Jump to content

Αναπνοή από το ένα βράγχιο


gilmour

Recommended Posts

Καλησπέρα και.....καλό φθινόπωρο

Εδώ και τρεις μέρες δύο από τα δισκάκια μου έχουν αρχίσει να ανασαίνουν μόνο με το ένα βράγχιο (δηλαδή κρατούν το ένα κλειστό και ανοιγοκλείνουν το άλλο). Επειδή φοβήθηκα οτι είναι κάποιο παράσιτο, χθες τη δεύτερη μέρα, ανέβασα θερμοκρασία στους 32 και ξεκίνησα θεραπεία με Exit και Esha2000. Σήμερα, δεύτερη μέρα της θεραπείας, δεν είδα καμία βελτίωση. Τα δισκάκια τρώνε κανονικά και αρκετά. Ζητώ τη βοήθεια σας για την αντιμετώπιση του προβλήματος, γιατί έχω ψιλό-χοντρό-αγχωθεί.

Επιπλέον αναφέρω τις συνθήκες

ph 7.0, Gh 7, Kh 3, NH3 0, ενώ η θερμοκρασία ήταν στους 30.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Στις υψηλες θερμοκρασιες να ξερεις οτι μειωνεται η ικανοτητα του νερου να κατακρατα οξυγονο.Οποτε αν δεν εχεις εντονη αναταραξη στην επιφανεια ζοριζουν τα πραγματα.Αεραντλια εχεις???

Αν δεν πιστευεις οτι ειναι θεμα ελλειψης οξυγονου ξεκινα μια θεραπεια με Tremazol της SERA. Θαυματουργο για την καταπολεμηση των βρανχιακων παρασιτων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Nidal σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Αεραντλιά έχω όλο το 24-ώρο και σε συνδυασμό με ph-controller διατηρώ το Ph σταθερό στο 7 ( έχει μια μικρή διακύμανση από 6,97-7,03). Πάντως κανένα άλλο από τα δισκάκια μου δεν έχει πρόβλημα παρά μόνο αυτά τα δύο. Τώρα το πρωί που τα ξανακοίταζα η κατάσταση παραμένει η ίδια.....τι να πω μήπως τα φάρμακα αυτά δεν είναι κατάλληλα;

Προφανώς εννοείς η θεραπεία να γίνει σε καραντίνα.....για να μην επιβαρυνθούν και τα υπόλοιπα ψάρια αλλά και τα φίλτρα.....έτσι;

Έγινε επεξεργασία - gilmour
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αν μιλαμε για παρασιτα ειναι μεταδοτικο οποτε θεραπεια σε ολοκληρο το ενυδρειο. Το μονο κακο του φαρμακου που σου προτεινα ειναι οτι 8 ωρες μετα την εφαρμογη θελει 60-80% αλλαγη νερου.Αγαθα κοποις κτωνται!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Nidal και πάλι σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Τώρα που τα κοίταξα πάλι παρατηρώ ( και εύχομαι να μην βγω ψεύτης) οτι τα πράγματα πάνε καλύτερα (δεν έκανα απολύτως τίποτα). Αναπνέουν και τα δύο τους και από τα δύο βράγχια. Σήμερα το βράδυ θα ρίξω την τελευταία δόση του Exit και αύριο του Esha2000, έτσι για να ολοκληρώσω τη θεραπεία και να γίνει μια καλή αποπαρασίτωση του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Nidal και πάλι σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Τώρα που τα κοίταξα πάλι παρατηρώ ( και εύχομαι να μην βγω ψεύτης) οτι τα πράγματα πάνε καλύτερα (δεν έκανα απολύτως τίποτα). Αναπνέουν και τα δύο τους και από τα δύο βράγχια. Σήμερα το βράδυ θα ρίξω την τελευταία δόση του Exit και αύριο του Esha2000, έτσι για να ολοκληρώσω τη θεραπεία και να γίνει μια καλή αποπαρασίτωση του ενυδρείου.

Χαιρομαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα και.....καλό φθινόπωρο

Εδώ και τρεις μέρες δύο από τα δισκάκια μου έχουν αρχίσει να ανασαίνουν μόνο με το ένα βράγχιο (δηλαδή κρατούν το ένα κλειστό και ανοιγοκλείνουν το άλλο). Επειδή φοβήθηκα οτι είναι κάποιο παράσιτο, χθες τη δεύτερη μέρα, ανέβασα θερμοκρασία στους 32 και ξεκίνησα θεραπεία με Exit και Esha2000. Σήμερα, δεύτερη μέρα της θεραπείας, δεν είδα καμία βελτίωση. Τα δισκάκια τρώνε κανονικά και αρκετά. Ζητώ τη βοήθεια σας για την αντιμετώπιση του προβλήματος, γιατί έχω ψιλό-χοντρό-αγχωθεί.

Επιπλέον αναφέρω τις συνθήκες

ph 7.0, Gh 7, Kh 3, NH3 0, ενώ η θερμοκρασία ήταν στους 30.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μην βαζεις μεσα φαρμακα επειδη ο ενας η οι δυο δισκοι ανασαινουνε απο το ενα βραγχος .δεν υπαρχει κανεις λογος να ανχωνεσαι,το εχουνε αυτο οι δισκοι λες και κανουνε οικονομιες στις αναπνοες αστους για λιγες μερες και 8α δεις οτι δεν συντρεχει λογος πανικου καμια φορα δεν παιρνουνε ανασες απο το ενα βρανχος για 3-5 μερες αλλα μετα ολα επανερχονται στον φισιολογικο τους ρυ8μο .

Link to comment
Share on other sites

jeronimo_greece_ αυτα ειναι απο πέρσι .

Και τα αποτελέσματα λένε οτι είσαι λάθος .

Αν ενας δισκος εχει παράσιτα οι πιθανότητες ειναι να κολλήσουν και οι άλλοι .

Πως θα αφήσεις χωρίς φάρμακα τα ψάρια ;

Θα σε παρακαλουσα πολυ σε ανάλογες περιπτώσεις να εισαι σιγουρος για την απάντηση που θα δώσεις γιατι αν σε αυτη τη περιπτωση σε ακουγε ο gilmour μπορει να εχει άσχημα αποτελέσματα κατι που σιγουρα δεν το θελεις και εσυ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...