Jump to content

ΘΑ ΑΝΤΕΞΟΥΝ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ???


filoxenos

Recommended Posts

Μόλις παρέλαβα τα τζάμια για το νέο ενυδρείο.

Η κατασκευή σχεδιάστηκε για: 100χ50χ40 ύψος=200 λτρ. (~180 καθαρά, χωρίς βυθό).

Βλέποντάς τα, σκέφτομαι μήπως έκανα @#$%^&* να παραγγείλω 5άρια και όχι 10άρια. Θα αντέξει άραγε? (με εσωτερικές αντιρρίδες πάνω, διπλό πάτο κάτω - εσωτερικό δέσιμο και μετά εξωτερικό - και διπλά πλαϊνά (το ίδιο). Φοβάμαι για τα μεγάλα κομμάτια (το εμπρός και το πίσω).

Ξέρει κάποιος να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή σχεδιάστηκε για: 100χ50χ40 ύψος=200 λτρ. (~180 καθαρά, χωρίς βυθό).

Βλέποντάς τα, σκέφτομαι μήπως έκανα @#$%^&* να παραγγείλω 5άρια και όχι 10άρια.

Να είσαι σίγουρος οτι δεν πρόκυτε να αντεξει.

Ειδικά αν ενα παιδάκι πάει και κάνει τικ τικ το τζάμι και πεί "τι πθαράκι ειναι αυτό? πάει το τζάμι.

Ας το έκανες τουλάχιστον 8άρι.

Καλά γιατί δεν ρώτησες πρώτα?

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο lasal. Θα είναι πολύ εύθραυστη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τα τζάμια για το νέο ενυδρείο.

Η κατασκευή σχεδιάστηκε για: 100χ50χ40 ύψος=200 λτρ. (~180 καθαρά, χωρίς βυθό).

Βλέποντάς τα, σκέφτομαι μήπως έκανα @#$%^&* να παραγγείλω 5άρια και όχι 10άρια. Θα αντέξει άραγε? (με εσωτερικές αντιρρίδες πάνω, διπλό πάτο κάτω - εσωτερικό δέσιμο και μετά εξωτερικό -  και διπλά πλαϊνά (το ίδιο). Φοβάμαι για τα μεγάλα κομμάτια (το εμπρός και το πίσω).

Ξέρει κάποιος να μου πει?

6578[/snapback]

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Μπορεί να αντέξει αλλά να είναι έυθραστο και να είσαι με το φόβο μη γίνει κομμάτια.

Κόψε τα υπάρχον τζάμια και κάντα 70x40x40. Θα σου βγεί μικρότερο αλλά με καλές κόντρες και προσεχτική κατασκευή δε θα έχει ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τα τζάμια για το νέο ενυδρείο.

Η κατασκευή σχεδιάστηκε για: 100χ50χ40 ύψος=200 λτρ. (~180 καθαρά, χωρίς βυθό).

Βλέποντάς τα, σκέφτομαι μήπως έκανα @#$%^&* να παραγγείλω 5άρια και όχι 10άρια. Θα αντέξει άραγε? (με εσωτερικές αντιρρίδες πάνω, διπλό πάτο κάτω - εσωτερικό δέσιμο και μετά εξωτερικό -  και διπλά πλαϊνά (το ίδιο). Φοβάμαι για τα μεγάλα κομμάτια (το εμπρός και το πίσω).

Ξέρει κάποιος να μου πει?

6578[/snapback]

Συγγνώμη φιλόξενε, αλλά θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα των υπολοίπων. Αν φτιάξεις την κατασκευή, θα είναι σαν να έχεις μια βόμβα που δεν θα ξέρεις πότε θα σκάσει. Και σκέψου όχι τόσο τον κόπο, αλλά τη ζημιά που θα προκαλέσουν αυτά τα 200 λίτρα νερού, όταν βρεθούν στο πάτωμα του δωματίου που θα χεις το ενυδρείο.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά με τις αναλογίες ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φιλόξενε, αλλά θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα των υπολοίπων. Αν φτιάξεις την κατασκευή, θα είναι σαν να έχεις μια βόμβα που δεν θα ξέρεις πότε θα σκάσει. Και σκέψου όχι τόσο τον κόπο, αλλά τη ζημιά που θα προκαλέσουν αυτά τα 200 λίτρα νερού, όταν βρεθούν στο πάτωμα του δωματίου που θα χεις το ενυδρείο.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά με τις αναλογίες ΕΔΩ

6601[/snapback]

Πράγματι σύμφωνα με τον Πίνακα θα δείς ότι θέλεις για αυτές τις διαστάσεις 10 χιλιοστά πάχος και 12 η βάση. Οπότε ξεχασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, η λύση είναι να του βάλω τα εσωτερικά πλαϊνά πιο μέσα, ώστε να δημιουργήσω 3 ίσα διαμερίσματα. Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, η λύση είναι να του βάλω τα εσωτερικά πλαϊνά πιο μέσα, ώστε να δημιουργήσω 3 ίσα διαμερίσματα. Συμφωνείτε?

6607[/snapback]

Αν το κάνεις αυτό κάνεις αυτό που σου πρότεινα πιο πάνω.

Δηλαδή μικραίνεις το μήκος του.

Αν εννοείς όμως να κλείσεις και τα απέξω 2 διαμερίσματα τότε θέλεις και άλλο γυαλί.

Ασφαλώς η κατασκευή θα είναι πιο ασφαλής αλλα και πάλι δεν θα το συνιστούσα.

Άσε που οπτικά θα έχεις ενα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο χωρισμένο στα 3.

Ενδιάμεσα θα ανοίξεις τρύπες να επικοινωνούν μεταξύ τουςε ή θα είναι μεμονωμένα.

Δεν ξέρω. Σαν ιδέα καλό ακούγεται.

Να δούμε τι λένε και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

10ρι για τα πλαινα και 12ρι για τον πατο ειναι υπερβολη πιστευω για 200 λιτρα.Βεβαια και το 5ρι ειναι υπερβολη.Με 8ρι και κοντρες ή 10ρι χωρις κοντρες ΙΜΟ..

Δεν θα αντεξουν τα πλαινα πιστευω και ετσι να το κανεις..

Link to comment
Share on other sites

Βάζω και ένα σχεδιάκι για να το καταλάβετε καλύτερα.

Δεν θα κάνω τρύπες, απλά 3 ενυδρεία 60άρια, ενωμένα (!@#$%^&*)

Link to comment
Share on other sites

Ή μάλλον ακόμα καλύτερα, θα κόψω άλλο ένα εσωτερικό, δηλαδή 1 χώρισμα => 2 χώροι και θα διατηρήσω τα διπλά πλαϊνά (+ αντιρρίδες επάνω). Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Βολεύει και στον διαχωρισμό αρσενικών - θηλυκών. Ετσι θα είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ή μάλλον ακόμα καλύτερα, θα κόψω άλλο ένα εσωτερικό, δηλαδή 1 χώρισμα => 2 χώροι και θα διατηρήσω τα διπλά πλαϊνά (+ αντιρρίδες επάνω). Τί λέτε?

6614[/snapback]

Εδώ δεν καταλαβάινω τι θες να πείς.

Πάντως όσο αναφορά το προηγούμενο αυτό εννοώ και γώ.

Αλλά έτσι θα πρέπει να συντηρείς 3 ξεχωριστά ενυδρεία μιας και το νερό δεν θα περνάει στα υπόλοιπα.

Σκέψου μόνο τις αλλαγέ νερού και φαντάσου.

Αν όμως τους κάνεις ένα κύκλο στο καθένα τότε θα χεις 1 χωρισμένο στα 3.

Σίγουρα η κατασκευή πιο ανθεκτική και το αποτέλεσμα εντυπωσιακό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τελικά μου αρέσει η ιδέα του κύκλου (έτσι διατηρώ και τον αρχικό σχεδιασμό, δηλ. 1 ενυδρείο 180 λτρ.) θα κόψω στον τζαμά ένα 10άρι με μεγάλη τρύπα και... τέλος. Πιστεύετε ότι θα είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τελικά μου αρέσει η ιδέα του κύκλου (έτσι διατηρώ και τον αρχικό σχεδιασμό, δηλ. 1 ενυδρείο 180 λτρ.) θα κόψω στον τζαμά ένα 10άρι με μεγάλη τρύπα και... τέλος. Πιστεύετε ότι θα είναι οκ?

6620[/snapback]

Όχι πολυ μεγάλη γιατί το τζάμι θα χάσει ισχύ. Ρώτα και το τζαμά.

Τουλάχιστον να έχεις 5 πόντους + απο τα άκρα του τζαμιού

Link to comment
Share on other sites

Τελικά (και κατόπιν ωρίμου σκέψεως...), έκοψα άλλο ένα κάθετο (χωρίς τρύπα) και ξεκίνησα το κόλλημα.

Αποφάσισα να γίνουν 2 σε 1 τανκ (θα μου χρησιμεύσει και στον διαχωρισμό αρσενικών - θηλυκών), με τον αριστερό χώρο λίγο μεγαλυτερο.

Το σάντουιτς της βάσης έγινε χθες το βράδυ, σήμερα κολλήθηκαν η μία μεγάλη και το μεσαίο διαχωριστικό, αύριο τα υπόλοιπα, στεγνώνουν μέχρι την Τετάρτη και...ΜΠΛΟΥΜ!

(Εχω ήδη 2 στρωμένα φίλτρα γι' αυτά, που περιμένουν το καινούριο τους σπίτι). Ετσι τα 110 μικρά μου γκαππάκια (5 γέννες) θα ξεμουδιάσουν από τα "κλουβιά" τους και θα καταλάβουν ότι η ζωή έχει και... λαχεία!

Link to comment
Share on other sites

Να και φωτό από την κατασκευή...

- Δείτε πόσο χρήσιμη μπορεί να γίνει η εγκυκλοπαίδεια "Ιστορια του Ελληνικού Εθνους"...!

- ...και για τους υποψήφιους καινούριους μαστόρους, ΠΡΟΣΟΧΗ στη σιλικόνη!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά. μόνη ερώτηση για την σιλικόνη. Είσαι σίγουρος ότι είναι 100

% καθαρή. μήπως γράφει στο κάτω μέρος "αντιμουχλική", "βαφόμενη";

Στο "Neutral" κάτι δεν μου κάθεται καλά. Συνήθως γράφουν "100% pure".

Link to comment
Share on other sites

Είναι το τρίτο ενυδρείο που φτειάχνω με αυτήν.

No problem.

Είναι και γρήγορη (σχετικά) στο στέγνωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω λίγο γιατί αυτά που γράφονται στο forum διαβάζονται από όλους και πρέπει να είναι 100% ασφαλή.

Τα ενυδρεία που έχεις φτιάξει με αυτή την σιλκόνη πόσο καιρό τα έχεις;

Έχεις παρατηρήσει θανάτους ψαριών και ειδικότερα ανεξήγητους; (μακάρι όχι)

Αρρώστιες που δεν θεραπεύονται; (δεν εννοώ τα τελευταία σοθ ποστ)

Αν τα ενυδρεία τρέχουν πάνω από χρόνο και δεν έχει συντρέξει τίποτα από τα παραπάνω, είναι ΟΚ. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Το ένα 6,5 μήνες και το άλλο 5 μήνες. Ειδικά αυτό με τους 5 μήνες ζωής με χρυσόψαρα, δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα (ούτε αρρώστιες, ούτε θάνατοι μέχρι στιγμής και διατήρηση των παραμέτρων σταθερά, μετά από στρώσιμο 14 ημερών).

Την σιλικόνη αυτή μου την συνέστησε κατασκευαστής ενυδρείων επαγγελματίας, που χρησιμοποιεί την ίδια στα δικά του (την πρώτη μάλιστα, μου την έδωσε αυτός). Πωλείται στο PRACTIKER.

Εχω ρωτήσει και το αδελφό μου που είναι χημικός. Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Αλλά είναι σωστό να είναι κανείς πολύ προσεκτικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καθυστέρησε λίγο το... ΜΠΛΟΥΜ, αλλά έτσι είναι ποιο σίγουρο! :busted_cop:

Μετρήθηκαν οι τιμές επί καθημερινής βάσης, διαπιστώθηκε το ορθόν του πράγματος και ΝΑ το αποτέλεσμα! (προς το παρόν, βέβαια...).

Τα μικρά μετεφέρθησαν, τα αρσενικά διαχωρίσθησαν από τα θηλυκά και εγώ ευτυχής, άρχισα τις φωτογραφίες...

(οι 3 γκαππίνες μου, μου έκαναν εικόνισμα, οι 3 αρσενικοί δεν θέλουν να ξανακούσουν για μένα και τα 160 περίπου μικρά, ορκίστηκαν αιώνια πίστη και υπακοή...!) :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...