Jump to content

Φυτα ενυδρειων και μεταλλαξη


Recommended Posts

Με αφορμη το θεμα για τα μεταλλαγμενα σκυλακια που ανοιξε ο vicioucircle ας κοιταξουμε και ενα θεμα πολυ κοντινο σε εμας.ολοι σχεδον ειμαστε και καλα κανουμε εναντια στα παπαγαλοψαρα και οχι μονο επειδη ειναι υβριδια.αρκετες ομως ποικιλιες φυτων ειναι και αυτες τροποποιημενες προκειμενου να αλλαξουν χρωμα και σχημα??παρ'ολα αυτα πωλουνται και αγοραζονται.ποια η αποψη σας για το θεμα αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε επεμβαινει στην φυση ειναι λαθος. :thumbup:

Εγω προσοπικα δεν ηξερα οτι επεμβαινουν και στα φυτα για ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν πιστεύω να αναφέρεις τα είδη των μεταλλαγμένων φυτών και την επέμβαση που τους έχει γίνει.

Η μετάλλαξη δεν είναι (πάντα κατά τη δικιά μου γνώμη) απαραίτητα κάτι κακό. Η ίδια η φύση καθημερινά επιλέγει να μεταλλάξει κάποιο είδος. Νομίζω ότι εάν με κανένα τρόπο δεν είναι μέρος της τροφικής αλυσίδας μέσα σε ένα ενυδρείο, δεν είναι και έγκλημα. Στο σημείο αυτό θα πρέπει να διαχωρίσουμε τη γεννητική τροποποίηση (επέμβαση στο DNA) των φυτών και στην επιλεκτική διασταύρωση, μπόλιασμα και άλλες μεθόδους που καταλήγουν σε ένα νέο είδος, υβρίδιο ή μη.

Link to comment
Share on other sites

πως ακριβως γινεται η παρεμβαση δεν το γνωριζω αλλα δεν νομιζω ολες οι παραμβασεις να ειναι φυσικες.αυτο το γνωριζουν αλλοι.το θεμα ομως ειναι να το εχουμε υποψη μας οποτε αν πεσει στην αντιληψη μας λανθασμενη παρεμβαση σε φυτο να αποφυγουμε τη αγορα του.καλο ειναι λοιπον να μαθαινουμε περισσοτερες πληροφοριες για τις ποικιλιες των φυτων που μας ενδιαφερουν πριν τις αγορασουμε

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ποικιλίες φυτών, που δημιουργήθηκαν εργαστηριακά με συνεχείς διασταυρώσεις φυσικών ειδών.

Αυτά τα φυτά δεν υπάρχουν στη φύση.

Σε καμία όμως περίπτωση δεν έχει γίνει επιλεγμένη τροποποίηση των γονιδίων ή αντικατάσταση κάποιων από αυτά με αντίστοιχα άλλου οργανισμού.

Για παράδειγμα, αναφέρω τις ποικιλίες της Tropica.

Κάτι παρόμοιο όμως δεν συμβαίνει, για παράδειγμα και στις συστηματικές αγροτικές καλλιέργειες?

Οι ποικιλίες των πορτοκαλιών Merlin, τα μανταρίνια Διαμαντίνη κλπ, με παρόμοιο τρόπο δεν δημιουργήθηκαν?

Για να μην πάμε στο ζωικό βασίλειο, όπου εκεί έχουν γίνει "θαύματα", με τις ανθρώπινες παρεμβάσεις.

Κατά τη γνώμη μου οι ποικιλίες, που προέρχονται εργαστηριακά με συνεχείς διασταυρώσεις, δεν αποτελούν απειλή για τα φυσικά είδη, αφού ελάχιστα μπορούν να επιβιώσουν στη φύση. Αντίθετα η δημιουργία οργανισμών, που οι αστοχίες τους προβάλλονται σαν προτέρημα, το θεωρώ συναισθηματικά, τουλάχιστον, απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ποικιλίες φυτών, που δημιουργήθηκαν εργαστηριακά με συνεχείς διασταυρώσεις φυσικών ειδών.

Αυτά τα φυτά δεν υπάρχουν στη φύση.

Σε καμία όμως περίπτωση δεν έχει γίνει επιλεγμένη τροποποίηση των γονιδίων ή αντικατάσταση κάποιων από αυτά με αντίστοιχα άλλου οργανισμού.

Για παράδειγμα, αναφέρω τις ποικιλίες της Tropica.

Κάτι παρόμοιο όμως δεν συμβαίνει, για παράδειγμα και στις συστηματικές αγροτικές καλλιέργειες?

Οι ποικιλίες των πορτοκαλιών Merlin, τα μανταρίνια Διαμαντίνη κλπ, με παρόμοιο τρόπο δεν δημιουργήθηκαν?

Για να μην πάμε στο ζωικό βασίλειο, όπου εκεί έχουν γίνει "θαύματα", με τις ανθρώπινες παρεμβάσεις.

Κατά τη γνώμη μου οι ποικιλίες, που προέρχονται εργαστηριακά με συνεχείς διασταυρώσεις, δεν αποτελούν απειλή για τα φυσικά είδη, αφού ελάχιστα μπορούν να επιβιώσουν στη φύση. Αντίθετα η δημιουργία οργανισμών, που οι αστοχίες τους προβάλλονται σαν προτέρημα, το θεωρώ συναισθηματικά, τουλάχιστον, απαράδεκτο.

η απαντηση απο καποιον εμπειρο λυνει παντα τις αποριες!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός σε καμία περίπτωση (3ο έτος Γεωπονικού ακόμα...) αλλά σύμφωνα με όσα έχω διδαχτεί μέχρι τώρα ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τις καλλιέργειες μεταλλαγμένων φυτών είναι η εξάπλωσή τους στο οικοσύστημα αφού οι συνέπειες μπορεί να είναι καταστροφικές για τα υπόλοιπα είδη.

και ένα link

Με λίγα λόγια δεν θα πέταγα ποτέ φυτό από το ενυδρείο μου σε λίμνη.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια δεν θα πέταγα ποτέ φυτό από το ενυδρείο μου σε λίμνη.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...