Jump to content

Να συνεχισω?


fotojohn

Recommended Posts

Αληθεια την "κοραλλινη" που ειναι σαν πετρα στο τζαμι το μπροστινο πως μπορω να την βγαλω|?με το μαγνητακι δε φευγει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αληθεια την "κοραλλινη" που ειναι σαν πετρα στο τζαμι το μπροστινο πως μπορω να την βγαλω|?με το μαγνητακι δε φευγει!

Με ξυράφι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...

δεν ξερω τι ... αλλα να.... :)

βασικα σημερα ολη μερα η εφυλια μου παρουσιαζει μια ιδιορυθμια.το ενα απο τα 2 κλαδια της ειναι σαν καμμενο...τι εννοω?πως ειναι οταν ανοιγει σαν μαραμενη καπως ετσι ειναι και με ανησυχει λιγο.συνηθως εαν επενεβαινα στο ενυδρειο με χερι μεσα μου το εκαναν αυτο και τα 2 κλαδια μα μετα επανερχονταν.σημερα παρολο που δεν αγγιξα και το ενυδρειο(και για να διευκρινισω χερι μεσα στο ενυδρειο βαζω ελαχιστα εως καθολου)ειναι σαν μαραμενη...θα δειξει!τιμες σταθερες.(η φωτο δεν ξερω αν βοηθαει ειναι απο κινητο)

post-1571-1197999277_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν διακρίνω μεγάλες διαφορές από την προηγούμενη φωτογραφία.

Σου επισήμανα κάποιο πρόβλημα, στη δημοσίευσή μου #9.

Αυτό που διακρίνω είναι ότι δεν καλύπτεται πολύ ο σκελετός του κοραλλιού. Μήπως κάνεις απότομες αυξομειώσεις του ΚΗ ή έχεις πολλά οργανικά???

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια προσεθεσα λιγο ριφ καρμπονειτ της σικεμ αλλα παντα βαση των οδηγιων.ισως να ηταν αποτομη η αυξομειωση.εκανα μεσα σε μια εβδομαδα δυο προσθεσεις!

οσον αφορα το σκλετο της ισως ειναι απο τους πιο καλους τροπους εγκαταστασης της μεσα στο ενυδρειο μου (νομιζω). :)

πρεπει να καλυπτεται ολος ο σκελετος της?

παντως τα πολυποδακια της ανοιγουν κανονικα.δεν παραμενει κλειστο ενοοω.ευχαριστω φιλε νικο για της συμβουλες σου.θα προσπαθησω αν ειναι να κανω και κατι με την εγκατασταση της.

φιλικα

φωτης

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το σκλετο της ισως ειναι απο τους πιο καλους τροπους εγκαταστασης της μεσα στο ενυδρειο μου

πρεπει να καλυπτεται ολος ο σκελετος της?

θα προσπαθησω αν ειναι να κανω και κατι με την εγκατασταση της.

Με συγχωρείς, αλλά μάλλον δε εκφράστηκα καλά.

Εννοούσα ότι ο σκελετός της δεν καλύπτεται αρκετά από οργανική "πέτσα" του κοραλλιού. Όταν το κοράλλι παρουσιάζει ανάπτυξη, ένα μεγάλο μέρος του σκελετού, γύρω από το "κεφάλι" επικαλύπτεται από οργανική ουσία του κοραλλιού. Αυτό κατόπιν μεταναστεύει προς τα επάνω και αφήνει, πίσω του νεκρό ασβεστιακό σκελετό. Από τα σημεία αυτά, προβάλλουν και τα νέα κεφάλια, όσο επιμηκύνεται ο σκελετός.

Στην περίπτωσή σου, τέτοια σημάδια δεν είναι εμφανή, πράγμα που δηλώνει ότι το κοράλλι δεν είναι καλά προσαρμοσμένο στο περιβάλλον που του παρέχεις.

Συμπερασματικά, θα πρέπει να αναζητήσεις τους λόγους, που ο οργανισμός δεν είναι και τόσο "ευτυχισμένος" στο ενυδρείο σου.

Πιστεύω τώρα να ήμουν περισσότερο σαφής και να σε πρόλαβα, πριν "φυτέψεις" βαθιά το κοράλλι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι νικο.παιζει να συμβαινει αυτο λογω των λιγων λιτρων του ενυδρειου?απο μετρησεις καλα ειμαι ...λες το φως?3 τ8 εχω .το σηκωσα λιγο θεση και το πηγα κατω απο το φωςκεντρικα τι να πω...θα ενημερωσω για κατι νεο

Link to comment
Share on other sites

παιζει να συμβαινει αυτο λογω των λιγων λιτρων του ενυδρειου?απο μετρησεις καλα ειμαι ...λες το φως?3 τ8 εχω .το σηκωσα λιγο θεση και το πηγα κατω απο το φωςκεντρικα

Δεν παίζει ρόλο ο όγκος του ενυδρείου σου, όσο η αστάθεια, που πιθανά μπορεί να παρουσιάζει, λόγω απότομων μεταβολών των τιμών των παραμέτρων. Κατά τη γνώμη μου καλά έκανες και τη μετακίνησες προς το φως. Πρόσεξε να μην έχει μεγάλη ροή, που να "τσαλακώνει" τα πλοκάμια της.

Και μην παραμελείς το πρόγραμμα αλλαγών νερού.

Link to comment
Share on other sites

τελικα προεβην σε μια αλλαγη της "διακοσμησης" με σκοπο ν ανεβασω την εφυλια προς το φως.τωρα το ριφ μου εχει αυτην την εικονα και βλεπουμε εξελιξεις!!! :D

post-1571-1198266737_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι καλύτερα. Ο χρόνος θα δείξει, αν αυτή η αλλαγή είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

τελικα προεβην σε μια αλλαγη της "διακοσμησης" με σκοπο ν ανεβασω την εφυλια προς το φως.τωρα το ριφ μου εχει αυτην την εικονα και βλεπουμε εξελιξεις!!! :D

keep walking και καλη επιτυχια και απο εμενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

το νεο μου αποκτημα....τωρα το εβαλα να δω οταν ανοιξει...... :bowdown:

post-1571-1207165550_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο! Καιρο εχουμε να τα πουμε.... πως παει ? καμια Photo πιο γενικη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.Ναι καιρο εχουμε να τα πουμε η αληθεια!!! :bowdown:

εχω αφησει το μικρο μου συστηματακι στη δικη του διαδικασια και ολα πανε ρολοι...

(ισως οχι και ολα)...αν και οι παραμετροι μου φαινονται κομπλε και εχω αναπτυξη και στην εφυλια και γενικα κυριλε(εχω το μπλου τανγκ ως δεικτη),εχω μια περιεργη αλγη απλωμενη στο ενυδρειο.τα κλαδια της εφυλιας μου πχ ειχαν πιασει μια βλενα γυρω γυρω που την επιασα και μυριζε οχι και τοσο καλα.τα φωσφορικα μου ειναι μηδεν .πριν 2 μερες αλλαξα λαμπες,γιατι εκλεισαν χρονο.(εχω την εντυπωση οτι καλυτερεψε η κατασταση .... θα δειξει)εχω βαλει φουλ σκιμινγκ και θα ενισχυσω την κυκλοφορια αμεσα.(περιμενω να παρω μια νανο κοραλια). παντως πιστευω οτι με τις νεες λαμπες(3 τ8) ειδα διαφορα χθες(μετα απο μια μερα λειτουργιας).

θα στειλω μια γενικη φωτο αμεσα

Link to comment
Share on other sites

3 φωτο απο το κινητο μου.(ισως επρεπε να εχω καθαρισει το τζαμι λιγο καλυτερα :bowdown: )

post-1571-1207394978_thumb.jpg

post-1571-1207394989_thumb.jpg

post-1571-1207395001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αληθεια ειναι πως ειναι λιγο λερωμενο το τζαμι!

οι τιμες σου που ειναι?

αυτο με την βλενα που αναφερεις θελει λιγο ψαξιμο

Link to comment
Share on other sites

τιμες

sg 1024

kh 9(sera)

mg 1300(salifert)

ca 400(tropic marine)

νιτρωδη νιτρικα - αμμωνια 0(tropic marine - sera)

ph 8-8.3(sera)

po4 0

temp 26 C

Μου ειπαν οτι παιζει η βλεννα να ειναι τοξινες εφυλιας και πολυποδων (που αποβαλλουν).τη "φυσηξα" με το χερι εφυγαν και δεν ξερω αν θα ξαναβγαλει.

Μειωσα τις ωρες φωτισμου απο 12ακτινικη-10 λευκη σε 10 και 8 αντιστοιχα

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα την κυκλοφορια μου τα φωσφορικα με το σαλιφερτ τεστ δειχνουν μηδεν μα εχω αυτην την εικονα τι φταιει? :wub:

η κυκλοφορια μου ειναι καπως ετσι

post-1571-1207929594_thumb.jpg

post-1571-1207930127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω τρεις.

τα 2 μικρα ειναι αν θυμαμαι 300 λιτρα/ωρα εκαστον και το αλλο ειναι ενα παλιο φιλτρο, μονο το πανω μερος, ο μηχανισμος. συν σε ολα αυτα η εξοδος απο το ιχειμ...

Link to comment
Share on other sites

εχω τρεις λαμπες...δεν νομιζω να μην αρκει η εφυλια ου ηδη εχει πεταξει 2 καινουργια "κλαδια".....

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μου πεις όχι μόνο τον αριθμό των λαμπών αλλά και τον τύπο (Τ5-Τ8), kelvin, και watt

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω 2 τ8 της σερα 15 βατ στα 12000 κελβιν και μια ακτινικη μπλε της αρκαντια...ολα αυτα σε 50 λιτρα και ειναι και αλλαγμενες εντος του μηνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

2 περιπου χρονια μετα απο την πρωτη του λειτουργια αποφασισα να καθαρισω το τζαμι :) και το εκανα με κατι σαν συστρα (ειδικη).

παρουσιαζεται η παρακατω εικονα.....τα κοραλλια εχουν κλεισει λογω του οτι μολις εχω τελειωσει το καθαρισμα και την αλλαγη και μου εκλεισαν....

και η ερωτηση μου παραμενει η ιδια που εχω κανει εδω και πολυ καιρο.....αλγη ειναι αυτο πανω στις πετρες και το σκιμερ και τι να κανω για αυτο?????τα κοραλλια ανοιγουν και αναπτυσονται κανονικα ...τα ψαρια επισης δεν παρουσιαζουν κατι ασχημο.....τι να κανω????

post-1571-1213112586_thumb.jpg

post-1571-1213112606_thumb.jpg

post-1571-1213112630_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...