Jump to content

Θέλω να φτιάξω΄ένα ενυδρείο με πιράνχας


mahites9

Recommended Posts

Καλησπέρα, το ποστ το είχα βάλει και στον τομέα των θηρευτών αλλά δεν υπήρχε κάποια βοήθεια οπότε είπα να το αλλάξω.έχω ένα 150λτ ενυδρείο και θα τοποθετήσψ μέσα red belly σε μικρή ηλικία.Τώρα είμαι στο στάδιο στρωσίματος.Στο ενυδρείο έχω βάλει 4 φυτά(δε γνωρίζω ποια ακριβώς, αλλά μου είπαν ότι ειναι σχετικά δυνατα ώστε να μην κόβονται τόσο εύκολα από τα ψάρια), ένα ξύλο και μία πέτρα.(έχω βάλει και φότο)

οι ερωτήσεις μου είναι οι εξή¨:

1)Χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο???παραπάνω φυτά?Γιατι κάπου διάβασα ότι τα πιρανχασ θέλουν μέρη για να κρυφτούν.έχετε κάποιο φυτό να μου προτείνεται?

2)τι άλλο διακοσμητικό ειναι καλό να βάλω ή θα το παραφορτόσω το ενυδρείο

3)τι άλλα ψάρια μπορώ να βάλω?κάτι έχω ακούσει για γλύφτες.τα πιρανχας τθα τα πάρω σε μικρό μέγεθος <7-8εκ.αν μπορώ να βάλω άλλα να τα βάλω πριν ταπιράνχας,μετά ή μαζί

4)υπάρχουν αφίσες που μπορύν να μπουν στην π΄σω πλευρά του ενυδρείου?αυτό είναι καλό για την ψυχολογία των ψαριών?(λίγο χαζή ερώτηση αλλά την κάνω)

5)από φίλτρα έχω το βασικό του ενυδρείο και μια αεραντλία.είναι οκ ή να βάλω και κάτι ακόμη?

χίλια ευχαριστώ και συγνώμη για το πρίξιμο απλά είμαι σεχτικάκαινούριος και ενθουσιασμένος στο σιτε και το εχω γεμισει με ποστ και ερωτήσεις

post-4888-1189719716_thumb.jpg

post-4888-1189719761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ποστ το είχα βάλει και στον τομέα των θηρευτών αλλά δεν υπήρχε κάποια βοήθεια οπότε είπα να το αλλάξω.έχω ένα 150λτ ενυδρείο και θα τοποθετήσψ μέσα red belly σε μικρή ηλικία.Τώρα είμαι στο στάδιο στρωσίματος.Στο ενυδρείο έχω βάλει 4 φυτά(δε γνωρίζω ποια ακριβώς, αλλά μου είπαν ότι ειναι σχετικά δυνατα ώστε να μην κόβονται τόσο εύκολα από τα ψάρια), ένα ξύλο και μία πέτρα.(έχω βάλει και φότο)

οι ερωτήσεις μου είναι οι εξή¨:

1)Χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο???παραπάνω φυτά?Γιατι κάπου διάβασα ότι τα πιρανχασ θέλουν μέρη για να κρυφτούν.έχετε κάποιο φυτό να μου προτείνεται?

2)τι άλλο διακοσμητικό ειναι καλό να βάλω ή θα το παραφορτόσω το ενυδρείο

3)τι άλλα ψάρια μπορώ να βάλω?κάτι έχω ακούσει για γλύφτες.τα πιρανχας τθα τα πάρω σε μικρό μέγεθος <7-8εκ.αν μπορώ να βάλω άλλα να τα βάλω πριν ταπιράνχας,μετά ή μαζί

4)υπάρχουν αφίσες που μπορύν να μπουν στην π΄σω πλευρά του ενυδρείου?αυτό είναι καλό για την ψυχολογία των ψαριών?(λίγο χαζή ερώτηση αλλά την κάνω)

5)από φίλτρα έχω το βασικό του ενυδρείο και μια αεραντλία.είναι οκ ή να βάλω και κάτι ακόμη?

χίλια ευχαριστώ και συγνώμη για το πρίξιμο απλά είμαι σεχτικάκαινούριος και ενθουσιασμένος στο σιτε και το εχω γεμισει με ποστ και ερωτήσεις

1. Σιγουρα θα χρειατεις παραπανω φυτα για να μπορουν τα πιρανια να ειναι πιο ηρεμα εχοντας κρυψωνες . Φυτα που μπορεις να βαλεις ειναι καποιο ειδος βαλισνεριας , ανουμπια καποιο ειδος "crinum" γενικα σκληρα φυτα .

2. Κατι αλλο που μπορεις να βαλεις ειναι και αλλα ξυλα .

3. Για καλύτερα σου παραθέτω απόσπασμά της απάντησης του Husky Jim

στην ίδια ερώτηση :

Πρώτα από όλα κατά την άποψη μου θα πρέπει να χωρίσουμε τα ψάρια στο γεγονός άν τα ψάρια που έχουμε είναι άγρια (πιασμένα δηλαδή από κάποιο ποταμό στον Αμαζόνιο) ή από αναπαραγωγή σε κάποια φάρμα.

Αυτό μας κάνει δηλαδή να δούμε άν τα ψάρια που έχουμε έχουνε μάθει να κυνηγούν για την τροφή τους ή όχι πράγμα που στην περίπτωση μου έχει αποδειχθεί βασικό στην προσπάθεια μου να τα συμβιώσω με κάποιο άλλο ψάρι.Επίσης βασικότατο για τους ίδιους πάλι λόγους είναι στο άν τα ψάρια τα αγοράσαμε ενήλικα ή από πολύ μικρά.

Κατά δεύτερο λόγο έρχεται το είδος δηλαδή άν τα ψάρια που έχουμε ανοίκουν στην οικογένεια των Pygocentrus ή Serrasalmus.Αυτό είναι συμαντικό καθώς οι διατροφικές συνήθειες των δύο αυτών οικογενειών αλλάζουν στο ότι τα μέν Pygocentrus κυνηγούν σε μεγάλα κοπάδια και καταναλώνουν σχεδόν όλες τις φορές ολόκληρο το θήραμα τους ενώ τα Serrasalmus στην φύση,κυνηγούν σε ενέδρες μοναχικά και συνήθως αρκούντα στο να τρώνε πτερύγια και κομμάτια ψαριών παρά ολόκληρο το θήραμα αφήνοντας το να συνεχίσει την ζωή του.

Όσο σκληρό και άν ακούγεται κάπως έτσι είναι η ζωή ενός πιράνια στον Αμαζόνιο με τους υπόλοιπους κυνηγούς όμως να το κυνηγούν με την σειρά τους, όπως τους καιμάν,τους κροκόδειλους του αμαζονίου και τις ωτάριες...

Στο ενυδρείο τώρα, όπως έχω πεί και σε άλλα πόστ κατά καιρούς,θα πρέπει να αναπαρηστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα τις συνθήκες του βιοτόπου των ψαριών έτσι ώστε αυτα να αισθάνονται ποιό φυσικά με όσο το δυνατόν λιγότερο στρές.Αυτό θα βοηθήσει στο να έχουμε ψάρια που συμπεριφέρονται όσο το δυνατό πιό ομαλά και πιό προβλέψιμα (όσο δύσκολο να είναι αυτό με τα πιράνια).

Προσωπικές μου προσπάθειες έχουν δείξει ότι τα Pygocentrus Naterreri δέχονται καλύτερα πλέκο όπως Ancistrus sp. ή Pterygoplichthys sp. αλλά και άλλα γατόψαρα όπως Platydoras Costatus.

Αυτό προυποθέτει ότι τα υπόλοιπα ψάρια να έχουν μπεί και προσαρμωστεί στο ενυδρείο πρίν μπούν τα πιράνια και επίσης να υπάρχουν πολλές κρυψώνες για αυτά καθώτι τα πιράνια τείνουν να δαγκώνουν μερικές φορές ότι βρίσκουν μπροστά τους (κατά καιρούς μου έχουν φάει spray-bar,βεντούζες,σωληνάκια, ακόμα και θερμαντικά καλώδια!).

Ένας βασικός κανόνας επίσης είναι τα υπόλοιπα ψάρια να έχουν αρκετά μεγαλύτερο μέγεθος από τα πιράνια και να είναι μεγαλύτερα για τουλάχιστον ένα εξάμηνο αργότερα.

Όταν θα μπούν τα πιράνια στο ενυδρείο θα πρέπει να ταίζονται (εώς να υπερταίζονται) έτσι ώστε να αποτραπούν η όπιες κινήσεις πρός τους συγκατίκους τους τον πρώτο καιρό.

Καθώς θα περνούν οι μέρες θα πρέπει να παρατηρούμε τα ψάρια αρκετά έτσι ώστε να απομακρύνουμε κάποιον από τους συγκατίκους που μπορεί να έχει πρόβλημα.

Δυστυχώς σε ένα τόσο μικρό οικοσύστημα όπως είναι ένα ενυδρείο η ιστορία έχει δείξει ότι δέν μπορούμε να προβλέψουμε τα πιράνια και α κανόνας μας λέει ότι θα χάσουμε κάποιο ψάρι στην πορεία.

Προσωπικά λοιπόν και εν κατακλείδι έχω να πώ:

Το έχω προσπαθήσει? -ΝΑΙ!

Τα έχω καταφέρει? -Κατά μεγάλο ποσοστό αφού είχα ακόμη και γέννες από πλέκο σε ενυδρείο με πιράνια και όχι μόνο μία.Επίσης έχω και άλλα γατόψαρα μαζί με άλλα είδη πιράνια.

Έχω χάσει ψάρια? -ΝΑΙ!

Θα το πρότεινα σε άλλουν να το κάνουν? -ΟΧΙ!!!

4. Ναι υπαρχουν αφισες που μπορουν να μπουν στο background του ενυδρειου . Η πιο συνιθησμενη κινηση ειναι να βαζουμε μαυρο χαρτονι για φοντο δειχνει πολυ ωραια το ενυδρειο μας . Υπαρχει μια ερευνα που εγινε για το background και τη ψυχολογια των ψαριων αλλα αφορα δισκους , ειναι μεγαλο κεφαλαιο και στη περιπτωση με τα πιρανια θεωρω οτι δε χρειαζετε να το αναλυσουμε παραπανω .

5. Το βασικο φιλτρο του ενυδρειου τη ροη εχει και ποση χωριτικοτητα ? Τα πιρανια θελουν πολυ καλη φιλτρανση και πολυ φοβαμε οτι θα χρειαστεις και ενα καλο εξωτερικο .

Φιλικα παντα

Dartman

MOD NOTE :

Το θεμα θα μεταφερθει στη κατηγορια "θηρευτες" και θα κλειδωθει το πρωτο που ειναι ηδη εκει .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ποστ το είχα βάλει και στον τομέα των θηρευτών αλλά δεν υπήρχε κάποια βοήθεια οπότε είπα να το αλλάξω.έχω ένα 150λτ ενυδρείο και θα τοποθετήσψ μέσα red belly σε μικρή ηλικία.Τώρα είμαι στο στάδιο στρωσίματος.Στο ενυδρείο έχω βάλει 4 φυτά(δε γνωρίζω ποια ακριβώς, αλλά μου είπαν ότι ειναι σχετικά δυνατα ώστε να μην κόβονται τόσο εύκολα από τα ψάρια), ένα ξύλο και μία πέτρα.(έχω βάλει και φότο)

οι ερωτήσεις μου είναι οι εξή¨:

1)Χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο???παραπάνω φυτά?Γιατι κάπου διάβασα ότι τα πιρανχασ θέλουν μέρη για να κρυφτούν.έχετε κάποιο φυτό να μου προτείνεται?

2)τι άλλο διακοσμητικό ειναι καλό να βάλω ή θα το παραφορτόσω το ενυδρείο

3)τι άλλα ψάρια μπορώ να βάλω?κάτι έχω ακούσει για γλύφτες.τα πιρανχας τθα τα πάρω σε μικρό μέγεθος <7-8εκ.αν μπορώ να βάλω άλλα να τα βάλω πριν ταπιράνχας,μετά ή μαζί

4)υπάρχουν αφίσες που μπορύν να μπουν στην π΄σω πλευρά του ενυδρείου?αυτό είναι καλό για την ψυχολογία των ψαριών?(λίγο χαζή ερώτηση αλλά την κάνω)

5)από φίλτρα έχω το βασικό του ενυδρείο και μια αεραντλία.είναι οκ ή να βάλω και κάτι ακόμη?

χίλια ευχαριστώ και συγνώμη για το πρίξιμο απλά είμαι σεχτικάκαινούριος και ενθουσιασμένος στο σιτε και το εχω γεμισει με ποστ και ερωτήσεις

Αναφέρεις ότι το ενυδρείο σου είναι 150 λίτρα και ότι τα πιράνια που θα βάλεις θα είναι μικρά. Έχεις σκεφτεί τι θα γίνει όταν θα μεγαλώσουν; Πόσα πιστεύεις ότι μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου; Να ξέρεις ότι μεγαλώνουν πολύ γρήγορα όταν προσαρμοστούν, και ότι συχνά είναι επιθετικά σε οτιδήποτε κινείται στο χώρο τους. Πολλές φορές μάλιστα και σε πράγματα που δεν κινούνται όπως ο εξοπλισμός του ενυδρείου. Σου συνιστώ αν τελικά βάλεις, να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός με τα καλώδια του φίλτρου και του θερμοστάτη τα οποία τείνουν συχνά να δαγκώνουν. Σε ενυδρείο με τρία πιράνια και άλλα διάφορα μικρόψαρα του αμαζονίου, έχω δει να χτυπάνε τα μικρά ψάρια και να τα τρώνε καθώς επίσης να ρημάζουν στην κυριολεξία τα φυτά του ενυδρείου. Όσο για την φίλτρανση θα χρειαστείς δυνατά φίλτρα. Συνιστώ ένα δυνατό εξωτερικό φίλτρο. Στο ενυδρείο σου μπορείς να προσθέσεις περισσότερα ξύλα δημιουργώντας κρυψώνες που θα τα κάνουν να νιώσουν πιο άνετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

simfono me tous filous parapano.

(kanonika kathe nattereri xreiazetai 100litra nero gia na aisthanetai omorfa)

na thimasai kai to allo..ta psaria auta zoun se omades,oxi mikroteres ton 6 gia na niothoun asfaleia. tromazoun poli eukola giati einai...agria!

filtro tha xreiasteis sigoura ena eksoteriko!!!!!

oson afora ta fita,mi bazeis alla,kala eisai!!!!

mporeis na baleis plecostome alla...sigoura megalitero kai arketa prin apo ta pirania.auto den paei na pei omos oti tha eisai sigouros oti pote de tha ton xtipisoun....

na ta prosexeis kai......na thimasai!!!de theloun fos!!!!!

eno ta fita nai!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συμβουλές.πιστεύεις ότι θα είναι καλα να βγάλω μία από τις δύο λάμπες του ενυδρείου όταν ωάλω μέσα τα ψάρια?????βασικά έχω και ένα μικρότερο ενυδρείο που θα το στήσω προσεχώς και μάλλον θα μετακινήσω κανα δυο φυτά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μεγαλες ριζες,και κανενα φυτο της προκοπης,για να δινει καλυψη,κρυξωνες και γενικοτερα ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

από τη φότο που είδες έχω βάλει ακόμη ένα μικρότερο κορμό και μερικά κερατόφυλλα.έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεισ???για τη λάμπα δε μου είπες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...