Jump to content

Να συνεχισω?


fotojohn

Recommended Posts

την άλγη θα την τραβήξεις με τα χέρια ..

θα κάνεις συχνές αλλαγές , πρόσεξε το χημικό σου φίλτρο , ενίσχυσε την κυκλοφορία νερού , διατήρησε το kh 8+ , kalkwasser κατά τη διάρκεια της νύχτας , αν είναι παλιές οι λάμπες να τις αντικαταστήσεις ..

καλή επιτυχία ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θελω να αποφευγω να βαζω χερια μεσα και νομιζωψ οτι ειναι λιγο δυσκολο μιας και το συστημα μου ειναι μικρο.απο χημικα ειμαι κομπλε φουλ ανθρακα και αντιφωσφορο στο εξωτερικο ιχειμ.οι λαμπες ειναι προσφατα αντικαταστημενες..σκεφτομουν να πεταξω μεσα 4 τουρμπο σνειλς αλλα θα εχω υψηλες απαιτησεις σε ασβεστιο και ηδη μετα βιας το διατηρω,χωρια του οτι φοβαμαι μην γινει μαχη με τους 3 ερημιτες που εχω....ενας πολυ μικρος αχινος?????η θα το φορτιζα πολυ το ενυδρειο βιολογικα ηδη το εχω.... :)

θα κανω πιο τακτικες τις αλλαγες τι να πω και βλεπουμε ευχαριστω παντως

και καποιες σημερινες φωτο

post-1571-1213177682_thumb.jpg

post-1571-1213177720_thumb.jpg

post-1571-1213177755_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες η άλγη μοιάζει πεθαμένη ..

το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τη βγάλεις από το ενυδρείο και ξεμπέρδεψες ..

Link to comment
Share on other sites

αν αποφασισεις να βγαλεις την αλγη οχι με την μια ΟΛΗ σταδιακα και λιγο καθε φορα Καλο θα ηταν μετα να υπαρχει αλλαγη νερου γιατι οταν την ξηλωνουμε απελευθερωνει στο νερο τον κυτταρικο χυμο που περιεχει νιτρικο αλας εαν η αλγη ξεριζωθει απροσεκτα.Οσο για τα τουρμπο σνειλς αν εχεις ερημιτες μην τα βαζεις γιατι απο προσωπικη εμπειρια εγινε χαμος οταν τα εβαλα οι ερημιτες τα ορμουσαν σαν τρελλοι.Νομιζω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις εναι συχνες αλλαγες νερου kai καλο χημικο φιλτραρισμα γιατι μαλλον εχεις υψηλο ΝΟ3 ΚΑΙ PO4 καλο θα ηταν και μια UVκαι μεγαλη ΥΠΟΜΟΝΗ. :) ολοι τα εχουμε περασει μην απογοητευεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μετα τον καθαρισμο του τζαμιου απο μια απροσαξια κατερευσε ο βραχος μου εχω κανει τη βλακεια και τα παραεχω σπασει σε μικρα κομματια και δεν αργησε να γινει το κακο :) .... δεν μπορεσα να τον στησω οπως τον ειχα και τον εχω οπως φαινετααι στη φωτο .... εχω νευριασει γιατι ειναι η 3 φορα που τον αλλαζω στο χρονο απο βλακεια.....

(ασχετο διαβασα ενα αρθρο για το πλακακι και τα κλλουν(γεννες) και ειπα να το δοκιμασω... ;)

post-1571-1213708252_thumb.jpg

post-1571-1213708291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

"σε περιπτωση ελλειψης ανεμωνης, τα κλλουν θα προσπεσουν σε εφυλλια η σαρκοφυτο για σπιτι τους"....η παντεντα με το πλακακι χρησιμευει για να αφησουν τα αυγα τους...εμενα μονο το βραδυ μου χαιδευονται στην εφυλλια λιγο η οποια λογω νυχτας ειναι μαζεμενη και σκεφτηκα μηπως...η λεω οτι ναναι...:)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν το εχω ξαναακουσει...

ΤΣεκαρε το και μας λες τα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

λαθρεπιβατης οσο ειδα υπαρχει τρυπα στο βραχο του κοραλλιου και μπαινει εκει...πρεπει να βγει????

post-1571-1214492704_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

από ότι μπορώ να διακρίνω .. είναι μάλλον αλγοφαγο .. ας’το και πρόσεχε το

Link to comment
Share on other sites

το ενα κλαδι της εφυλλια ειναι σαν δαγκωμενο και δεν ξερω γιατι.εχει μεινει τιο μισο. το κοραλλι ανοιγει κανονικα παντως και δεν το βλεπω καπως στρεσαρισμενο...λογω ζεστης μειωσα τη φωτοπεριοδο σε 7 ωρες το απογευμα και οτι παιρνουν το πρωι (αν παιρνουν απο το φυσικο φως στο δωματιο)οι φωτος δεν ειναι και πολυ καλης ποιοτητας ελπιζω να ξεχωριζετε αυτο που λεω....

post-1571-1214819948_thumb.jpg

post-1571-1214819955_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και με το μουν λαιτ, φαινεται οτι ειναι πο λεπτο το κλαδι της.... :)

post-1571-1214820144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχασα την εφυλια .... αρχισε να "ξεραινεται" πρωτα τα δεξια ανθη τησ και τωρα τα αριστερα ...μεσα σε 2 ημερες.... :blink: χθες που ταισα ειδα την γαριδα μου μα σημερα οχι.... και ειμαι σιγουρος οτι θα εγκατελειψε και αυτη.χθες χτυπησα 32,5 στο ενυδρειο και ανοιξα το ερ κοντισιον τοτε...ελειπα ολη μερα γι'αυτο....νομιζω οτι μονο το σταυρο μου μου μενει να κανω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κριμα,λυπαμε πολυ φιλε μου.Απο τα λαθη μαθαινεις.Καποια δροσια το ενυδρειο σου ειναι δυσκολο να εχει?

Link to comment
Share on other sites

με ανεμιστηρα εχω παρα πολυ εξατμιση....ετσι δουλευω το κλιματιστικο ....οταν ειμαι σπιτι ομως...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι όμως, αυτές οι απότομες αλλαγές θερμοκρασίας θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα! Σου ειναι δυσκολο να δεις για ενα μικρό ψυκτικό?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ναι τωρα...δυστυχως!!!! η γαριδα ηταν απιστευτο οτι χαθηκε.την προηγουμενη που ειχα ταισει τα ειχε κατασπαραξει ολα (ειχε απιστευτη διαθεση για φαι) και το επομενο πρωι αφαντη....τι να κανουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνεις???

Περιμενε να δεις μηπως προκειται να αλλαξει "πουκαμισο" και κρυβετε για αυτό το λόγο

Link to comment
Share on other sites

μπα.....δεν ξερω μαλλον την εχασα το πουκαμισο θα το εβλεπα.σκεφτομαι να βαλω ανεμιστηρακια απο υπολογιστη και θα δω....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αποφασισα να κανω τεστ μετα απο κανα 2μηνο....απαραδεκτος το ξερω...και εχουμε..

No2 <0.02 (tropic marine)

No3 <1mg (tropic marine)

Ca 404 (tropic marine)

Kh 10 (sera)

Ph 8 - 8.3 (εχω της σερα και δεν μπορω να το καταλαβω ακριβως)

Po4 < ή = 0,03 (σαλιφερτ)

kai telos Mg 1080(salifert)....

Το μαγνησιο μου ειναι αρκετα χαμηλα και σκεφτηκα μηπως οφειλεται για τις απωλειες μου.εχω τη σκονη τροπικ μαριν bio magnesium.προσεθεσα σημερα τη μεγιστη δοση .για τα 110 λιτρα ειναι 4 κουταλακια.εγω στα 50 λιτρα εβαλα λιγοτερο απο 2.θα το συνεχισω καθημερινα για κανα 2 εβδομαδες λεω ε????????

Link to comment
Share on other sites

το ασβέστιο θα το μετρήσεις με SALIFERT ..

και μετά θα υπολογίσεις πόσο μαγνήσιο πρέπει να έχεις .. mg=3xca

το bio magnesium της tropic marine είναι αρκετά καλό

, να μετράς :blink: .. μη βάζεις κουτουρού ..

Link to comment
Share on other sites

πρπει να φτασω δηλ.με βαση τις τωρινες μετρησεις....

αφου Ca 404 τοτε Mg 1212....δεν προσθετω του κουτουρου μα με βαση τις υποδειξεις του εκαστοτε προιοντος....εκτος αν εννοεις μη προσθετω μεχρι να φτασω εκει που εγω θελω χωρις γνωμονα τις μετρησεις..:blink: thanx

Link to comment
Share on other sites

...εκτος αν εννοεις μη προσθετω μεχρι να φτασω εκει που εγω θελω χωρις γνωμονα τις μετρησεις..:blink: thanx

ναι αυτό εννοώ .. αλλά δεν το είπα καλά :thumbup:

επιβεβαίωσε τη μέτρηση ασβεστίου με το τεστ που σου είπα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Λοιπον στο ενυδρειο εδω και 2 εβομαδες δουλευει ενα ανεμιστηρακι και μου εχει ριξει τη θερμοκρασια στους 27-29.το κακο ειναι οτι εξατμιζει εναμιση λιτρο τη μερα ...πολυ γιατα λιτρα μου μα τι να κανω????

το μπλου τανγκ μου εχει προβλημα μαλλον.κατω στν κοιλια του ειναι σαν να του λειπει ενα κομματι τετραγωνο....δεν ξερω τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...