Jump to content

Βοηθεια με τουσ μονομαχους :(


FiR3FoX

Recommended Posts

Γεια σας! Μια ερωτηση... ειχα πει καισ το καλωσ ηλθατε οτι εχω ενα πολυ μικρο ενυδρειο στο οποιο δεν ειπα τι ψαρακια ειχα! Μοθ προτειναν απο το pet shop να παρω μοναμαχους! Και ετσι εκανα οντας αρχαριος! Πηρα μια θηλυκια και εναν αρσενικο αλλα τελεφταια εντοπιζω οτι την κυνηγαει πολυ επιθετικα... τι μπορω να κανω? Ακομα δεν εχο παραλαβει το νεο μου μεγαλυτερο ενυδρειο περιμενω να τελιωσω με καποια ανκαινηση τοθ σπιτιου για να το παραλαβω... Τι να κανω? Υπαρχει περιπτωση να μου τιην αποτελειωσει ο αρπαγας? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μια ερωτηση... ειχα πει καισ το καλωσ ηλθατε οτι εχω ενα πολυ μικρο ενυδρειο στο οποιο δεν ειπα τι ψαρακια ειχα! Μοθ προτειναν απο το pet shop να παρω μοναμαχους! Και ετσι εκανα οντας αρχαριος! Πηρα μια θηλυκια και εναν αρσενικο αλλα τελεφταια εντοπιζω οτι την κυνηγαει πολυ επιθετικα... τι μπορω να κανω? Ακομα δεν εχο παραλαβει το νεο μου μεγαλυτερο ενυδρειο περιμενω να τελιωσω με καποια ανκαινηση τοθ σπιτιου για να το παραλαβω... Τι να κανω? Υπαρχει περιπτωση να μου τιην αποτελειωσει ο αρπαγας? :thumbup:

Για αρχή χώρισέ τους ,απ¨όσο ξέρω χρειάζεται ιδική προετιμασία για να βάλεις αρσενικό μαζί με θυλικό τα υπόλυπα θα σου τα πούν εμπειρότεροι

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καπου να την βαλω την κακομοιρα... σνιφ!!! Ενα ενυδρειακι εχω ακομα ! Θα τον σφαξω τον κεφτε αν μου ειπε βλακεια...

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι δε συμβιώνουν. Πήγαινε πάρε ένα μικρό πλαστικό ενυδρειάκι (με 10€ βρίσκεις) και βάλε μέσα το ένα από τα δύο ψαράκια.

ΆΜΕΣΑ!!

Οι betta δε μπορούν να ζήσουν μαζί. Να φανταστείς, ακόμα και για αναπαραγωγή όταν πρόκειται, αφού ο αρσενικός γονιμοποιήσει τα αυγά που ρίχνει η θηλυκιά, την ΚΥΝΗΓΆΕΙ!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aχ θα τον σκοτωσω τον ζαβο! Παει και τελειωσε απο εδω και εμπρος στο καινουργιο ενυδρειο αν δεν παρω το οκ απο τα μελη του φορουμ εδω δεν ξαναπροχοραω σε κινηση! Μα τι αλμπανηδες αυτοι και γιουφτοι...

Link to comment
Share on other sites

Αν δε πάθεις δε θα μάθεις. Μη φανταστείς, κι εγώ αρχάριος είμαι. Από εδώ μέσα έμαθα πολλά, και προπάντων, από εδώ μέσα παρακινήθηκα να πετάξω τη γυάλα και να πάρω κανονικό ενυδρείο, με φίλτρο, θερμαντικά, κλπ.

Ψυχραιμία και πάνω απ' όλα καλή διάθεση και όρεξη.

To the point: πας αύριο και αγοράζεις ένα πλαστικό ενυδρειάκι. Φαντάζομαι δεν υπάρχει στρωμένο φίλτρο αυτή τη στιγμή, οπότε καθημερινά αλλαγές νερού για να μην ανέβουν τα επίπεδα των NH3 και NH4 στο νεράκι του, μέχρι να μπει κανονικά σε ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Στο πιο μεγαλο ενυδρειο πυ θα παρω την μονομαχηνα μπορω να τη βαλω μαζι με αλλα η γινεται και αυτη επιθετικη?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως είναι ρίσκο... Κάποιες φορές οι θηλικιές είναι εξ ίσου (αν όχι περισσότερο) επιθετικές με τους αρσενικούς :thumbup: Εξαρτάται βέβαια και από τους υπόλοιπους συγκατοίκους...

Θα μπορούσες ίσως να το κάνεις αλλά με συνεχή παρακολούθηση, ούτως ώστε στην πρώτη "στραβή" να την βγάλεις.

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Στο πιο μεγαλο ενυδρειο πυ θα παρω την μονομαχηνα μπορω να τη βαλω μαζι με αλλα η γινεται και αυτη επιθετικη?

Σε μεγαλο κοινωνικο ενυδρειο την θηλυκια μπορεις να την βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγαλο κοινωνικο ενυδρειο την θηλυκια μπορεις να την βαλεις.

Δεν είναι 100% σίγουρο...

Κάποιες φορές οι θηλικιές είναι εξ ίσου (αν όχι περισσότερο) επιθετικές με τους αρσενικούς

Αυτή είναι η πραγματικότητα...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει σε τι μέγεθος ενυδρείο έχεις βάλει τους μονομάχους και εάν υπάρχει διακόσμηση μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο που εχεις αυτη τη στιγμη τα ψαρια σου;

Θα πρεπει να τους χωρισεις και για αναπαραγωγη δεν θα σου ελεγα να κανεις γιατι απ οτι καταλαβα δεν υπαρχει αλλο ενυδρειο.

Τον αρσενικο μπορει πολυ ανετα να στο χτυπησει και η θηλυκια αν ειναι τσαμπουκαλου. Τωρα αν θες μπορω να σου την παρω εγω την θηλυκια και να την βαλω στο ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπαρξει αλλο ενυδρειο αυτες τισ μερες ! Ωστοσο το ψαρακι μου το εδωσα σε μια φιλη μας που έχει δικο τησ ενυδρειο και θα την παρω μεσα στην εβδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...