Jump to content

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ


CHDAR

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

προκειμένου να αλλάξω νερό στο ενυδρείο προετοιμάζω το νερό μου σε μία

μάυρη δεξαμενή κατάλληλη για χημικά και νερό. Προσθέτω στο νερό της βρύσης

νερό από R/O ώστε να πετύχω το ΚΗ που θέλω (πχ 6). Το PH του νερού ομως ειναι

7,8-8. Με ποιό Ασφαλή τρόπο μπορω να μειώσω το ph του νερού της δεξαμενής πριν

το προσθέσω στο ενυδρείο.

Ευχαριστώ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σε τι pH είναι?

Το PH του νερού ομως ειναι

7,8-8.

Μπορεις ειτε να χρησιμοποιησεις καποιο buffer για κατεβασμα του Ph ειται να βαλεις στο βαρελι ενα εσωτερικο φιλτρο γεματο τυρφη!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη πάντως (όταν διατηρείται σχετικά φρέσκια) έχει πολύ καλά αποτελέσματα τόσο που πρέπει να παρακολουθείς ώστε να μην πέσει πολύ το ph.

Εγώ χρησιμοποίησα κανά δυό φορές και Buffer παλιότερα και μόνο προβλήματα μου δημιουργησε (κυριώς από δική μου αμέλεια τα φωσφορικά φτάσαν στον θεό).

Το Ph εντός του ενυδρείου με ποιόν τρόπο το ρυθμισες??? και πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο σου???

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα σωστά 7,8-8 είναι το pH της βρύσης και όχι του ενυδρείου.

Έτσι έχω καταλάβει και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστα για την δεξαμενη μιλαει.!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση,

Το ερώτημα αναφέρεται στο νερό της δεξαμενής.

Πρόκειται για ένα ενυδρείο 300 lt με 4 δίσκους, 19 καρδηνάλιους, 1 penaque

αρκετά φυτά (υπόστρωμα μόνο schehem flourite) και ξύλα το οποίο δουλεύει περίπου 6 μήνες.

Το ph στο ενυδρείο από την αρχή ρυθμιζόταν μόνο του 7,2-7,3. Στις αλλαγές νερού

με νερό από τη δεξαμενή (με ΚΗ=5-6, GH=7-8, PH=7,8) το PH του ενυδρείου ανέβαινε

στο 7,5 και μετά από μία μερα έπεφτε στο 7,2-7,3.

Με τον καύσωνα από ότι αποδείχθηκε δεν γινόταν καλός αερισμός του νερού (παρα τρίχα να

χασω ένα δίσκο). Έτσι έβαλα μία αεραντλία να δουλεύει συνεχώς. Το αποτέλεσμα ήταν το PH

του ενυδρείου να ανέβει στο 7,8 ίσως γιατί έφυγε το CO2 του νερού.

Έβαλα την αεραντλία να δουλεύει 12 ώρες το 24ωρο διακοπτόμενα και ποιό πολύ το βράδυ

, και με μία αλλαγή του setup (ποιό πολλά φυτά και ξύλα) το ph βρίσκεται τώρα στο 7,2.

Το οξυγόνο στο ενυδρείο είναι περίπου 3mg/l.

Θα παρακαλούσα για τη γνώμη σας για τα παραπάνω.

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον, οπως γράφεις στην αρχή του post σου, υπάρχει α/ο θα μπορούσες να ρυθμίσεις σταδιακά το ΚΗ στο 3, κάνοντας ευκολότερη την πτώση του PH.

Στην συνέχεια, μπορείς να χρησιμοποιείς τύρφη στο βαρέλι προετοιμασίας / μίξης του νερού προς αλαγή έτσι ώστε να διατηρείς ή ακόμα και να ρίξεις το PH της δεξαμενής σου.

Και πάλι πάντος θα σου έλεγα να σποφύγεις την χρήση buffer εφόσον υπάρχει πιο 'φυσική' προσέγγυση...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνη

Για να τα ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα, όσο αφορά την τύρφη (υποθέτω όχι υγρής μορφής) θα πρέπει να την ρίξω μέσα στη δεξαμενή με το νερό που προήλθε από την ανάμιξη βρύσης και α/ο του οποιου το ΚΗ είναι είναι 3. Η δεξαμενή έχει εξωτερική αντλία που κάνει ανακυκλοφορία του νερού.

-Σε πόσες ημέρες περίπου θα πέσει το ph?

-Θα μαλακώσει και άλλο το νερό?

-Με ΚΗ 3, το PH δεν είναι πολύ ευαίσθητο σε απότομες αλλαγές?

Το νερό με την τύρφη πόσες περίπου ημέρες μπορεί να μένει αποθηκευμένο στη δεξαμενή πριν την

αλλαγή νερού του ενυδρείου?

Ευχαριστώ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Χρόνη

Για να τα ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα, όσο αφορά την τύρφη (υποθέτω όχι υγρής μορφής) θα πρέπει να την ρίξω μέσα στη δεξαμενή με το νερό που προήλθε από την ανάμιξη βρύσης και α/ο του οποιου το ΚΗ είναι είναι 3. Η δεξαμενή έχει εξωτερική αντλία που κάνει ανακυκλοφορία του νερού.

-Σε πόσες ημέρες περίπου θα πέσει το ph?

-Θα μαλακώσει και άλλο το νερό?

-Με ΚΗ 3, το PH δεν είναι πολύ ευαίσθητο σε απότομες αλλαγές?

Το νερό με την τύρφη πόσες περίπου ημέρες μπορεί να μένει αποθηκευμένο στη δεξαμενή πριν την

αλλαγή νερού του ενυδρείου?

Ευχαριστώ

Χρήστος

Χρήστο καλημέρα,

Αρχικά τύρφη σε στερεή μορφή όπου θα την βάλεις σε δίχτυ και θα την ξεπλύνεις, εγώ χρησιμοποιούσα περίπου ένα δίχτυ για περίπου 120 λίτρα νερό και το άφηνα λιγότερο από μία μέρα.

Αυτό βέβαια εξαρτάτε από το πόσο θέλεις να πέσει το PH σου, άρα η λύση είναι αφού βάλεις την τύρφη κάνεις μετρήσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα (ανά 4ώρο ίσως) (το ηλεκτρονικό PH μετρο είναι πολύ χρήσιμο εφόσον έχεις δίσκου) έτσι ώστε να έχεις έναν μπούσουλα, και φυσικά να αφαιρέσεις την τύρφη όταν είσαι στο επιθυμητό σημείο.

Με ΚΗ3 είναι όντως σχετικά εύκολο να μεταβληθεί το PH αλλά όχι ιδιαίτερα επικίνδυνο και επιπλέον στην δική σου περίπτωση δεν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να το μεταβάλει δραστικά μέσα στην δεξαμενή σου, τουλάχιστον από ότι έχεις πει, π.χ. δεν υπάρχει κάποια παροχή CO2.

Τέλος, εγώ βρίσκω πολύ σημαντικό οι αλλαγές να γίνονται σε αργό ρυθμό (η κάθε αλλαγή μου 120 lt διαρκεί 2-3 ώρες) με αυτό τον τρόπο οποιαδήποτε διαφορά εξομαλύνεται εύκολα.

Με τον καιρό θα δεις ότι η δεξαμενή σου θα αποκτήσει την ικανότητα να εξομαλύνει μεγαλύτερες διαφορές PH, αρκεί να κρατάς σταθερό το ΚΗ, εγώ πλέον δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου τύρφη.

Βέβαια αυτός είναι ο τρόπος που λειτουργώ εγώ, πιθανόν κάποιος από τα υπόλοιπα παιδιά να έχει να προτείνει κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...