Jump to content

Helpppppppp ΠΕθΑΙΝΕΙ


friqules

Recommended Posts

Βοηθεια καιγομαι. Ο ενας ο δισκος εχει διπλωση το σωμα του προς τα δεξια μερια και κολυμπαει μετα δυσκολιας.

Αυριο κλεινω μια εβδομαδα με θεραπεια με το aquafuram.

Tι επαθε τωρα? Ελεγα αυριο να κανω αλλαγη νερου και να δω πως θα παει αλλα δεν το βλεπω να το σωζω.

Εχω αυτο το ενυδρειο:

Αγορασα υγρα τεστ και εκανα μετρησεις απο ΡΗ κ ΚΗ.

Αποτελεσματα: ΡΗ - 8,2 ΚΗ - 8.

Οσον αφορα το ΝΟ2 ειναι 0 συμφωνα με τα sticks και ΝΟ3 ειναι γυρο στο 50

Link to comment
Share on other sites

ee ρε φιλε τι περιμενεις με το νο3 στο 50και το ph στο 8 !!πες μασ διαφορα για το συστυμα(οπως λιτρα,φιλτρΑΡΙΣΜΑ κ.τ.λ)κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου και βαλε στο φιλτρο τυρφυ (30 τοις εκατο και βλεπουμε)υ.γτεστ για αμμωνια δεν εχεις?!αλλη φορα να διαβαζεις κατι για το ψαρι που θα αγορασεις,οι δισκοι θελουν πολυ καθαρο νερο χωρις νιτρικα και νατρικα και αμμωνια αλλα και ph 6.5.πες μασ και κατι για τα ψαρια στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Αμμονια δεν εχει το μετρησα.

Tο ενυδρειο νομιζω πως ειναι 130λιτ καθαρα. Η διασταασεις ειναι μετρημενες απο την επιφανεια του χαλικιου εως εκει που αρχιζει το καπακι οσον αφορα το υψος του.Το μηκος και το πλατος δεν ειναι απο ακρη σε ακρη μετρημενο. (98μ * 35Υ * 35 βαθος)

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ :31

Για φωτισμο εχω 2χ35 watt arcadia λευκη κ ροζ με χρονο διακοπτη για 8ωρες.

Εχω 2 φιλτρα EHEIM 2032-2034 Το 2032 ειναι με υαλοβαμβακα και το μπλε σφουγγαρακι και το 2034 ειναι βιολογικο με sabstrat τις eheim.Ειχα 3 δισκους αλλα ο ενας μου πεθανε πριν ενα μηνα.

Τα νουμερα χαλασανε οταν ειχα φυγει για εξωτερικο μεσα Ιουνιου μεχρι αρχες Ιουλιου.Τοτε στους μεγαλους καυσονες.

Οταν γυρισα βρηκα το ενυδρειο μου γεματο μαλιαρη μαυρη αλγη και χαλασμενα τα φυτα μου.

Εκανα αλλαγη νερου αλλα ητανε αργα.Εχασα των μπλε πριν 2 εβδομαδες και μετα αρχησα την θεραπεια που σας εχω πει..

Τωρα εχω χασει την μπαλα,δεν ξερω τι να πρωτο κοιταξω.

Εκανα θεραπεια και αυριο θα αλλαζα το νερο.

Τι να κανω? :hysterical::thumbup:

Ετσι το ειχα καποτε και μετα το πηρε η κατω βολτα. :hysterical:

post-4816-1188854998_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - friqules
Link to comment
Share on other sites

Ποσο νερο πρεπει να κανω αλλαγη?

Πια σκουπα βυθου ειναι καλη?

Εγω εχω αυτη αλλα δεν μου φαινεται και πολυ καλη?

post-4816-1188887805_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Frigules καλημέρα,

Αρχικά είμαι της άποψης ότι το ενυδρείο δεν κάνει για δίσκους (είναι αρκετά μικρό και στο ύψος αλλά και στο πλάτος).

Πρέπει άμεσα να ρίξεις το PH τουλάχιστον σε επίπεδα του 7,2 (πιο κάτω ακόμα καλύτερα), πρόσεξε όμως ότι πρέπει να το κάνεις σταδιακά (βήματα των 0,2 - 0,3 ανά ημέρα). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τύρφη στο νερό που προετοιμάζεις για τις αλλαγές.

Επίσης το NO3 πρέπει να πέσει σε λογικά επίπεδα. Το γεγονός ότι έχεις στρωμένο ενυδρείο (αν φυσικά το NO2 είναι 0) και ζωντανά φυτά και τόσο υψηλά επίπεδα ΝΟ3 δείχνει ότι ή ταΐζεις πολύ ή οι αλλαγές νερού που κάνεις δεν επαρκούν στο σύστημα σου.

Άρα άμεσα πρέπει να αρχίσεις αλλαγές νερού με στόχους να ρίξεις PH και ΝΟ3, και ίσως να ελαττώσεις το τάισμα.

Έχω την άποψη ότι οποιαδήποτε προσπάθεια θεραπείας θα πέσει στο κενό εάν πρώτα δεν βελτιωθούν οι συνθήκες του ενυδρείου σου.

Υ.Γ. πάρε υγρά τεστ για αμμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο νερο πρεπει να κανω αλλαγη?

post-4816-1188887805_thumb.jpg

Γενικά αυτό εξαρτάτε από το σύστημα σου, στην δικιά μου περίπτωση (550 λτ) 30% - 40% εβδομαδιαίως σε δύο δώσεις είναι πολύ καλά.

Στην περίπτωση σου όμως θα πρέπει οι αλαγές προς το παρόν να έχουν στόχο την σταδιακή πτώση του PH (αλλά και του NO3) άρα θα πρέπει για αυτό το διάστημα να είναι συχνότερες.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι ειδικος στους δισκους κανε μια αλλαγη νερου και βαλε τυρφη

ΑΟ εχεις?

ανοιξε το καπακι του ενυδρειου σου αν το εχεις κλειστω γιατι 31 βαθμοι ειναι πολλοι

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::hysterical::thumbup:

Χιλια ευχαριστω για την απαντηση σου.

Μολις τωρα τελειωσα την αλλαγη νερου.Εκανα το μισο νερο αλλαγη :hysterical: πιστευω να μην ειναι χαζομαρα.

Θα το μετρησω σε καμια ωρα + για να δω τι εκανα.

Link to comment
Share on other sites

βαλε και ξυλο μεσα αφου το πληνεις πολυ καλα.στο φιλτρο τι υλικα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε το καπακι του ενυδρειου σου αν το εχεις κλειστω γιατι 31 βαθμοι ειναι πολλοι

Δεν είμαι και σύμφωνος σε αυτό, η αυξημένη θερμοκρασία σε αυτά τα πλαίσια μάλλον καλό κάνει στην περίπτωση του άρρωστου δίσκου...

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::hysterical::thumbup:

Χιλια ευχαριστω για την απαντηση σου.

Μολις τωρα τελειωσα την αλλαγη νερου.Εκανα το μισο νερο αλλαγη :hysterical: πιστευω να μην ειναι χαζομαρα.

Θα το μετρησω σε καμια ωρα + για να δω τι εκανα.

Το νερό που βάζεις μέσα στο ενυδρείο πρέπει να είναι πολύ κοντά στις συνθήκες (θερμοκρασίας, ph κλπ) που ήδη επικρατούν σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και σύμφωνος σε αυτό, η αυξημένη θερμοκρασία σε αυτά τα πλαίσια μάλλον καλό κάνει στην περίπτωση του άρρωστου δίσκου...

Το νερό που βάζεις μέσα στο ενυδρείο πρέπει να είναι πολύ κοντά στις συνθήκες (θερμοκρασίας, ph κλπ) που ήδη επικρατούν σε αυτό...

Εγραψες Χρονη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να βαλεις και ενα απο τα σφουγγγαρια του και μετα τυρφη.Να παρακολουθεις το ph

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια καλη αλλαγη νερου να ριξεις το ΝΟ3 και μην ταιζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια μετα απο πολυ καιρο ξανα γραφω.

Δινω ακομα μαχη να σωσω το δισκο μου.

Εκανα 2 φορες θεραπεια με aqua furam εκανα αλλαγη νερου και εχω βαλει μεσα σε ενα καλσον τυρφη μετα απο το μπλε σφουγγαρακι.Μπορω να βαλω και μεσα στο δοχειακι του φιλτρου χωρις καλσον?

Ποσο βαζουμε?

Εκανα μετρησεις στις 22/9 και τα αποτελεσματα ειναι αυτα:

Νιτρατ--->10 ΚΗ----->8 ΡΗ----->7,7 Αμμονια----->0

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι Νίκο να μην το βάλεις χωρίς καλτσάκι. Για πολλούς και διαφόρους λόγους.

Τώρα για τη ποσότητα που ρώτησες θα σου πουν πιο σίγουρα κάποιοι πιο γνώστες από εμένα αλλά νομίζω πως εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου σου και τη ποιότητα του νερού που παίρνεις από τη βρύση σου.

Link to comment
Share on other sites

Frigules καλημέρα,

Οι δίσκοι πάνω από όλα (το έμαθα the hard way) χρειάζονται σωστές συνθήκες νερού. Όσο αυτές δεν υπάρχουν έχω την εντύπωση ότι οι θεραπείες που πραγματοποιείς μάλλον δεν θα έχουν μόνιμα αποτελέσματα.

Τα ph και kh σου είναι ακόμα αρκετά υψηλά, ακόμα και για δίσκους εκτροφής, και από φαίνεται σε σχέση με το 1ο σου post δεν έχεις καταφέρει να το ρίξεις σε ικανοποιητικό βαθμό. Η σωστή και μόνιμη λύση είναι να προμηθευτείς μια α/ο και σταδιακά να ρίξεις kh τουλάχιστον στο 4 με 3 και ph αρχικά περίπου στο 7 και βλέπουμε…

Βέβαια απορώ πως η χρήση τύρφης δεν έχει κάνει καθόλου δουλειά, ειδικά από την στιγμή που ο όγκος του ενυδρείου σου είναι σχετικά μικρός (επίσης κάτι που πρέπει να κοιτάξεις εάν πραγματικά σου αρέσουν αυτά τα ζωντανά).

Καλή τύχη στον ασθενή!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.

Εκανα σημερα μετρησεις και ητανε η εξης:

Νιτρατε:15 ΚΗ:8 GH:10 PH:7.7

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πεφτει το ΝΟ3

Οσον αφορα για το ταισμα το εχω κοψει.

Ριχνω μια φορα την ημερα ξηρα τροφη σε πολη ελαχιστη ποσοτητα.

Εχω ξεκινηση και θεραπεια με μελαφιξ για τον δισκο που ειχε το προβλημα.

Ειμαι στην 3 ημερα θεραπειας.

Link to comment
Share on other sites

Η δίσκοι είναι ευαίσθητα ψάρια και εάν η συνθήκες δεν είναι ιδανικές είναι επιρρεπείς στης ασθένειες.

ΝΟ3 15 δεν είναι πολύ και δεν θα με προβλημάτιζε τόσο αυτό όσο το Ph και το Kh προσπάθησε να κατεβάσεις το Ph στο 7 και το Kh 4-5.

Αν καταφέρεις να δημιουργήσεις αυτές της συνθήκες πιστεύω ότι σιγά σιγά θα στρώσουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ακομα?

Εχω ενα φιλτρο το οποιο καθετε.

Ειναι ΕΗΕΙΜ 2232.

Πως μπορω να το αξιοποιησω?

Μπορω να το κανω βιολογικο η να το φτιαξω μονο με σφουγγαρακια.

Θα βοηθησει ωστε να πεσουν τα νουμερα που θελω?

Έγινε επεξεργασία - friqules
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο κάνε το και βιολογικό και μηχανικό.

Χρειάζεσαι να ενισχύσεις την βιολογία για να έχει όσο γίνεται πιο σταθερό σύστημα όσον αφορά τις μεταβολές κάποιων τιμών.

Οι δίσκοι είναι όντως ευαίσθητα αλλά από την στιγμή που αναπαράγονται σε συνθήκες αιχμαλωσίας και μεγάλουν με τον ίδιο τρόπο ίσως να μην νοιώθουν άνετα με ph 6.5 κτλπ... Μεγάλη κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

TEST.bmp

Εχω αυτο το τεστ.Ειναι τις redsea

Ειναι καλο?

Το τελικο χρωμα που πρεπει να παρει ειναι σκουρο πορτοκαλι η απλα πορτοκαλι?

Οταν κανω μετρησεις και φτανω σε ενα συγκεκριμενο αριθμο το χρωμα παρεμαμενει στασιμο στο ανοιχτο πορτοκαλι.Γυρο στις 6-7 σταγονες.

Θελει περισοτερες σταγονες η απλα αυτη ειναι μετρηση μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...