Jump to content

Recommended Posts

Επειδή έχω πρόβλημα με το ιντερνετ σπιτι μου σας γράφω απο το γραφείο διότι έχω τρελλαθεί έχω πάθει μαζική καταστροφή και πολλούς θανάτους που δεν γνωρίζω που οφείλονται και γιατί συνέβη.

Προχτες ξαναμέτρησα τα 2 ενυδρεία γλυκού νερού που είχαν πρόβλημα με νιτρικά 50 και μετά απο αλλαγές νερού και μείωση τροφής έπεσαν τα νιτρικά στο 20. Ξαφνικά χθες πήγα σπίτι και αντίκρυσα το εξής φρικτό θέαμα στο ένα ενυδρείο των 120 λτ μου πέθανε το σκαλάρι που ήταν 15 εκατοστά και στο 225λτ μου πέθαναν 6 ψάρια 1 πλεκόστομος 15 εκατοστών, 2 μονοδάκτυλοι 10 εκατοστών, 3 τιγράκια.

Η αμμωνία είναι 0 καθώς και τα νιτρώδη 0.

Μήπως φταίει γιατί στην αλλαγή νερού έβαλα αρκετό αντιχλώριο, μήπως απο την ζέστη, τι άλλο να συνέβη??

Εχω σκάσει απο την στενοχώρια μου διότι ψάρια 2 ετών τα έχασα σε μια μέρα.

Αλλαξα πάλι το νερό και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία θα μπορούσε να είναι μια πιθανή αιτία (αλήθεια για τι θερμοκρασία μιλάμε???)

Δεν μας λές πόσα και τί ακριβώς ψάρια είχες στα ενυδρεία σου μήπως βγάλουμε καμια άκρη?

Link to comment
Share on other sites

εχω ποστάρει απο την δουλειά μου γιατί δεν εμφανίζονται αυτά που έγραψα σήμερα ? αν υπάρχει πρόβλημα θα τα ξαναγράψω

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία ήταν 34 βαθμούς σύμφωνα με το εξωτερικό θερμόμετρο που έχω στα ενυδρεία.

Είχα κάνει αλλαγές νερού, είχα ρίξει αρκετό αντιχλώριο, είχα μειώσει τον φωτισμό, είχα ρίξει παγάκια στο νερό, είχα μειώσει την τροφή για να πέσουν τα νιτρικά μετά την επιστροφή μου στο σπίτι απο διακοπές αλλά κάτι συνέβη ή με την θερμοκρασία ή με τη χημεία του νερού. Λυπάμαι πολύ που μου συνέβη αυτό και έχασα τα αγαπημένα μου.

Σχετικά με το τι ψάρια έχω φαίνονται στο προφίλ μου.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει αλλαγές νερού, είχα ρίξει αρκετό αντιχλώριο, είχα μειώσει τον φωτισμό, είχα ρίξει παγάκια στο νερό, είχα μειώσει την τροφή για να πέσουν τα νιτρικά μετά την επιστροφή μου στο σπίτι απο διακοπές αλλά κάτι συνέβη ή με την θερμοκρασία ή με τη χημεία του νερού

Το αρκετο αντιχλωριο δεν θα βοηθουσε σε τιποτα!!Μονο οσο χρειαζεται βαζουμε.Τα παγακια ηταν λυση της στιγμης!!Δεν βοηθαει οταν λειπεις 14μερες.Στη χημεια του νερου δεν πιστευω να ειχες προβλημα (αν δεν αλλαξες κατι τις ημερες πριν φυγεις)!Οποτε μαλλον με τη θερμοκρασια θα σου δημιουργηθηκε το προβλημα.(Ενας ανεμιστηρας με χρονοδιακοπτη βοηθαει πολυ οταν λειπουμε απο το σπιτι).Λυπαμαι για τα ψαρακια σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση γιατί ειλικρινά στενοχωρέθηκα τόσο πολύ...

Τώρα ευτυχώς όλες οι μετρήσεις είναι οκ, τα υπόλοιπα ψάρια οκ.

Στο 220 λτ έχω 6 ψάρια

Στο 120 λτ έχω 10 ψάρια

Στο 60 λτ έχω 2 ψάρια

Στο 225 λτ έχω 13 ψάρια.

Στο 120 λτ είχα 7 ψάρια και πρόσθεσα πριν απο 2 μέρες 3 μικρούλια αγγελόψαρα. Στο μεγάλο το 225λτ που έχασα 6 ψάρια ακόμα δεν θέλω να βάλω τίποτε άλλο γιατί φοβάμαι.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...