Jump to content

Προβλημα με Skimmer....


Recommended Posts

Εχω το H&S Aquaristic 200-2x1260 skimmer (με τις 2 Eheim αντλιες) και εχω τρομερη υπερχειλιση του skimmer....το νερο ανεβενει αμεσως, πλημυρηζει το δοχειο και τρεχει απο το καπακι...Το πρωτο που δοκιμασα ειναι να το σηκωσω ωστε η εξοδος του νερου να ειναι πανω απο την επιφανεια, το εκανα αλλα δεν ειδα αποτελεσμα...το νερο εξακολουθει να ανεβενει.... φυσικα αυτο γινεται με full εξοδο νερου οποτε δεν υπαρχει κανενας τροπος να το περιορισω :busted_cop:

Αυτο που εχω κανει τωρα ειναι να το δουλευω με μια μονο αντλια κατι που φυσικα δεν θελω να ειναι μονιμο αφου ετσι χανω υπερβολικα πολυ απο την αποδοση του...

Καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το προβλημα λυθηκε και γραφω εδω τι εγινε μιας και μπορει να συμβει και σε αλλους με καινουργια ενυδρεια και skimmer....

Οπως σωστα προεβλεψε ο Discos οι αιτιες που συμβαινει αυτο ειναι δυο. Το πρωτο, που δεν ελυσε τελειως το προβλημα αλλα το βελτιωσε, ειναι η εξοδος του νερου απο το skimmer να ειναι πανω απο την επιφανεια του νερου.

Το δευτερο που ελυσε εντελως το προβλημα ειναι ο χρονος! Το καινουργιο νερο στο οποιο το αλατι δεν εχει λιωσει τελειως (ακομα και αν δεν φαινεται) εχει την ταση να "φουσκωνει"...μετα απο λιγες μερες ολα ειναι ΟΚ..το skimmer δουλευει μια χαρα και με τις δυο αντλιες και ουτε καν με ολη τη ροη του νερου ανοιχτη (υπαρχει δηλαδη πολυ περιθωριο ακομα)...

Προσοχη μιας και το ιδιο μπορει να συμβει και μετα απο μεγαλες αλλαγες νερου...

Problem solved...Case Closed!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...