Jump to content

Πρόληψη


Recommended Posts

Μαζι με το reef μου στεινω παραλληλα και την καραντινα μου και ελπιζω ο θεος να με φωτισει και να παραμεινει καραντινα για παντα :blush:

Ελπιζω καθε ψαρι να περναει το λιγοτερο 1 μηνα μεσα εκει...

Η ερωτηση μου ειναι αν προτεινετε να ριχνω καποιο φαρμακο η σκευασμα στην καραντινα ετσι και αλλιως ακομα και αν το ψαρι δεν δειχνει σημαδια αρρωστιας...

Ισως καποιο αντιβακτηριδιακο ή κατι αλλο...

Τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητέ Μάνο

Κάνοντας περιήγηση βρήκα το αναπάντητο ερώτημά σου και δυστυχώς καμία απάντηση.

Σκέφτηκα λοιπόν να το ανοίξουμε αυτό το θέμα.

Η καραντίνα είναι κάτι πολύ βασικό, όταν ειδικότερα φιλοξενείς ευαίσθητα ψάρια τα οποία πρόκειται να μεταφερθούν μόνιμα σε ένα περιβάλον όπου απαγορεύονται εντελώς τα φάρμακα και η μετέπειτα σύληψη για την απομάκρυνσή τους ( σε περίπτωση ασθένειας) ίσως είναι αδύνατη.

Η παραδοσιακή μέθοδος που εφαρμόζεται εδώ και χρόνια, είναι η χρήση χαλκού.

Ο κανόνας λέει οτι πρέπει να ανεβάσουμε τα επίπεδα του χαλκού σταδιακά, μέσα σε τέσσερις ημέρες, σε αναλογία 0,3ppm.

Αυτή η μέθοδος εφαρμοζόταν πρωτού γίνουν δημοφιλή ορισμένα πολύ ευαίσθητα ψάρια όπως διάφορα bleny,goppies,pygmy angel κ.α.

Η χρήση του χαλκού προυποθέτει όμως οτι η βιολογική λειτουργία του φίλτρου της καραντίνας θα πρέπει να είναι στην κυριολεξία ΤΕΛΕΙΑ.

Πως μπορεί όμως μια καραντίνα να λειτουργεί βιολογικά τέλεια όταν για μεγάλο χρονικά διάστημα μπορεί να μην φιλοξενεί κανένα ψάρι ?

Ή έστω να φιλοξενεί ένα νταμσελάκι για μερικούς μήνες?

Πως μπορεί να λειτουργήσει τέλεια μια καραντίνα, όταν ξαφνικά ρίξουμε μέσα δύο τρία ψαράκια που τα αναζητούσαμε καιρό και κάποια στιγμή τα βρήκαμε σε ένα μαγαζί?

Για να είναι έτοιμη μια καραντίνα (ανεξαρτήτως του όγκου του νερού της), να δεχθεί π.χ. τρία ψάρια που αγοράσαμε, θα πρέπει το βιολογικό της φίλτρο να είναι "στρωμένο", δηλαδή να λειτουργεί επι μήνες με τρία ψάρια. Κατόπιν πρέπει να βγάλουμε τα τρία ψάρια και να βάλουμε στη θέση τους τα τρία καινούργια και μάλιστα του ιδίου μεγέθους.

Ποιός όμως από εμάς μπορεί να διατηρεί μια καραντίνα σε τέτοιο βαθμό ετοιμότητας?

Είναι λιγο δύσκολο. Ετσι λοιπόν προσθέτοντας και τον χαλκό αποδιοργανόνουμε το ήδη ανίσχυρο φίλτρο μας εντελώς και έχουμε απώλειες.

Για τόν παραπάνω λόγο η χρήση χαλκού σε καραντίνα έχει καταργηθεί.

Αν κάποιος επιμένει να χρησιμοποιήσει κάποιο φάρμακο, για καθαρά προληπτικούς λόγους , μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα πολύ πιο ήπιο φάρμακο όπως για παράδειγμα το Oodinex της εταιρείας "eSHa" (τυχαία αναφορά).

Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ φάρμακα παρά μόνο αν μου παρουσιάσουν, τα ψάρια της καραντίνας, ασθένεια(συνήθως Ick).

Αν όλα πάνε καλά και τα ψάρια μου δεν παρουσιάζουν, μετά απο ενα μήνα παραμονής στην καραντίνα, ασθένεια και δεν είναι στρεσσαρισμένα, δηλαδή έχουν "ξεψαρώσει" τρώνε άφοβα, δεν κρύβονται με την παραμικρή κίνηση, τότε είναι έτοιμα να μεταφερθούν στην μόνιμη κατοικία τους.

Αν πάλι παρουσιάσουν πρόβλημα τότε μόνο πειραματίζομαι με φάρμακα και ή θεραπεύονται ή........

Γενικά η "καραντίνα" όπως καταλαβαίνεις, είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο που επιδέχεται μεγάλη συζήτηση και συλλογή εμπειριών.

Αν κάνουμε μια στατιστική έρευνα με θέμα την "απώλεια ψαριών κατα την παραμονή τους στην καραντίνα" έχω την εντύπωση ότι θα μπορούσαμε να αλλάξουμε τον όρο "Καραντίνα Ψαριών" και να χρησιμοποιήσουμε δόκιμα τον όρο "Κρεματόριο ψαριων"

Ελπίζω να βοήθησα κάπως ή έστω να προβλημάτισα μερικούς ώστε να οργανώσουν καλύτερα την καραντίνα τους.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απαντηση! Τον τελευταιο καιρο το ψαχνω το θεμα και σε fora του εξωτερικου και μαλλον καταληγω σε αυτο που προτεινεις και εσυ. Δηλαδη στην μη τοποθετηση φαρμακων για προληψη...απλα πολυ καλη παρατηρηση των ψαριων για σημαδια αρρωστιας... εχω ακουσει ομως και γνωμες απο χομπιστες που σεβομαι πολυ για μονιμη αλλα πολυ μικρη ποσοτητα χαλκου στην καραντινα και αυτο με προβληματιζει... :D

Link to comment
Share on other sites

Θίγουμε ένα θέμα το οποίο είναι ζωτικότατο για όλους μας και φυσικά έχει πολλά σκελει.Το θέμα της προληπτικής θεραπείας που αναφέρεις Μανο είναι ένα από αυτά.

Φυσικά όταν ξεκινήσουμε μια καραντίνα πρέπει να λάβουμε πολύ σοβαρά κάθε παράμετρο με βασικότερη αυτήν της επαρκής βιολογικής ικανότητας του φίλτρου μας όπως σωστά ανέφερε ο Νίκος. Πολύ εύκολα πραγματικά μια καραντίνα μέσα από δικά μας λάθη μπορεί να καταντήσει ευθαναστηριο για τα ψάρια μας αλλά μέσα από τα σωστά βήματα σίγουρα θα μας γλυτώσει από μεγάλα βάσανα που εύκολα μπορεί να προκύψουν. Αργότερα θα γράψω αναλυτικά κάποιες από τις εμπειρίες μου και θα επεκταθώ πιο αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο θαλασσινό ενυδρείο και ιδιαίτερα σε ένα reef σύστημα κάθε φαρμακευτική θεραπεία είναι αδύνατον να πραγματοποιηθεί στο κύριο ενυδρείο μιας και θα επιφέρει τρομαχτική καταστροφή σε τυχόν ασπόνδυλα και κοράλλια. Κάποια εναλαχτικά φάρμακα τα οποία υπόσχονται ότι μπορούν να καταπολεμήσουν ασθένειες όπως το ick(Cryptocaryon irritans) και το Amyloodinium ocellatum στιλ oodinex από προσωπική μου εμπειρία δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Σε ασθένειες όπως το amiloodinium δυστυχώς θα πρέπει να γίνει θεραπεία με χαλκό. Στην περίπτωση του θαλασσινού ick μπορεί να γίνει και θεραπεία hyposalinity.

Και οι δυο μορφές θεραπείας χρειάζονται ένα ξεχωριστό ενυδρείο με δυνατή βιολογία έτσι ώστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει στο άμεσο σοκ που θα προξενέψει είτε μιλάμε για θεραπεία με χαλκό είτε με hyposalinity.

Προσωπικά το ick δεν το θεωρώ άμεσο κίνδυνο διότι μας δείχνει από την αρχή σημάδια που και ένας αρχάριος μπορεί να αναγνωρίσει και μπορούμε να δράσουμε αρκετά πιο γρήγορα.

Το δε Amyloodinium ocellatum κατά την προσωπική μου άποψη είναι κλάσης πιο φονικό μιας και μέσα σε 8-10 μέρες από την στιγμή που έχει προσβληθεί το ψάρι είναι νεκρό εάν δεν κινηθούμε άμεσα. Στο Amyloodinium δεν ισχύει και η θεωρία πολλών χομπιστων που ισχυρίζονται ότι ένα ψάρι με δυνατό οργανισμό δεν θα προσβληθεί άμεσα από αυτό. Εφόσον το έχω βιώσει μπορώ να σας πληροφορήσω ότι μέσα σε λίγες ημέρες πείρε διαστάσεις πανούκλας προσβάλλοντας το 100% τον ψαριών. Το Amyloodinium αρχικά προξενεί ανεπανόρθωτη ζημιά στα βράγχια του ψαριού και σε άλλα ζωτικά μέρη. Όταν φτάσει στο στάδιο να είναι εμφανές στο σώμα του ( συνήθως φαίνονται αρκετά μικρότεροι άσπροι κόκκοι έναντι του ick(Cryptocaryon irritans) που μας φέρνουν την εντύπωση ότι το ψάρι έχει βουτηχτοί σε ζάχαρη) βρισκόμαστε στο τελικό στάδιο με κατάσταση μη αναστρέψιμη για το ψάρι.

Ριξτε μια ματια εδω

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-07/...ature/index.php

Δεν θέλω να σας τρομοκρατήσω αλλά δυστυχώς αυτά που γράφω είναι η άσκημη πραγματικότητα που μπορεί να βιώσει ο καθένας μας εάν απερίσκεπτα εισάγει ψάρια με το σκεπτικό του τέλειου συστήματος που συνχωρεί τα πάντα και αγνοώντας την καραντίνα σαν μέτρο πρόληψης. :D

Για εμένα η καραντίνα μόνο καλά μπορεί να προσφέρει εφόσον την έχουμε στήσει σωστά.

Για την προληπτική θεραπεία στην καραντίνα τώρα οι απόψεις παίζουν.

Κάποιοι χομπιστες μόνιμα διατηρούν μια μικρή ποσότητα χαλκού την οποία δεν έχουν αφορέσει με κάποια ρητίνη σκόπιμα. Σε μικρή ποσότητα δεν επιφέρει καμιά ζημιά στο ψάρι αλλά ούτε και σε κάποιο τυχόν παράσιτο που μπορεί να κουβαλάει. Απλά το εφαρμόζουν για προληπτικούς λόγους.

Οι περισσότεροι τώρα πριν εκδηλώσει κάτι το ψάρι δεν ξεκινούν καμιά διαδικασία θεραπείας με σκοπό να μην το επιβαρύνουν χωρίς λόγω.

Πολλοί εισαγωγείς ψαριών όταν τα παραλαμβάνουν σκόπιμα τα αρρωσταίνουν με σκοπό να εκδηλώσουν ότι τυχόν κουβαλάνε και να θεραπευθούνε. Αυτά τα ψάρια εφόσον περάσουν αυτήν την διαδικασία πωλούνται με υπερδιπλάσια τιμή έναντι της αρχικής τους με την διαβεβαίωση ότι είναι απόλυτα υγιές.

Προσωπικά σχεδόν τα περισσότερα ψάρια που εισάγω στην καραντίνα τους κάνω προληπτική θεραπεία με melafix για τυχόν μικρό πληγές που τις περισσότερες φορές εντοπίζω

Σε αυτήν την καραντίνα χωρητικότητας 160 λίτρων μπαίνουν τα περσότερα είδη όπως tang,angel κ.λ.π

Έχω και μια μικρότερη καραντίνα στην οποία τοποθετώ ψάρια που από την φύση τους δεν ανέχονται θεραπεία με χαλκό όπως τα περισσότερα wrasse.Σε αυτήν εάν χρειαστεί προβαίνω σε εναλλακτική θεραπεία με hyposalinity όταν μιλάμε για ick που ευτυχώς δέχονται χωρίς πρόβλημα.

Στην πρώτη καραντίνα παίζω με salinity 1.025 στην δεύτερη με 1.018 αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Από τα γραφόμενα καταλαβαίνω ότι ναι μεν είναι απαραίτητη η καραντίνα αλλά θέλει προσοχή.

Το δε Amyloodinium ocellatum κατά την προσωπική μου άποψη είναι κλάσης πιο φονικό μιας και μέσα σε 8-10 μέρες από την στιγμή που έχει προσβληθεί το ψάρι είναι νεκρό εάν δεν κινηθούμε άμεσα. Στο Amyloodinium δεν ισχύει και η θεωρία πολλών χομπιστων που ισχυρίζονται ότι ένα ψάρι με δυνατό οργανισμό δεν θα προσβληθεί άμεσα από αυτό. Εφόσον το έχω βιώσει μπορώ να σας πληροφορήσω ότι μέσα σε λίγες ημέρες πείρε διαστάσεις πανούκλας προσβάλλοντας το 100% τον ψαριών. Το Amyloodinium αρχικά προξενεί ανεπανόρθωτη ζημιά στα βράγχια του ψαριού και σε άλλα ζωτικά μέρη. Όταν φτάσει στο στάδιο να είναι εμφανές στο σώμα του ( συνήθως φαίνονται αρκετά μικρότεροι άσπροι κόκκοι έναντι του ick(Cryptocaryon irritans) που μας φέρνουν την εντύπωση ότι το ψάρι έχει βουτηχτοί σε ζάχαρη) βρισκόμαστε στο τελικό στάδιο με κατάσταση μη αναστρέψιμη για το ψάρι.

Ριξτε μια ματια εδω

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-07/...ature/index.php

Δεν θέλω να σας τρομοκρατήσω αλλά δυστυχώς αυτά που γράφω είναι η άσκημη πραγματικότητα που μπορεί να βιώσει ο καθένας μας εάν απερίσκεπτα εισάγει ψάρια με το σκεπτικό του τέλειου συστήματος που συνχωρεί τα πάντα και αγνοώντας την καραντίνα σαν μέτρο πρόληψης.

Αυτό με το Amyloodinium ocellatum με φόβισε αρκετά, εύχομαι μακριά από εμάς.

Έχω ακούσει ότι το ick υπάρχει μέσα στα ψάρια εξαρχής και ότι και να κάνουμε αυτό πάντα μπορεί να εμφανίζεται. Ισχύει κάτι τέτοιο? :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...