Jump to content

Ενα νεο ξεκινημα


Γιωργος Καζινιερακης

Recommended Posts

Θα σου δώσω μία αναλογία για το Tropic Marine pro ότι 4 κιλά φτιάχνουν 120 lt με αλατότητα 1025. Ανάλογα κοίταξε για το αλάτι που θα χρησιμοποιήσεις τις οδηγίες.

Επίσης καλά θα είναι να στοχεύσεις σε μία αλατότητα 1022 στην αρχή και μετά να το ανεβάσεις στην αρχή παρά να το φτάσεις 1029 και να το κατεβάζεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συσκευασίες αλατιών, αναφέρουν σαφώς τις αναλογίες ανάμειξης. Οπότε είναι δύσκολο να κάνεις λάθος.

Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα στην αρχή, που το ενυδρείο σου είναι άδειο, μπορείς να το γεμίσεις με νερό α/ο, αφήνοντας κάποιο κενό από πάνω, ώστε όταν ρίξεις το αλάτι να μη σου ξεχειλίσει. Κατόπιν μπορείς να το ογκομετρήσεις και να ρίξεις την ανάλογη ποσότητα του αλατιού.

Ένας κυκλοφορητής θα βοηθήσει τη διάλυση και την επόμενη μέρα μέτρησε την αλατότητα με ένα ρεφρακτόμετρο και ανάλογα μπορείς να προσθέσεις αλάτι ή να αφαιρέσεις νερό αντικαθιστώντας το με νερό α/ο, ώστε να το φέρεις στην επιθυμητή τιμή τα 1025.

Την επόμενη μέρα μπορείς να βάλεις την άμμο σου, τον βράχο κλπ

Από εκεί και μετά, όμως δεν θα ξαναφτιάξεις νερό μέσα στο ενυδρείο, με αυτόν τον τρόπο. Τη ίδια δουλειά θα την κάνεις σε μια βαρέλα πλαστική, που θα προμηθευτής εύκολα, αν δεν έχεις ήδη, και κατόπιν θα κάνεις την καθιερωμένη αλλαγή σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες.το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ρεφεκτομετρο,οποτε δεν βαζω ακομα αλατι.Αυριο Σαββατο θα παω να το παρω για να μην εχω προβλημα με την αλατοτητα καθως και βαση για τον βραχο για να την βαλω απο την αρχη.οταν βαλω το αλατι και εχει περασει μια μερα μου ειπες Νικο βαζω τον αραγωνιτη.την βαση την βαζω πρωτα και μετα βαζω αραγωνιτη ή πρωτα αραγωνιτη και μετα την βαση ,αφηνοντας ενα κενο μεταξυ τους;το κενο αυτο ποσο πρεπει να ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να τοποθέτήσεις τη βάση και μετά την άμμο. Αν κάνεις το αντίθετο, δεν θα μπορείς να βυθίσεις. εύκολα τα ποδαράκια της βάσης, μέσα στην άμμο.

Ο λόγος, δηλαδή, είναι καθαρά πρακτικός.

Η επιφάνεις της άμμου πρέπει να απέχει τουλάχιστον 2cm από την υπερκείμενη βάση ή αλλιώς την κάτω επιβάνεια του βράχου, ώστε το νερό να μπορεί να κυκλοφορεί ελεύθερα, αναμεσά τους.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: καλησπερα παιδια , με εχει φαει η καθηστερηση με την βαση για τον βραχο γιατι την εχω παραγγιλει και δεν εχει ερθει εδω και 2 εβδομαδες.το αλατονερο δουλευει ολο αυτο το διαστημα στο ενυδρειο αλλα δεν εχω βαλει αραγωνιτη γιατι περιμενω την βαση.υπαρχει προβλημα στο νερο μηπως πρεπει να το πεταξω;να βαλω μια ή δυο σακουλες αραγωνιτη μεσα και ολο τον υπολειπο μετα;
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει καλή οξυγόνωση στο ενυδρείο σου, όπως μια καλή κυκλοφορία, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
:buttrock::thumbup::angry2::thumbdown: Μετα απο ενα μηνα σχεδον που το ενυδρειο δουλευε με το νερο και λιγο αραγωνιτη επιτελους εδω και 5 μερες εβαλα και τον ζωντανο βραχο.πριν 5 μερες μου εφεραν την βαση γι'αυτο και η καθηστερηση.ο βραχος ειναι 26 κιλα και το προβλημα ειναι οτι δεν εχω που να βαλω τον υπολοιπο που θελω να παρω (αλλα 15 κιλα).η αλλατοτητα ειναι 1026,αμμωνια <0,25,Νο2 10,Νο3 50 και ph 7,94.με το ph προσπαθησα να το ανεβασω με σκευασμα για αλκαλικοτιτα (12) αλλα τιποτα. απο ροη ειμαι 11000 λιτρα την ωρα.την αποψη σας για το πως τα παω. και τι αλλες ενεργειες πρεπει να κανω; :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φάση, μην ασχολείσαι με το ΡΗ ή ΚΗ ή ασβέστιο κλπ.

Παρακολούθα μόνο τον κύκλο του αζώτου και μην κάνεις συνέχεια ανακατατάξεις στο βράχο σου.

Όταν ολοκληρωθεί μετά έχεις να ασχοληθείς με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

τον κυκλο του αζωτου πως τον παρακολουθω;υπαρχει καποιο τεστ;

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

καλα μεσα στην ζαλαδα ειμαι.παιδια την προιγουμενη ερωτηση θεωρηστε την ακυρη.

Link to comment
Share on other sites

τον κυκλο του αζωτου πως τον παρακολουθω;υπαρχει καποιο τεστ;

:buttrock:

"....αμμωνια <0,25,Νο2 10,Νο3 50...."

Αυτές τις τιμές πως τις πήρες?????

Θα πρέπει να μηδενιστούν, η αμμωνία και τα νιτρώδη και κατόπιν να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού, για να ελαττώσεις τα νιτρικά, τα οποία χρειάζονται μήνες για να μηδενιστούν ή να πέσουν σε αποδεκτές τιμές, με την προϋπόθεση ότι όλα λειτουργούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

τον κυκλο του αζωτου πως τον παρακολουθω;υπαρχει καποιο τεστ;

καλη η κοτσανα που εγραψα ε; :buttrock::thumbup:

ποτε θα πρεπει κατα τη γνωμη σου να κανω την αλλαγη νερου;το Νο3 ειναι 50 δεν πρεπει να την κανω αμεσα;μηπως πρεπει να αφησω τον βραχο να δουλεψει ακομα λιγο; σε τι υψος πρεπει να φτασουν οι τιμες για να κανω αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

Όπως κάνεις μέχρι στιγμής...

η παρακολούθηση του κύκλου του αζώτου περιλαμβάνει την μέτρηση ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3!

Link to comment
Share on other sites

:buttrock::thumbup::angry2::thumbdown: Μετα απο ενα μηνα σχεδον που το ενυδρειο δουλευε με το νερο και λιγο αραγωνιτη επιτελους εδω και 5 μερες εβαλα και τον ζωντανο βραχο.καλορίζικος! πριν 5 μερες μου εφεραν την βαση γι'αυτο και η καθηστερηση.ο βραχος ειναι 26 κιλα και το προβλημα ειναι οτι δεν εχω που να βαλω τον υπολοιπο που θελω να παρω (αλλα 15 κιλα)σε ένα ενυδρείο 500 λίτρων χωράει άνετα 40 κιλά βράχος … τι δεν έχω καταλάβει καλά ?.η αλλατοτητα ειναι 1026,αμμωνια <0,25,Νο2 10,Νο3 50 και ph 7,94.με το ph προσπαθησα να το ανεβασω με σκευασμα για αλκαλικοτιτα (12) αλλα τιποτα. απο ροη ειμαι 11000 λιτρα την ωρα.την αποψη σας για το πως τα παω. και τι αλλες ενεργειες πρεπει να κανω; :wacko:εκ πρώτης όψεως ο βράχος δεν φαίνεται να είναι έτοιμος ..

να περιμένεις να γίνουν μηδέν η αμμωνία και το ΝΟ2 και να ετοιμάσεις μια μεγάλη αλλαγή νερού για να περιορίσεις το ΝΟ3

δεν υπάρχει λόγος να <κυνηγάς > το ph τώρα .. θα βελτιωθεί και αυτό ..

ασβέστιο , alkalinity , μαγνήσιο .. πρέπει να έρθουν σιγά σίγα στις επιθυμητές τιμές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...