Jump to content

Μετρήσεις Θάλασινού Νερού (Φυσικού)


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Αυτές τις μετρήσεις πήρα από την περιοχή Λίμνη στην Β.Εύβοια που κάνω διακοπές!!!!

Μήπως να κάναμε τις αλλαγές με φυσικό νερό? αφού το αφήσουμε 30 μέρες σε σκοτάδι, για αρρώστιες?

ΠΥΚΝΩΤΗΤΑ = 1027

ΑΜΜΩΝΙΑ = 0

ΝΙΤΡΙΤ = 0

ΝΙΤΡΑΤ = 0

P.H = 8.6

ALK = 2.8

PHOSPHATE = 0

CA (Ασβέστιο) = 360

COPPER = 0.0

ΚΗ (Ανθρακική Σκληρότητα) = 9

Link to comment
Share on other sites

Το φυσικό νερό μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα ή όπως περιγράφεις, με σκοπό να νεκρωθούν όλοι οι μικροοργανισμοί και το πλαγκτόν.

Στην δεύτερη περίπτωση φροντίζουμε να μην χρησιμοποιήσουμε του τελευταίους πόντους νερού του πυθμένα, αφού πρώτα το αφήσουμε να ηρεμήσει (χωρίς οξυγόνωση ή κυκλοφορία) για αρκετή ώρα.

Προσωπικά θα προτιμούσα την πρώτη περίπτωση, δηλαδή απ'ευθείας χρήση, αφού οι κίνδυνοι για μεταφορά ασθενειών είναι μηδαμινές, ενώ ο κίνδυνος της παρουσίας τοξικών αστικών ή βιομηχανικών αποβλήτων είναι ο σημαντικότερος και στις δύο περιπτώσεις.

Επίσης οι τιμές των παραμέτρων, μετά από 30 μέρες παραμονής, σίγουρα θα μεταβληθούν.

Εάν είσαι σίγουρος πως τέτοιου είδους κίνδυνοι δεν υπάρχουν, τότε θεωρητικά μπορείς να προχωρήσεις.

Αξίζει να σημειωθεί, πως αρκετοί χομπίστες, έχουν κάνει κατά καιρούς, αλλαγές με απευθείας φυσικό νερό και εγώ προσωπικά σε Μεσογειακό σύστημα, με άριστα αποτελέσματα.

Πάντως ο κίνδυνος για τοξικές μολύνσεις παραμένει και δημιουργεί κάποιο ρίσκο.

Καλό είναι να συλλεχθεί νερό από απόσταση από την ακτή και όχι από την επιφάνεια.

Εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα το χρησιμοποιούσα αν μπορούσα να ξεπεράσω τις δυσκολίες

Καλό είναι να συλλεχθεί νερό από απόσταση από την ακτή και όχι από την επιφάνεια.

και να είμαι σίγουρος ότι μπορώ να το κρατήσω <ζωντανό > μέχρι να το χρησιμοποιήσω

αν και υπάρχει θέμα με την αύξηση της θερμοκρασίας του για να μπει στο ενυδρείο μας .. το πλαγκτον αν θυμάμαι καλά είναι ευαίσθητο και στη θερμοκρασία και στην αλατότιτα ..

αν δεν λάβουμε υπ όψη μας τα οφέλη από το φυσικό ζωντανό πλαγκτον

υπάρχει η άποψη που λέει ότι ακόμα και το καλύτερο συνθετικό αλάτι .. μακράν απέχει από το φυσικό θαλασσινό νερό στα επί μέρους συστατικά του ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στα σχέδιά μου τέτοιες αλλαγές, απλά η έκπληξή μου ήταν μεγάλη, αυτές είναι νομίζω οι μετρήσεις τροπικών νερών, εάν βάλουμε και την θερμοκρασία των 27 βαθμών!!!

Είναι αλήθεια πως πέρασε από το μυαλό μου, αλλά νομίζω περιέχει κινδύνους, αφού δεν μπορούμε να μετρήσουμε το ποσοστό μόλυνσης το οποίο υπάρχει, καθότι λίγο παρακάτω υπάρχει εργοστάσιο της ΛΑΡΚΟ.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...