Jump to content

Αποφυγή αλλαγής νερού


xxgaitan

Recommended Posts

Ειναι μεχρι να "ωριμασει" το ενυδρειο και να σταθεροποιηθουν οι παραμετροι του νερου.

Εννοεις σε ph gH kh? ή γενικά για το στρώσιμο του ενυδρείου δηλαδή και τα NO2, NO3, αμμωνία?

Και τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε στρωμένο ενυδρείο χωρίς φυτά και θέλουμε να βάλουμε αληθινά φυτά, θα έχουμε πρόλημα και θα θέλουμε πολλές αλλαγές στην αρχή ή απλά θα ελέγχουμε τις παραμέτρους μας λίγο παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο θετικά αποτελέσματα θα έχεις εάν τοποθετήσεις φυτά σε ένα ενυδρείο που πιο μπροστά δεν είχε φυτά.

Link to comment
Share on other sites

kala eseis edo eiste treloi. kathe 15 meres allagi??

ma auto einai epikindino gia ta psaria na pethanoun apo stres. entaksei,na kanoume allagi to 1/3 alla, stous 2 mines mia fora kala einai. ektos ki an ta taizete toso poli,kai exete polla psaria mesa xoris fyta.

Link to comment
Share on other sites

kala eseis edo eiste treloi. kathe 15 meres allagi??

ma auto einai epikindino gia ta psaria na pethanoun apo stres. entaksei,na kanoume allagi to 1/3 alla, stous 2 mines mia fora kala einai. ektos ki an ta taizete toso poli,kai exete polla psaria mesa xoris fyta.

Για να μην τα στρεσαρεις το καλυτερο ειναι να μην κανεις καθολου αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το νερό της αλλαγής έχει την ίδια περίπου θερμοκρασία το ίδιο Ph, Kh, Gh τότε όχι μόνο δεν πεθαίνουν από στρες αλλά αναζωογονούνται και αισθάνονται πολύ πιο καλά. Το φρέσκο νερό ανεβάζει την διάθεση τους και για ζευγάρωμα τα πλεονεκτήματα είναι πάρα πολλά. Δεν αλλάζουμε νερό μόνο για να αποφύγουμε την αύξηση του ΝΟ3. Αλλά και για άλλους λόγους , εάν ήταν μόνο για το ΝΟ3 εγώ δεν θα άλλαζα ποτέ νερό διότι έχω πολλά φυτά και τρομερή έλλειψη σε ΝΟ3.

Η αλλαγές νερού ανά δίμηνο και πάνω είναι μια Απαρχαιωμένοι θεωρία, ρίξε μια ματιά όχι μόνο εδώ αλλά και σε όσα ελληνικά και ξένα φόρουμ θέλεις και θα δεις αυτό που επικρατή είναι αλλαγές νερού ανά 7-14 μέρες

Λες να είναι όλοι αυτή τρελοί (μαζί και εμείς)???

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως καθε 15 μερες ενα 30% ειναι πολυ καλο για τα ψαρια. Προσωπικα κανω 40% καθε 15 μερες. Δεν προσθετω τιποτα παρα αντι-χλωριο. Το βρισκω προτιμοτερο να ειμαι σε PH 8 σταθερα και χωρις παρασκευασματα παρα 8.2 με συμπληρωματα.

Καθε 15η αλλαζω μονο νερο, καθε 1η του μηνα αλλαζω ανθρακα, αντι-φωσφορα κτλ.

Τωρα γι αυτους που βαριουνται η ξεχνανε (Οπως και γω) εχω τις παρακατω 2 προτασεις:

  • Βαλτε ενα reminder στο κινητο για καθε 15 μερες.
  • Για να επιταχυνετε την αλλαγη νερου μπορειτε να χρησιμοποιησετε τα παρακατω:

  1. ενα καδο αναλογα με τα λιτρα που θελετε να αλλαξετε (Καλο ειναι να ειναι ακριβως τα λιτρα αλλαγης για να μην το ξανα γεμιζετε)
  2. ενα Gardena Impeler (~ 2700λτ flow rate)
  3. ενα λαστιχο ποιοτητας food grade, με 2 κλιπς
  4. και ενα κοινο black & decker

Βαζεις την μια ακρη μεσα στο ενυδριο και την αλλη στην τουαλετα η καποια εξοδο νερου. Οταν θελετε να προσθεσετε αλλαζετε τις κατευθυνσεις των κλιπς και περνετε νερο απο τον καδο προς το ενυδριο.

Δειτε τις φωτο για συναρμολογηση.

post-2233-1190621578_thumb.jpg

post-2233-1190621589_thumb.jpg

post-2233-1190621596_thumb.jpg

post-2233-1190621604_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα ένα ψάξιμο στο site της gardena και δεν μπόρεσα να βρω το Gardena Impeler, μόνο κάτι μεγάλα για λίμνες κ.λ.π.. Αν δεν σου είναι δύσκολο μπορείς να μου πεις από που το αγόρασες και περίπου σε τι τιμή? μπορείς να μου απαντήσεις και με πμ αν δεν θέλεις στο forum. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Gardena ειναι η μαρκα. Το μοντελο δεν λεγεται Impeller απλα εχει φτερωτη μεσα γιαυτο το εγραψα ετσι.

Μπορεις να το βρεις στο Praktiker νομιζω κοντα στα 20 Euro

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...