Jump to content

Φωτισμός για ενυδρείο με πιράνχασ


mahites9

Recommended Posts

καλησπέρα,έχω ένα 150λτ ενυδρείο στο οποίο τηα τοποτθετήσω ρεδ βελλυ σε μικρή ηλικία.

Κάπου διάβασα, αλλά δε θυμάμαι που, ότι είναι καλο σε ενυδρείο με πιράνχας ο φωτισμόςε να μην είναι πολύ έντονος και για αυτό μπορούμε να τυλίξουμε αλουμινόχαρτο γύρω από τις λάμπες.ισχύει κάτι τέτοιο????

κάποια άλλη καλή ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά για το πόσο έντονος πρέπει να είναι ο φωτισμός σε ένα πιρανχοενυδρείο,

πάντως αλουμινόχαρτο γύρω από τις λάμπες μη βάλεις! :bowdown:

Ο καλύτερος τρόπος για να μειώσεις το φωτισμό σου, είναι να εισάγεις φυτά επιφανείας, τα οποία εκτός από σκιές, θα προσφέρουν και στην ποιότητα του νερού σου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρτιστώ πολύ φίλε μου,

όταν λες επιφανειακά φυτά φαντάζομαι εννοείς με ρίζεσ και μεγάλα σε ύψος έτσι?έχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένα?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τις παραμέτρους νερού σου, μπορείς να διαλέξεις και τι σου αρέσει σε εμφάνιση... :thumbup:

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην ιστοσελίδα της τρόπικα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να χρησιμοποιησεις φυσικους τροπος οπωσ την τοποθετηση μεγαλων ριζων οπου φερνει πιο κοντα στο φυσικο τους περιβαλλον και δινουν στο νερο μια κιτρινινη αποχρωση οπου το κανει πιο σκουρο.Υπαρχουν και σκευασματα Black Water αλλα θα αποδειχτουν ασυμφορα για την τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις εαν δεν θελεις να εχεις δυνατο φωτισμο να βαλεις και επιπλεοντα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες επιπλέοντα φυτά φαντάζομαι εννοείς με ρίζεσ και μεγάλα σε ύψος έτσι ή όχι?έχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε επιφανειακά φυτά, εννοούμε κάτι σαν αυτό ή αυτό! :thumbup:

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλα είδη φυτών που μπορείς να βάλεις... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κερατοφυλλο να το αφησεις να επιπλεει θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά.

μήπως μπορείτε να μου πείτε την επίσημη ονομασία του κερατόφυλλου για να το δω?ή ένα λινκ με φότο

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...