο και ρουφάς λίγο για να δημιουργήσεις ροή και αφήνεις την φύση να δουλέψει για σένα... :thumbup:

(η πρόταση ήταν συμβουλή του φίλου Νίκου Ψάλτη που τον ευχαριστώ γιατί εάν και απλή κάνει την διαφορά :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...