Jump to content

Να συνεχισω?


fotojohn

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια,τι λεει?

Λοιπον εγω μιας και εχω γυρισει απο παραμεθωριο ως φανταρακι αρχισα να ξανα επιβλεπω το μινι ριφ μου.μεσα δεν εχει ιχνος ζωης...εκτος απο το αυτο το οστρακοειδες που χωνεται στην αμμο ...ξεχναω το ονομα του...και αυτο το καβουρακι.ενας φιλος μου μου ειπε οτι ειδε και αλλο ενα πιο μεγαλο πρασινωπο,μια μερα που ηταν σπιτι μου,μα εγω δεν ημουν μπροστα.

Καταρχας πιθανολογω οτι αυτα τα καβουρακια δεν ειναι για καλο η κανω λαθος?

Δευτερον το ενυδρειο μου εχει τη μορφη που βλεπεται.επιδη θελω να "διατηρησω" το βραχο το κραταω σε λειτουργια.

Σκοπευω να φτιαξω ενα μεγαλο οντας πολιτης πρωτα.

Ερωτησεϊς:-μιας και μεσα δεν εχει κατι ζωντανο απο ψαρια εννοω...να αφησω η να βγαλω αυτα τα "καβουρακια" και

-να το κρατησω σε λειτουργια ,για να εχω υλικα για μετα,η να το σβησω το ενυδρειο?τι προτεινετε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα μελοντικέ πολίτη!

Λοιπόν θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις τους ανεπιθύμητους οργανισμούς και ας μην έχεις μέσα ούτε κοράλια ούτε ψάρια!

Επίσης γνώμη μου είναι να μην το στεγνώσεις το ενυδρείο αλλά να το κρατήσεις ως έχει με σβιστά τα φώτα και όταν με το καλό γυρίσεις το ετοιμάζεις

Link to comment
Share on other sites

Οι πολυποδες μου ομως ανοιγουν ακομα..αν σβησω τελειως τα φωτα? :thumbup:

Κριμα δεν θα ειναι για το κοραλλακι,η δεν εχει προβλημα....!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να διατηρήσεις ζωντανό το βράχο και γενικά το σύστημα, πρέπει να βρίσκεται σε διαρκή λειτουργία. Έτσι θα μπορέσεις να μεταφέρεις το περιεχόμενο ζωντανό στο μελλοντικό σου ενυδρείο.

Εφόσον έχεις κοράλλια, καλό είναι να μην σβήσεις τα φώτα.

Τα καβουράκια και τους υπόλοιπους οργανισμούς, κατά τη γνώμη μου, μην τους πειράξεις. Όταν θα γίνει η μεταφορά, τότε κάνεις και την ανάλογη "εκκαθάριση".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

epeidh lypomoun na to vlepo adeio edo..... kai kana mina filoksenei 2 clown ena hexatenia kati saligkaria havais kati erimites ena polipodaki kai mia efilia....ola vainoun kalos.vrika sto net 18'' lampa t8 sta 15 watt kai sta 20000 K.leo na parageillo 3 na tis antikatastiso kai na vgalo teleios thn aktiniki

E?......... :buttrock:

post-1571-1194790665_thumb.jpg

post-1571-1194790719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ …. ανίατη αυτή η αρρώστια του αλατιού…………… :buttrock:

Καλό ξεκίνημα φίλε και όλα να πάνε καλά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν οι νέοι κάτοικοι!!

Για να διατηρήσεις τα υπόλοιπα κλαδιά της euphylia, πρόσεξε τις τιμές του ασβεστίου και του ΚΗ. Ιδιαίτερα τις απότομες μεταβολές του δεύτερου βασικού παράγοντα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε μου fotse,

Επειδη διαισθάνομαι πως είσαι σε κανα πεντάγωνο και ξύνεσαι σε κανα κψμ όλη μέρα, πιστεύω πως θα έχεις άπλετο χρονο να σχεδιάσεις το ΕΠΟΜΕΝΟ σου reef. Λογικά εκεί που είσαι, όλο και κάποιος πανέξυπνος, πολυτάλαντος και πανέμορφος τύπος που έχει ήδη ενυδρείο θα υπάρχει για να σε εμπνεύσει.............

Οχι οτι ξέρω κάτι.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε ninou :hysterical:

το θεμα ειναι οτι προεκυψε ενα προβλημα...τα 2 κλοουν που εχω μεσα...σκοτωνονται.

τελειως ξαφνικα σημερα το πιο μεγαλο απο τα 2 αρχισε να επιτιθεται στο αλλο σε μεγαλο βαθμο.απο τη μια ακρη του ενυδρειου ορμαει κατευθειαν πανω του στην αλλη ακρη.για μια στιγμη το επιασε απο το πανω πτερυγιο και το τραβαγε.του μαδησε το πτερυγιο και το ψαρακι ψιλο μπαταρει λιγο. :hysterical:

τι συμβαινει και η τετοια επιθετικη διαθεση?τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Περίεργη μου φαίνεται αυτή η συμπεριφορά, μεταξύ κλόουν του ίδιου είδους (?)

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΑ.

- ΤΑ ΚΛΟΟΥΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ... ΤΟ ΕΠΙΤΙΘΕΜΕΝΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΛΙΓΟ ΣΤΡΑΒΩΝΕΙ.ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΓΩΘΕΙ

-ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΙΑ ΓΑΡΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΜΠΛΟΥ ΤΑΝΓΚ.ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΡΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΤΟΥ ΨΑΡΙΟΥ ΜΑ... ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ.4 ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ...ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΡΑΣΑΡΙΣΤΕΙ...

-ΕΧΩ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΥΠΟΔΑΚΙΑ.ΠΑΡΟΛΟΥ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΥΡΙΛΕ,ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ ΕΧΟΥΝ ΞΑΣΠΡΙΣΕΙ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΦΩΣ.ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΘΕΣΗ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ (3) ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΦΥΛΙΑΣ.ΚΑΤΙ ΠΟΛΥΠΟΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΞΕΠΕΤΑΧΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΣΗΜΕΙΩΤΕΟ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ)ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΟΚΚΙΝΑ.

ΑΥΤΑ............ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο νέος!!

Μπορεί να έχει στην αρχή κάποιο στρες, αλλά είμαι σίγουρος, ότι σύντομα θα προσαρμοστεί.

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΠΛΟΥ ΤΑΝΓΚ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΤΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΠΟΔΕΣ...ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΚΑΝΕΙΣ???????

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα παει το Blue αλλα να εισαι ετοιμος να το δωσεις σε καποιον με μεγαλυτερο ενυδρειο σε καποιο καιρο...μην το ταλαιπωρισεις... :hysterical:

Για τα πολυποδακια θα ηθελα λιγο παραπανω πληροφοριες (ισως και φωτο...) για να καταλαβω για τι ζωακι μιλας :hysterical:

Σε παρακαλω προσπαθησε να μην γραφεις με κεφαλαια...δεν ειναι καλο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αναφέρεσαι στα button polyps. Δεν έχουν ανάγκη ισχυρού φωτισμού, όπως και ισχυρής κυκλοφορίας. Μπορείς να τα μεταφέρεις στις πλευρικές περιοχές του ενυδρείου.

Συνήθως όμως, όταν στρεσάρονται κλείνουν, ενώ αν κατάλαβα καλά, εσύ αναφέρεις ότι παραμένουν ανοικτοί αλλά έχουν χάσει το χρώμα τους και είναι άσπρα. Σωστό?

Μια φωτογραφία θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε μια φωτο.τα πολυποδακια αντιδρουν κανονικα απλα εχουν ασπρισει μεσα.ελπιζω να βοηθαει η φωτο.σε σημειο με ισχυρη ροη δεν ειναι.τα εχω ακριβωσ στη μεση του ενυδρειου τελειως κατω.προσπαθησα να στειλω και ενα βιντεακι αλλα δεν επιτρεπεται.δυστυχως οι φωτο ειναι απο το κινητο

post-1571-1196344214_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με το άνοιγμα των πολύποδων. Ίσως να έχουν χάσει το αρχικό χρώμα που είχαν, όταν τους πρωτοέβαλες. Αυτό συμβαίνει σε πολλά είδη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και πήρα ενα σποτακι με 15 λεντακια χρωματοσ μπλε.το εβαλα απο πανω και φωτιζει ενα σημειο του βραχου για να το αφηνω το βραδυ αναμενο ως μουνλαιτ.

Κατι ασχημο πρεπει να συμβαινει ομως το ενα κλοουν εχει πρηστει στην κοιλια κατω και κολυμπαει οπου φυσαει ο ανεμος .απορω τι επαθε στα καλα καθουμενα!να το αφησω μεσα και οτι γινει? :)

Link to comment
Share on other sites

Κατα εναν παραδοξο τροπο ευτυχως το ψαρι φαινεται να εχει συνελθει.το ειχα ετοιμο για τεζα αλλα....φαινεται τελειως νορμαλ.μακαρι!το σποτ με τα μπλε λεντακια το αναψα τωρα και ειναι πολυ ομορφο. :) ξερει κανεις αν πειραζει να το αφηνω ολο το βραδυ αναμμενο?και κατα την διαρκεια ενος μηνος στις ποσες απο τις 30 μερες να το αναβω πχ καθε βραδυ η οχι(τι ερωτησεις κανω θεε μου?) :)

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω Fotse εχεις πολυ χρονο να ασχοληθεις με το ενυδρείο σου...... Μπραβο, μπραβο....Κατι θυμαμαι όμως να μας έλεγες πως εισαι φανταρος. Δεν εχεις στρατιωτικες υποχρεωσεις αυτον τον καιρό.......????? Ε?????

( Για τα μλε φωτακια, let me know)

Link to comment
Share on other sites

Κατα εναν παραδοξο τροπο ευτυχως το ψαρι φαινεται να εχει συνελθει.το ειχα ετοιμο για τεζα αλλα....φαινεται τελειως νορμαλ.μακαρι!το σποτ με τα μπλε λεντακια το αναψα τωρα και ειναι πολυ ομορφο. :) ξερει κανεις αν πειραζει να το αφηνω ολο το βραδυ αναμμενο?και κατα την διαρκεια ενος μηνος στις ποσες απο τις 30 μερες να το αναβω πχ καθε βραδυ η οχι(τι ερωτησεις κανω θεε μου?) :)

Αν το φώς του moonlight είναι πολύ, θα πρότεινα να το αφήνεις μερικές ώρες το βράδυ (να το χαίρεσαι) και μετά να σβήνει με χρονοδιακόπτη.

Όχι τόσο για να ησυχάζουν τα ψάρια , αλλά για να ανοίγουν πολύποδες και να τρώνε τα κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ninou απο παρασκευη 14 του μηνα θα τα πουμε και απο κοντα.... :) (60 και σημερα)

stathis 200 ευχαριστω για την κατατοπιστικη σου απαντηση!!! :)

Αυτα ως τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...