Jump to content

Κάβουρας


Recommended Posts

post-358-1188791238_thumb.jpg

Η φωτογραφία ενός καβουριού, πιθανά να μην έχει και τόσο ενδιαφέρον, ειδικά στη κατηγορία του γλυκού νερού.

Όταν όμως πρόκειται για κάποιο είδος, το οποίο ζει αποκλειστικά στο γλυκό νερό, αποκτά ενδιαφέρον.

Έτσι λοιπόν το είδος αυτό του κάβουρα, εντοπίστηκε στον υδροβιότοπο του Πολυλίμνιου, στη Μεσσηνία, σε ένα ιδιαίτερου κάλους, περιβάλλον, μαζί με πολλά είδη υδρόβιας πανίδας, όπως είδη ψαριών κυπρίνων, έντομα, νερόφιδα, αμφίβια κλπ, αλλά και πλούσιας υδρόβιας και υδρόφιλης χλωρίδας και ιδιαίτερα μεγάλης ποικιλίας αλγών.

Περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να βρείτε εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st=0#entry99592

Link to comment
Share on other sites

post-358-1188791238_thumb.jpg

Η φωτογραφία ενός καβουριού, πιθανά να μην έχει και τόσο ενδιαφέρον, ειδικά στη κατηγορία του γλυκού νερού.

Όταν όμως πρόκειται για κάποιο είδος, το οποίο ζει αποκλειστικά στο γλυκό νερό, αποκτά ενδιαφέρον.

Έτσι λοιπόν το είδος αυτό του κάβουρα, εντοπίστηκε στον υδροβιότοπο του Πολυλίμνιου, στη Μεσσηνία, σε ένα ιδιαίτερου κάλους, περιβάλλον, μαζί με πολλά είδη υδρόβιας πανίδας, όπως είδη ψαριών κυπρίνων, έντομα, νερόφιδα, αμφίβια κλπ, αλλά και πλούσιας υδρόβιας και υδρόφιλης χλωρίδας και ιδιαίτερα μεγάλης ποικιλίας αλγών.

Περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να βρείτε εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st=0#entry99592

Νίκο,

Λόγω καταγωγής αυτό το είδος του κάβουρα το ξέρω πολύ καλά (έχω πιάσει από μικρός άπειρους). Αν και δεν γνωρίζω την επιστημονική του ονομασία γνωρίζω πολύ καλά το πως ζει και τις συνήθειές του. Φυσικά, ποτέ δύο μαζί γιατί θα φαγωθούν (κυριολεκτικά). Τρώνε από όλα κυρίως μεζέ. Αναπαράγονται τον Αύγουστο αλλά και πάλι θέλουν μεγάλη απόσταση το ένα από το άλλο γιατί αλλιώς θα σκοτωθούν. Τα αρσενικά είναι πολύ πιό άγρια και επιθετικά και μεγαλώνουν έωςπρίπυ 15 πόντους (μόνο το σώμα-χωρίς πόδια).

Αν βρείς το επιστημονικό όνομα αυτού του είδους θα με ενδιέφερε.

Ό,τι αλλο θες και ξέρω, εδώ.

ganas

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου αγαπητέ Φίλε ganas.

Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει αναζήτηση πληροφοριών για το συγκεκριμένο είδος, όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο , μπορεί να το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου αγαπητέ Φίλε ganas.

Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει αναζήτηση πληροφοριών για το συγκεκριμένο είδος, όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο , μπορεί να το αναφέρει.

Το βρήκα!

Potamon fluviatile (Καβούρι των ρεόντων υδάτων)

Link to comment
Share on other sites

είδα και εγώ έναν κάβουρα που μοιάζει.!

Ηταν σε ένα ρέμα στην ορεινή Κορινθία στο χωριό Ευρωστινη!

post-42-1188937728_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

είδα και εγώ έναν κάβουρα που μοιάζει.!

Ηταν σε ένα ρέμα στην ορεινή Κορινθία στο χωριό Ευρωστινη!

Κατά πάσα πιθανότητα, πρόκειται για το ίδιο είδος, γιατί του μοιάζει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η καταγωγή μου είναι από την ορεινή Φωκίδα. Όταν ήμουν παιδί περνάγαμε τα καλοκαίρια στο χωριό και εκεί πιάναμε πολλά τέτοια καβούρια στα ρέματα, κυρίως τον Αύγουστο. Έχω πάρα πολλά χρόνια να δώ καβούρι και όσο κι' αν έχω ψάξει τα τελευταία χρόνια δεν έχω βρει κανένα. Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη. Η βιοποικιλότητα της πατρίδας μας είναι πολύ πλούσια, ας την προστατέψουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν μερικα χρονια πηγα για πεζοπορια στο Βουραικο.Σε μια γεφυρα ειδα ενα μαυρο καβουρα να περπαταει πανω στις ραγες του τρενου που περναει μεσα απο το φαραγγι.Τον επιασα με μια σακουλα και φωτο(μολις τη βρω ανεβασμα).Επισης μαυρα καβουρια γλυκου νερου εχει σε ενα ποταμακι στα πλατανακια Θεσ/νικης στο πανοραμα κοντα σε μια δημοτικη καφετερια

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, πως τα πάει στο ενυδρείο σου ο κάβουρας?

Στα πόσα λίτρα τον έχεις?

Συνθήκες νερού?

Είναι μόνος του ή με παρέα?

Καλημέρα

ganas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...