Jump to content

Φουσκωνουν τα ψάρια


Recommended Posts

Ξαφνικά είδα 2 danio που ήταν φουσκομένα και μετά από λίγο καιρό πέθαναν. Βασικά είχα 10 danio και τώρα βλέπω 6 μέσα. Τα 2 τα βρήκα πεθαμένα τα άλλα 2 δεν ξέρω που εξαφανίστηκαν... και τώρα παρατηρώ έχουν αρχίσει να φουσκώνουν και άλλα 2... Είναι κάποια αρρώστια αυτό;

Και μια φωτογραφια όταν το βρήκα νεκρό

Link to comment
Share on other sites

Εχω υποψία ότι είναι Dropsy.

Η φωτογραφια με το νεκρό ψάρι δεν βοηθά.

Προσπάθησε να βελτιώσεις το ανοσοποιητικό των ψαριών σου .

Καλές συνθήκες διαβίωσης , καλή ποιότητα τροφής , προσθήκη βιταμινών και δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με Dropsy (υδρωπικία).Φάρμακο δεν υπάρχει γι αυτή την ασθένεια .

Τα φάρμακα που δίνουμε σε παρόμοιες καταστάσεις είναι για δευτερογενείς μολύνσεις .

Link to comment
Share on other sites

Εχω υποψία ότι είναι Dropsy.

Η φωτογραφια με το νεκρό ψάρι δεν βοηθά.

Προσπάθησε να βελτιώσεις το ανοσοποιητικό των ψαριών σου .

Καλές συνθήκες διαβίωσης , καλή ποιότητα τροφής , προσθήκη βιταμινών και δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με Dropsy (υδρωπικία).Φάρμακο δεν υπάρχει γι αυτή την ασθένεια .

Τα φάρμακα που δίνουμε σε παρόμοιες καταστάσεις είναι για δευτερογενείς μολύνσεις .

Η τροφή είναι καλής ποιότητας απ'οτι μου είχαν πει και στο pet shop... Είναι της ocean nutrition. Επίσης ρίχνω κατα διαστήματα και την tetra pro. Μπορεί ας πουμε την μια μέρα να ρίξω την μια και την αλλη την άλλη. Και απο βιταμήνες ρίχνω μια φορά την εβδομάδα sera fishtamin.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών μπορεί να εξασθενήσει και από της συνθήκες που επικρατούν στο ενυδρείο (ποιότητα νερού, στρες, διακόσμηση, κτλ.)

Πώς είναι το ΝΟ2, ΝΟ3, GH, KH, PH

Link to comment
Share on other sites

αν προλαβαίνεις τα σώσεις τα άλλα γιατί συνήθως όταν πρήζονται είναι αρρώστια μεταδοτική και πεθαίνουν απολύμανε το νερό ίσως να ρίξεις κάποιο αντιβιωτικό για να προστατέψεις τα άλλα. Η είναι dropsy ή επειδή το φαινόμενο με φουσκωμένα ψάρια παρατηρήθηκε αρκετά τον τελευταίο μήνα μήπως φταίει ή ζέστη ?? Δεν μπορώ να απαντήσω για τίποτε με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών μπορεί να εξασθενήσει και από της συνθήκες που επικρατούν στο ενυδρείο (ποιότητα νερού, στρες, διακόσμηση, κτλ.)

Πώς είναι το ΝΟ2, ΝΟ3, GH, KH, PH

Οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές πιστεύω αν εξαιρέσεις ότι είναι λίγο ανεβασμένο το ΝΟ3 αλλά αυτό είναι μόνιμο γιατί και η βρίση έχει πολύ ΝΟ3 οπότε ακόμα με όσμωση παραμένει μεγάλο...

ΝΟ2:0

ΝΗ4:0

ΝΟ3:50

PH:7

GH:5

KH:4

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...