Jump to content

Ενα νεο ξεκινημα


Γιωργος Καζινιερακης

Recommended Posts

Την παρασκευη περιμενω το νεο μου ενυδρειο 500 λιτρων και ολο τον εξοπλησμο για να μπω στον κοσμο του θαλασσινου.απο κοστος εμφραγμα αλλα το εκανα.εχω διαβασει καποια πραγματα αρκετο καιρο πριν αλλα θα ηθελα να μου υποδειξετε που μπορω να βρω λεπτομεριες για το ξεκινημα για να γινει οσο ποιο σωστα γινεται.

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο θαλασσινό aquazone :thumbup:

με την παραγγελία έχεις ουσιαστικά κάνει το ξεκίνημα ..

.. με τι εξοπλισμό ξεκινάς και τι στόχους έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Γιωργο στο Θαλασσινο...ενα υπεροχο ταξιδι ξεκιναει !!

Τα αρθρα στην θαλασσινη κατηγορια τα εχεις διαβασει ? αν οχι δες εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=117 και διαβασε οσα περισσοτερα μπορεις ξεκινωντας απο τα σχετικα με το ξεκινημα ενος θαλασσινου ενυδρειου.

Το επομενο βημα ειναι η παραγγελια καποιων βιβλιων... προτασεις υπαρχουν εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=36

Απο εκει και περα υπαρχει η συζητηση μας εδω και οι ερωτησεις !

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και επιτυχια και απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απο εμένα στο θαλασσινό ΑΖ!!!

Μετά το έφραγμα ελπίζω να μην μετάνιωσες για την επιλογή σου και να συνεχίσεις δυναμικά!!!

Από εξοπλισμό τι πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στη θαλασσινή παρέα μας, αγαπητέ GKAZ2006!

Περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλή αρχή στο θαλασσινό. :thumbup:

Τώρα ξεκίνησα και γω με ένα 300άρι FOWLR και μαλακά κοράλια και πραγματικά έχω κολλήσει...!!! :blink:

Είδα ότι εκτός από πατριώτες (Κρητικάτσια... :lmao: ) είμαστε και γείτονες! :blink:

Κανόνισε να έρθεις στον Shimek στις 29-30/9 να γνωριστούμε κι από κοντά

Αν στο μεταξύ, χρειαστείς καμμιά βοήθεια, μη διστάσεις...στείλε πμ

:bowdown:

Μανώλης

Υ.Γ. Ο σκύλος της φωτό σου τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για το καλοσορισμα.για να πω λεπτομεριες για τον εξοπλησμο θα πρεπει να τον παραλαβω πρωτα γιατι δεν θυμαμαι μαρκες και λεπτομεριες.η αγορα εγινε απο το waterinn και συγγεκριμενα το 500αρι που ειχε κατω στο υπογειο ειδικα για reef.λεπτομεριες λοιπον το Σαββατο για φωτισμο,σκιμερ και λοιπα.η διαδικασια στροσιματος λογικα θα μου παρει ενα μηνα οποτε μεσα απο το διαβασμα και τις συμβουλες σας θα καταληξω στο τι θα βαλω μεσα απο κοραλια ,ανεμωνες και ψαρια.το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανω λοιπον ειναι υπομονη για να γινει σωστα η διαδικασια.προσεχως λοιπον οι ερωτησεις.

σας ευχαριστω Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Μανωλη ο σκυλος στη φωτο ειναι πομερανιαν νανος και ειναι 14 ετων και μιας και ειμαστε γειτονες πολυ ευχαριστως να τα πουμε και απο κοντα για καφε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:thumbup::bowdown: Καλησπερα σε ολους σημερα παρελαβα το νεο μωρακι μου 500 λιτρων percula 122*66,5*66 incl frame και τον εξης εξωπλισμο aquastarlight 2*150 watt metall halogen 2*10000 (colour temperature 13000k),1*protein skimmer turboflotor percula,1*post skimming trckle filter with circulation pump (1000 l/h),2*filtered circulation pumps (1000 l/h each),2 nanosream 6045 tunze με 4500 λιτρα την ωρα,65 κιλα περιπου αραγωνιτη,30 κιλα αλατι,aquastar computer για ph,redox, θερμοκρασια και κανει και αλλα.τωρα βρησκουμε στο σταδιο καθαρισμου και εγκαταστασεις των φωτων.Τα φωτα πρεπει να εχουν αποσταση απο το νερο 40 εκατοστα σωστο ή λαθος και ποια ειναι η ποιο σωστη αποσταση;
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχθηκες!!!!

Εύχομαι τα καλύτερα στην εξέλιξη του νέου σου ενυδρείου.

Τα φωτιστικά HQI τοποθετούνται 30cm από την επιφάνεια ενώ τα Τ5, όσο πιο κοντά μπορούν να τοποθετηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Γιώργο καλοσήρθες στα αλάτια και απο εμένα (ακόμα ένας γείτονας).

Μπαίνεις δυναμικά και με hi-end εξοπλισμό. :thumbup:

Φαίνονται μελετημένα τα βήματα σου και αν έχεις την κατάλληλη υπομονή στο στρώσιμο , όλα θα πάνε καλά.

Θα σου πρότεινα να δώσεις λίγο βάση στις ηλεκρολογικές εγκαταστάσεις τώρα που είναι αρχή.

Είναι ένα σημείο που θέλει ιδιαίτερη προσοχή στα πολλά λίτρα.

Επίσης δεν αναφέρεις συσκευή όσμωσης ,αλλά νομίζω ότι ήδη θα έχεις φροντίσει γ'αυτό.

Σχετικά με την ερώτηση σου μπορείς να στηρίξεις τα φώτα σου απο το ταβάνι με μεταλλικές ντίζες ώστε να μπορείς να αλλάζεις το ύψος του φωτιστικού.Στην αρχή στα 50-40 cm και σιγά σιγά στα 30 cm όπως σου είπε και ο Νίκος.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια.απο οσμοση ειμαι στα 10 λιτρα την ωρα καθαρο η οποια εχει πανω και uv.τωρα περναω ξεχωριστη γραμη απο τον πινακα με 20 αμπερ ασφαλεια για να μην εχω απροοπτα με το ρευμα καθως και σταθεροποιητη τασης ρευματος.το μονο που με δυσκολευει ειναι το ταβανι γιατι εχω βρει πλακα και δεν μπορω να τρυπισω ευκολα για τα φωτα.

τ5 μου ειπαν οτι δεν χρειαζονται ,πρεπει να βαλω;και αν ναι με τι λαμπες;

Link to comment
Share on other sites

Από όσμωση μια χαρά.

Με το κατάλληλο κρουστικό όλα γίνονται.

Οι κάτοχοι ΜΗ όπως εσύ, χρησιμοποιούν τις Τ5 για ακτινικές.

Αν μπορείς να βάλεις δύο λαμπίτσες κατά μήκος, καλό θα ήταν να αυξήσεις το φάσμα του φωτισμού σου.

Έτσι θα μπορείς να έχεις και σταδιακό άναμα και σβήσιμο στα φώτα (off-ακτινικές-1ΜΗ-2ΜΗ-1ΜΗ-ακτινικές-off).

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα και καλή αρχή.

Οπωσδήποτε κοίταξε το φωτιστικό σου να είναι με ντίζες ώστε να μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις. Στην αρχή δε θα έχεις πρόβλημα έτσι και αλλιώς κλαιστά θα τα έχεις τα φώτα μέχρι να στρώσεις το βράχο. Και τα πρώτα κοράλλια σου δε θα είναι απαιτητικά οπότε θα τοποθετηθούν χαμηλά αλλά θα χρειαστείς στη πορεία να κάνεις ρυθμίσεις ανάλογα τα αποτελέσματα που θα βλέπεις ακόμα και στη περίπτωση περιοδικής αλλαγής των λαμπών όπου θα υπάρχει σχετικά απότομη αλλαγή στην φωτεινότητα.

Link to comment
Share on other sites

το φωτιστικο ειναι με ντιζες οποτε ενταξει.απο Τ5 εχω απο το γλυκο περισευουμενους μηχανισμους για δυο λαμπες οποτε και απο εκει ενταξει.στο μονο που εχω προβλημα ειναι στο κρουστικο γιατι το δικο μου ειναι επαναφορτιζομενο της κακιας ωρας και στο να βρω ουπα σηδερενια που να περνανε απο το ειδικο πιασιμο της ντιζας.

Link to comment
Share on other sites

Για τις Τ5 καμια ιδεα για τον τροπο στυριξης;το μηκος μου ειναι 120 cm :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

για το ταβανι δεν εχω προβλημα ,ειμαι οκ.για τις Τ5 ρωταω ή τις βαζω και αυτες στο ταβανι.αν ναι τοτε πως;θα με βοηθουσε μια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι καλό θα είναι να ανεβάσεις μια φωτογραφία με τις τ5 που έχεις για να σου πούμε ιδέες ..

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι και εγω με την σειρά μου να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απο εμένα στο θαλασσινό ΑΖ,σου ευχομαι καλη αρχη και καλη συνεχεια!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια για το καλοσορισμα και λιαν συντομος θα σας δειξω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επιτελους τελειωνω με τα ηλεκτολογικα και θα περασω στο γεμισμα του ενυδρειου.οι ερωτησεις λοιπον ξεκινανε.αφου γεμισω με νερο θα ριξω και το αλατι αμεσως;

πως θα ξερω ποσο αλατι να ριξω;εχω 30 κιλα αλατι,το ριχνω ολο ή θα κανω σουπα ετσι.ποσο πρεπει να δουλεψει για να ριξω τον αραγωνιτη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...