Jump to content

Πρασινη Αλγη


iCeMaN999

Recommended Posts

Το ενυδρειο μου(Cayman 110 χωριτηκοτητας 230 λιτρων) εχει γεμισει με πρασινη αλγη...απο δευτερα θα παω να παρω ενα καινουργιο φιλτρο ( EHEIM 2028) και θα το εγκαταστησω...υπαρχει καποια μεθοδολογια που πρεπει να ακολουθησω για να εξαφανιστει αυτη η αλγη??Εχω δοκιμασει κατι μαγνητακια αλλα δεν κανουν καθολου δουλεια..Με το πολυ θα αλλαξω το φιλτρο θα αρχισω τακτικες αλλαγες του νερου με απιονισμενο νερο ( ή δεν κανει γιατι θα εχω καινουργιο φιλτρο χωρις τα καταλληλα βακτηρια κ.λ.π ? )..

Καποια προταση-βοηθεια??

Ευχαριστω πολυ!!

ΥΓ: Τα ψαρια που ζουνε μεσα στο ενυδρειο ειναι:

3 αγγελοψαρα

3 Κλοουν

3 Τιγρακια

2 pleco

1 Γατοψαρο(δεν θυμαμαι το ακριβες ονομα αυτη τη στιγμη)

Τα περισσοτερα ομως (αγγελοψαρα και τιγρακια ) θα τα δωσω στο pet-shop γιατι θελω να βαλω μεσα ξιφοφορους , Neon και αλλα μικρα κοπαδια και γαριδες :thumbup:

ΥΓ2: Δυστυχως καποιες μετρησεις που θα σας βοηθουσαν αυτη τη στιγμη δεν εχω να σας πω

Έγινε επεξεργασία - iCeMaN999
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ συμαντικό για την αντιμετώπιση της άλγης,να διαπιστώσουμε το είδος της.

Μπορείς να την περιγράψεις λίγο ή να βάλεις μία φωτό? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασα μια φωτογραφια..η φωτογραφια παρθηκε στη χειροτερη κατασταση που βρεθηκε το ενυδρειο οποτε μη με βρισετε :thumbup: Καποια φυτα τα εχω βγαλει ηδη...Και επιτελους αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα οποτε οτι δειτε πολυ ασχημο παρακαλω πειτε μου να το αλλαξω...( Το ενυδρειο απο βδομαδα θα παρει τελειως διαφορετικη μορφη απο αυτη στη φωτογραφια,θα βγουνε πολλα φυτα και διακοσμητικα)

Η αλγη φαινεται στο αριστερο τζαμι( φατσα του ενυδρειο) αλλα γενικα ειναι σε ολα τα τζαμια και ειναι σα πιτσιλιες..

post-4829-1188140759_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - iCeMaN999
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χωρίς κάποιες βασικές πληροφορίες δεν μπορούμε να βοηθήσουμε. Ένα είναι σίγουρο η άλγη εμφανίζεται όταν υπάρχει ανισορροπία στο μικρό οικοσύστημα μας.

Μπορεί λοιπών να φταίει

1.Φωτισμός

2.Λίπανση

3.ΝΟ3

4.Λάθος επιλογή φυτών πχ μόνο φυτά αργής ανάπτυξης

Μπορεί επίσης να είναι ένας συνδυασμός των παραπάνω αιτιών.

Δώσε πιο πολλά στοιχεία εάν είναι εφικτό

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χωρίς κάποιες βασικές πληροφορίες δεν μπορούμε να βοηθήσουμε. Ένα είναι σίγουρο η άλγη εμφανίζεται όταν υπάρχει ανισορροπία στο μικρό οικοσύστημα μας.

Μπορεί λοιπών να φταίει

1.Φωτισμός

2.Λίπανση

3.ΝΟ3

4.Λάθος επιλογή φυτών πχ μόνο φυτά αργής ανάπτυξης

Μπορεί επίσης να είναι ένας συνδυασμός των παραπάνω αιτιών.

Δώσε πιο πολλά στοιχεία εάν είναι εφικτό

1. Φωτισμος υπαρχει 9 ωρες την ημερα και τα φωτα ειναι αυτα που ειχε απο μονο του το ενυδρειο..θα προσπαθησω να τα βρω στο Internet μιας και ειμαι στο γραφειο αυτη τη στιγμη..Αν βοηθαει εχω το Cayman 110( Χαρακτηριστικα

2.Προσθετα στην αρχη καποιο λιπασμα αλλα μετα σταματησα να προσθετω κατι ( ετσι μου ειχαν πει δηλαδη :thumbup: )

3.Δεν γνωριζω καν :hysterical:

4.Στο ενυδρειο εχω και φυτα γρηγορης και αργης αναπτυξης...Χωρις να γνωριζω αν ηταν καλο οταν τα αγοραζα απο καθαρα προσωπικη αποψη αποφασισα να παρω και των 2 ειδών τα φυτα

5. Στην αρχη ( μιας και δεν γνωριζα) εβαζα αρκετο φαι με την μια και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ειναι αρκετα "βρωμικο" το ενυδρειο...στη συνεχεια το ελατωσα και πλεον τα ταιζω αρκετες φορες αλλα απο ελαχιστη ποσοτητα ( βοηθαει αυτο καθολου στη "εξαφανιση" της αλγης? )

Έγινε επεξεργασία - iCeMaN999
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εαν ειναι πρασινες πιτσιλιες στο τζαμι μπορεις να τις βγαλεις με μια παλια πιστωτικη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Καποια ιδεα?

Πρωτα απο ολα σχετικα με τα μελλοντικά σου σχεδια.Ξιφοφοροι μαζι με νεον δεν πανε.Θελουν διαφορατικες συνθηκες το καθενα.

Σχετικα με την αλγη:1)Πες μας τι λιπασματα χρησιμοποιουσες (κακως τα σταματησες εντελως) και ποσο εβαζες.2)Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και ποσα λιτρα και ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο σου.(τις λαμπες τις εχεις αλλάξει ποτε?)3)Παρε επισης ενα τεστ ΝΟ3 που ειναι χρησιμο σε οτι κατασταση και να βρισκεται το ενυδρειο,μετρα και πες μας.Εαν δεν θελεις να παρεις ντε και καλα ζητα απο καποιον φιλο σου ή μπορω να σου κανω μια μετρηση εγω.4)η φωτοπεριοδος των 9 ωρων ειναι σταθερη?Χρησιμοποιεις δηλαδη χρονοδιακοπτη?Αν οχι να ρυθμισεις αυτον του ενυδρειου σου.5)βγαλε μια φωτο τα φυτα σου για να δουμε τι φυτα εχεις εαν δεν μπορεις να τα ονομασεις.6)Ελα στην επομενη συναντηση μας στην Θεσσαλονικη (ελπιζω να γινει) για να σου φερουμε κανενα κλαδεμα απο ευκολα φυτα και γενικα να σου λυσουμε οτι απορια και προβληματα μπορουμε.

Η πρασινη αλγη που εχεις,υπαρχει μονο πανω στα τζαμια ή και στα φυτα?Ειναι μακρυα σαν κλωστες?(απο τη φωτο δεν μπορω να καταλαβω)

Αν ειναι μονο πανω στο τζαμι και ειναι σαν πιτσιλιες οπως λεει ο stav,ξυσε την με προσοχη με μια καρτα ή οδοντοβουρτα(καινουρια ή πολυ καλα πλυμμενη) και επειτα κανε το εξης.Βαλε εναν ανακλαστηρα στην μπροστινη λαμπα και στρεψε τον ετσι ωστε να μην πέφτει απευθειας φως πανω στο μπροστινο τζαμι.Στο ενυδρειο μου που το εκανα ετσι, τα τζαμια δεν τα καθαριζω ποτε και ειναι πεντακαθαρα.

Γενικα πολλα ειναι αυτα στα οποια μπορει να οφειλεται η αλγη.Πολλοί ειναι που εχουν αλγη στο ενυδρειο τους (και εγω βεβαιως παλαιοτερα) αλλα ειναι κατι που αντιμετωπιζεται ή βελτιωνεται.

Τελος οταν βαλεις το καινουριο φιλτρο μετεφερε τα βιολογικα υλικα και το σφουγγάρι απο το παλιο για να μεταφερεις και τις αποικιες βακτηριδίων.Αργοτερα και σταδιακα μπορεις να τα αντικαταστησεις εαν θελεις.

Αλλαγες με απιονισμενο μην κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πηγα αγορασα ενα πραματακι τις Tetratec που στην ακρη εχει σα ξυραφακι...καθαρισα ολα τα τζαμια μεσα σε 15λεπτα..και στο καπακι εκανα και αλλαγη νερου(σχεδον το μισο) για να μην επιπλεει η αλγη μεσα στο νερο(αφου υστερα απο το "ξυσιμο" την εβλεπα παντου).

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας..φαινεται πως το νερο εχει καθαρισει και ελπιζω να μην ξαναεμφανιστει η αλγη..ηδη αγορασα καινουργιο λιπασμα για να αρχισω να ξαναβαζω!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες πηγα αγορασα ενα πραματακι τις Tetratec που στην ακρη εχει σα ξυραφακι...καθαρισα ολα τα τζαμια μεσα σε 15λεπτα..και στο καπακι εκανα και αλλαγη νερου(σχεδον το μισο) για να μην επιπλεει η αλγη μεσα στο νερο(αφου υστερα απο το "ξυσιμο" την εβλεπα παντου).

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας..φαινεται πως το νερο εχει καθαρισει και ελπιζω να μην ξαναεμφανιστει η αλγη..ηδη αγορασα καινουργιο λιπασμα για να αρχισω να ξαναβαζω!!

Το ξυραφακι αυτο ειναι πολυ καλο αλλα πολυ προσοχη στις γωνιες μην κοψεις η τραυματισεις την σιλικόνη του ενυδρειου.Για το λιπασμα θα σου προτεινα να ξεκινησεις με τη μιση απο την προτεινομενη ποσοτητα και να την μοιράσεις σε 2-3 ή οσες φορες θελεις.Δηλαδη αν πρεπει να βαλεις πχ 9ml την εβδομαδα βαλε 3 φορες απο 3ml.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και γώ έχω ένα τέτοιο πρόβλημα με πράσινη άλγη. 'Εχω την πράσινη πάνω στο τζάμι και πράσινη μακρύτριχη σε λίγα φυτά.

Το ενυδρείο είναι 37 λίτρα με 2 λάμπες τ8 15watt. 9 ώρες τις έχω να καίνε. Νιτρικά δεν έχω καθόλου και ρίχνω το ελάχιστο που προτείνει η seachem αλλά μάλλον θέλω παραπάνω.

Ρίχνω και σίδηρο και flourish όσο λέει η seachem. Η Rotala R. που έχω χάνει τα κάτω φύλλα της, κιτρινίζουν και μερικά γίνονται διάφανα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...