Jump to content

Η ιστορία του αχινού μου!!!


Recommended Posts

Πριν από δύο μήνες περίπου απέκτησα ένα αχινό για το reefάκι μου…

Κατευθείαν με ξετρέλανε με την μοναδικότητά του και την ιδιαίτερη συμπεριφορά του! Ξαφνικά, μετά από λιγότερο από ένα μήνα άρχισε να ρίχνει μία μία τις «βελόνες» του. Στην αρχή σκέφτηκα ότι ήτανε τυχαίο και δεν έδωσα σημασία. Στην πορεία όμως τον έβλεπα κυριολεκτικά να «καραφλιάζει». Στενοχωρήθηκα γιατί λέω ότι δεν του μένουν πολλές μέρες. Για ένα χρονικό διάστημα μίας εβδομάδας τον είχα χάσει τελείως. Σκέφτηκα ότι θα είχε πεθάνει, ώσπου ένα απόγευμα έκανε την επανεμφάνιση του με μικρές νέες «βελόνες»!!! Καταχάρηκα όταν τον είδα ανανεωμένο! Σήμερα είναι πάλι μια χαρά και κοσμεί το μικρό μου ενυδρείο.

Το συμπέρασμα είναι ότι αν δείτε το αχινό σας να «καραφλιάζει» μην αγχωθείτε απλά περιμένετε…

Link to comment
Share on other sites

Δέν το είχα υπόψιν μου Νίκο ότι την 'βγαζουν καθαρή' μετά από απώλεια των βελόνων!

Μπορείς να βάλεις καμιά φωτό?

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι ότι αν δείτε το αχινό σας να «καραφλιάζει» μην αγχωθείτε απλά περιμένετε…

αχινοι χανουν τις βελονες απο την κακη ποιοτητα του νερου.

για αυτο, αν χανει βελονες - δεν περιμενουμε, αλλα πρεπει να δουμε πως ειναι το νερο μας !

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα ( χωρίς να έχω διαβάσει κάτι σχετικ ά ) ότι είναι αποτέλεσμα έντονου στρες

το νερό σου μπορεί να είναι πεντακάθαρο ..

.. αλλά οι τιμές σου σε ασβέστιο alk μαγνήσιο ιώδιο στρόντιο .. να είναι η αιτία ..

με επιφύλαξη

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συνεβει και στον δικο μου αχινο πριν πολυ καιρο... τον ειχα δει εντελως "καραφλο" και μετα τον εχασα για πανω απο 1 (μπορει και 2) μηνες... ξαφνικα εμφανιστηκε με μικρες βελονες ενω τωρα εχουν γινει πραγματικα τεραστιες (οπως και ο αχινος)!

Με βαση τη βιβλιογραφια η απωλεια βελονων συμβαινει μετα απο εντονο στρες και τις περισσοτερες φορες ο αχινος πεθενει! Αν ομως διορθωθει το νερο μας (και η τιμη που προκαλεσε το στρες) τοτε μπορει και να τη γλυτωσει...

Υπεροχο ζωντανο...

Link to comment
Share on other sites

4 στις 5 φορές το ζωντανό πεθαίνει εκτός και αν γίνουν γρήγορα αλλαγές προς την καλυτέρευση της ποιότητας του νερού μας.50 ppm νιτρικών είναι αρκετά να το στείλουν στον άλλο κόσμο..

Link to comment
Share on other sites

Θανάση θέμα ΝΟ3 δεν τίθεται καθώς είναι στο μηδέν εδώ και μήνες. Νομίζω το έντονο stress που ανέφερε ο Μάνος είναι η σωστότερη προσέγγιση

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα Νίκο ότι εσύ έχεις νιτρικά αλλά ότι ο συχνότερος λόγος θανάτου στους αχινούς είναι η ύπαρξη τους με πρώτο δείγμα από το στρες της αφαίρεσης των βελονών τους.Περα από τα νιτρικά το ίδιο μπορεί να προκαλέσει και η αλλαγή της θερμοκρασίας στο ενυδρείο μας απότομα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...