Jump to content

Συμβίωση μονομάχου


patpit

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Είναι δυνατόν η συμβίωση μονομάχου με γκουράμι, να έχει καλά αποτελέσματα ή θα υπάρχει ένα ατελείωτο κυνηγητό;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φιλος ειχε για πολυ καιρο 1 μονομαχο σε κοινωνικο ενυδρειο με γκουραμι,σκαλαρια και καποια αλλα χωρις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος από τη φύση του είναι ένα ψάρι (ζει μέσα σε ορυζώνες της Ασίας) που προστατεύει το ζωτικό του χώρο ώστε να μη πλησιάζουν άλλα. Η παρουσία άλλων τον στρεσάρει. Το ίδιο παθαίνουν και τα άλλα ψάρια. Είτε από καρδιά θα πάνε είτε από Ich είτε από άλλη ασθένεια αφού λόγω του στρές ο οργανισμός τους σιγά σιγά ασθενεί. Τέτοια συμβίωση μπορεί να γίνει μόνο σε τεράστιο ενυδρείο με λίγα ψάρια όπου ο Μονομάχος θα οριοθετήσει μια περιοχή όπου τα υπόλοιπα δεν θα πηγαίνουν. Επειδή νομίζω κανένας δεν έχει 500 λίτρα με ελάχιστα ψάρια καλύτερα να τον βάλεις σε ένα 25 λίτρο και αύτος να είναι ευτυχισμένος, και τα άλλα ψάρια σου αλλά και εσύ που θα τα έχεις και θα τα χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος από τη φύση του είναι ένα ψάρι (ζει μέσα σε ορυζώνες της Ασίας) που προστατεύει το ζωτικό του χώρο ώστε να μη πλησιάζουν άλλα. Η παρουσία άλλων τον στρεσάρει. Το ίδιο παθαίνουν και τα άλλα ψάρια. Είτε από καρδιά θα πάνε είτε από Ich είτε από άλλη ασθένεια αφού λόγω του στρές ο οργανισμός τους σιγά σιγά ασθενεί. Τέτοια συμβίωση μπορεί να γίνει μόνο σε τεράστιο ενυδρείο με λίγα ψάρια όπου ο Μονομάχος θα οριοθετήσει μια περιοχή όπου τα υπόλοιπα δεν θα πηγαίνουν. Επειδή νομίζω κανένας δεν έχει 500 λίτρα με ελάχιστα ψάρια καλύτερα να τον βάλεις σε ένα 25 λίτρο και αύτος να είναι ευτυχισμένος, και τα άλλα ψάρια σου αλλά και εσύ που θα τα έχεις και θα τα χαίρεσαι.

Οι μονομάχοι που βλέπουμε στα pet shops δεν έχουν δει ορυζώνα ούτε σε φωτογραφία, είναι όλοι αναπαραγωγής :bowdown:

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το στρες που πιθανότατα θα υπάρχει, αλλά η επιθετικότητα του μονομάχου προς τους συγκατοίκους, ή και το ανάποδο (βλέπε τιγράκια, puffers).

Εξαρτάται επίσης από τον χαρακτήρα του κάθε μονομάχου (μικρό "αγγελούδι" ή μικρός "δολοφόνος" :lmao: )

Γι αυτό συμφωνώ απόλυτα με αυτό που έγραψες για το 25λιτρο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μου, το ότι δεν έχουν δει ορυζώνα ποτέ δεν σημαίνει και τίποτα για το DNA που θέλει μερικές χιλιάδες χρόνια να αλλάξει. Αυτό είναι επιχείρημα που το έχω ακούσει από pet shop … και σίγουρα ξέρεις αυτή την υπόθεση.

Η επιθετικότητα δεν είναι το πρόβλημα αλλά η αιτία, το στρες είναι αυτό που εξασθενεί τον οργανισμό και προκαλεί ασθένειες αλλά και τραυματισμούς που στη συνέχεια μολύνονται.

Link to comment
Share on other sites

Τ' οτι ζει σε ορυζωνες 'η ειναι απο αναπαραγωγη δεν εχει να κανει με την επιθετικοτητα του(αυτη ειναι

απο την φυση τουκαι γι' αυτο πρεπει να ζει μονος),εχει να κανει οτι χρειαζεται να ζει σ' ενυδρειο

με πολυ χαμηλη ροη του φιλτρου αλλοιως στρεσαρεται και αφηνει αυτον τον ματαιο κοσμο αμην.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε φιλε patpit συμφωνωντας κι εγω με τους προλαλησαντες θα ποροτεινα πως δεν αξιζει να πειραματηστεις και πως ενα ενυδρειο 25λ. θα ηταν οτι καλυτερο για ενα Μονομαχο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μου, το ότι δεν έχουν δει ορυζώνα ποτέ δεν σημαίνει και τίποτα για το DNA που θέλει μερικές χιλιάδες χρόνια να αλλάξει. Αυτό είναι επιχείρημα που το έχω ακούσει από pet shop … και σίγουρα ξέρεις αυτή την υπόθεση.

Η επιθετικότητα δεν είναι το πρόβλημα αλλά η αιτία, το στρες είναι αυτό που εξασθενεί τον οργανισμό και προκαλεί ασθένειες αλλά και τραυματισμούς που στη συνέχεια μολύνονται.

Επειδή έχω διαβάσει αρκετά για τους μονομάχους, και χωρίς να θέλω να παίξω τον σοφό, τον γκουρού ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο:

Για το DNA συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Οσον αφορά τα pet shops δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις. Συνήθως το επιχείρημά τους είναι: "Οι μονομάχοι ζουν σε μικρές γούβες με νερό στους ορυζώνες κλπ κλπ" Αρα; Αρα (κατά την γνώμη τους) μπορούμε να τους έχουμε σε μικρές γυάλες, σε μικροσκοπικά ενυδρεία ή σε κάτι απαράδεκτα "ειδικά" δοχεία για μονομάχους.

"το στρες είναι αυτό που εξασθενεί τον οργανισμό και προκαλεί ασθένειες αλλά και τραυματισμούς που στη συνέχεια μολύνονται" Ομολογώ πως ούτε αυτό το κατάλαβα :thumbup: Πιστεύω πως αν ένας μονομάχος μπερδευτεί και περάσει κάποιο άλλο ψαράκι (πχ. ένα αρσενικό γκάπυ) για αντίπαλο μονομάχο, το θύμα της επίθεσης δεν θα έχει πολύ χρόνο να νοιώσει στρες. Σε περίπτωση πάλι που έχουμε μάχη ανάμεσα σε δυο μονομάχους είναι πολύ πιθανό ο πιο αδύναμος να υποκύψει, αλλά και ο νικητής να μην επιβιώσει λόγω της εξασθένησης και των τραυμάτων.

Συμφωνώ όμως γενικότερα ότι το στρες μπορεί να προκαλέσει ασθένειες (όπως πχ. το ick)

Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να μην τα βαλεις μαζι γιατι ειναι και τα δυο στην οικογενεια των Αναβαντίδων που σημαινει πως μπορει να γινουν επιθετικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...