Jump to content

Kainourios Xristis K Entelos Apeiros...


Recommended Posts

kalispera paidia... opos leo k ston titlo eimai olokainourio meros alla k kataenthousiasmenos... simera dextika ena doro sti douleia... ena monomaxo (panemorfo) se mia guala 10cmX10cmX10cm entelos adeia

ton lipamai ton kaimenouli ipervolika... diavasa edo arketa alla exo alla tooooooooosa na diavaso... alla thelo an mporeite na mou peite mia lisi grigori k olokliromeni gia na mporeso na kano to monomaxo mou eutixismeno... meta to exo apofasisei tha asxolitho me ena pio olokriromeno enidreio me poikilia... apla SOS gia to monomaxo mou... giati an einai na krino monos mou (os apeiros) pisteuo oti mallon tha peso ekso.. k apo oti exo katalavei einai na min empisteuomai ta magazia... pliroforiaka eimai apo anatoliki thessaloniki...

euxaristo prokatavolika se olous...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να σου πω μετα βεβαιοτητας με βασει αυτα που εχω μαθει απο εδω μεσα ειναι τουλαχιστο οτι πρεπει να τον βαλεισ σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο 18+ Λιτρων με βλαστηση!Και το σχημα του ενυδρειου να μην ειναι ετσι ωστε να εχει μεγαλο βαθος κυριωσ μηκος και μετριο βαθος... τα υπολοιπα οι ειδικοτεροι...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε στην παρεα. :thumbup:

Περιμενε λιγο και οι πιο εμπειροι εδω στο forum θα σε ενημερωσουν πιο υπευθηνα απ'οτι εγω.

Καλη συνεχεια.

Μην πανικοβαλεσαι αλλωστε το Hobby μας ειναι για να ηρεμουμε.

Καλη διαμονη, ολα θα πανε καλα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως πρεπει να είμαι χαλαρός με το νεο μου Hobby... :thumbup:))

απλά θα ήθελα το καλύτερο για το μικρό μου μονομάχο...

κ όσο για το σχετικά ρηχό ενυδρείο thnx... η πρώτη σημείωση επιτεύχθει...!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομαχοι ειναι υπεροχα ψαρακια!Κριμα που ειναι στριμαδια και τελειος κωνσταντινοι κατακοθζινοι μονοχνοτοι και δνε μπορεις να βαλεις κιαλα μαζι! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου..

καλως ηρθες σε αυτο το υπεροχο χομπυ..οι μονομαχοι ειναι απιστευτα ψαρακια και πολυ καλη επιλογη για να ξεκινησεις..

παμε στα βασικα..

σε ενα ενυδρειακι 15-20L με ζωντανα ευκολα φυτα θα ειναι βασιλιας.. :thumbup:

Το φίλτρο θα είναι ανάλογο των λίτρων με χαμηλή ροή..αν δεν εχει να ζητησεις ενα ξεχωριστα αλλα να τονισεις οτι ειναι για μονομαχο και πρεπει να εχει μικρη ροη ή ακομη καλυτερα και ρυθμιστη ροης..δυνατη ροη ενοχλει τα ψαρια γιατι εχουν μακριες ουρες και δεν μπορουν να κολυμπησουν ευκολα..

επισης να εχει και φως δικο του γιατι αν βαλεις φυτακια θα χρειαστει..και ειναι κριμα να παιδευεσαι μετα να βαλεις λαμπες..

Το σημαντικό είναι ότι μέχρι να στρώσει το φίλτρο σου θα πρέπει να του κάνεις αλλαγές νερού μέρα παρά μέρα. Όχι όλο το νερό φυσικά, περιπου το 1/3.

σου παραθετω και μια φωτο με τον δικο μου μονομαχο που ζει σε ενα ενυδρειακι 20λιτρων,για να παρεις ιδεες..

post-3681-1190059847_thumb.jpg

σου παραθετω μερικα πραγματα για να διαβασεις και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε:

betta

betta2

ελπιζω να βοηθησα.. :bowdown:

καλη αρχη και καλη συνεχεια..

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

euxaristo polly gianni... na to kano me alithina fyta??h' mipos gia arxi na ksekiniso me pseftika?? k mipos exeis kamia idea peripou poso tha kostisei olokliromeno???

τα αληθινα φυτα δεν συγκρινονται με τα ψευτικα ουτε σε εμφανιση αλλα ουτε και σε προσφορα στο ενυδρειο,καθως τα αληθινα προσφερουν οξυγονο και φιλτραρουν το νερο..

τα φυτα που εχω εγω ειναι πανευκολα,και δεν χρειαζονται πολλα πολλα..

εμενα ολα μου πηγε 60€ ομως τα φυτα τα πηρα απο εναν φιλο σαν κλαδεματα..

κανε μια ερευνα αγορας και ατην θες/νικη και σιγουρα θα βρεις..ισως και φθηνοτερα..εγω πηρα το συγκεκριμενο και ας ηταν πιο ακριβο απο αλλα απο επιλογη μου..

βρες το ενυδρειο και μετα ενα ενα ολα θα μπουν σε ταξη..οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε..

καλα ψωνια..

και καλο βραδυ.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θερμαντήρα για τον χειμώνα που έρχεται... Ενας των 25W είναι μια χαρά γι αυτά τα λίτρα. Καλό είναι να τον έχεις στούς 25 - 26 βαθμούς :thumbup:

Και κάτι άλλο: Προσοχή στην διατροφή του, ποικιλία και όχι υπερβολές! Είναι πολύ σημαντικό αυτό! Πολλοί προτείνουν και μια ημέρα την εβδομάδα νηστεία :bowdown: Και που και που βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θερμαντήρα για τον χειμώνα που έρχεται... Ενας των 25W είναι μια χαρά γι αυτά τα λίτρα. Καλό είναι να τον έχεις στούς 25 - 26 βαθμούς :thumbup:

Και κάτι άλλο: Προσοχή στην διατροφή του, ποικιλία και όχι υπερβολές! Είναι πολύ σημαντικό αυτό! Πολλοί προτείνουν και μια ημέρα την εβδομάδα νηστεία :bowdown: Και που και που βιταμίνες.

:blink::blink:

συμφωνω iogi..απλα ειπα να μην φορτωσω το φιλο μας απο την αρχη με ολα.. :lmao:

καλημερα..

Link to comment
Share on other sites

:lmao::blink:

συμφωνω iogi..απλα ειπα να μην φορτωσω το φιλο μας απο την αρχη με ολα.. :thumbup:

καλημερα..

:blink::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε φιλε μου?

καποια εξελιξη??

Γιάννη το έχω το νεο μου ενυδρείο... έχω κάνει νέο θέμα με όλες τις λεπτομέρειες.. σε περιμένω έκεί...

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...