Jump to content

Νεο ενυδρειο 180-200λιτρων


Stelios_Rjk

Recommended Posts

Ειμαι στη σκεψη να ξεκινησω να στηνω ενα ενυδρειο malawi 180-200 λιτρων. Πριν ξεκινησω τις αγορες θα ηθελα να μου πουν τη γνωμη τους οι εμπειροτεροι στο χωρο σχετικα με τα ειδη και των αριθμο των ψαριων που μπορω να φιλοξενησω.

Τα ειδη μου με εχουν τραβηξει περισσοτερο ειναι τα:

Labidochromis caeruleus (electric yellow labido)

Pseudotropheus socolofi

Pseudotropheus flavus

Pseudotropheus demasoni

Απο οσα εχω διαβασει σκεφτομουν της εξης συνθεσεις:

1. 1m-3f labido και 1m-3f ps.socolofi

2. 1m-5/6f ps.demansoni

3. 1m-4f ps.demansoni και 1m-4f ps.socolofi

4. 1m-4f ps.demansoni και 1m-4f ps.flavus

Οι αμφιβολιες που εχω για τις συνθεσεις 1,2,4 ειναι αν θα υπαρχει προβλημα επιθετικοτητας και εαν ειναι πολλα τα ψαρια για τα λιτρα. Αν τα ψαρια για αυτες τις συνθεσεις δεν ειναι πολλα θα ηταν σκοπιμο να αυξησω τον αριθμο των θηλυκων ατομων?

Παρακαλω για τα σχολια σας για τις συνθεσεις και τις οποιες προτασεις για καποια διαφορετικη συνθεση που θεωρειτε ορθοτερη.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε δεν υπαρχει κανεις σε αυτο το φορουμ που να γνωριζει σχετικα ή δεν ειχε ποτε κανεις καποια απο αυτα τα ειδη ψαριων? Και καποια παραπλησια συνθεση ψαριων να μου πει καποιος που μπορεσε να κρατησει για καποιο χρονικο διαστημα χωρις προβληματα θα με βοηθησει ιδιαιτερα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου..

αν καταλαβα καλα ειναι η πρωτη σου επαφη με αφρικανικες κιχλιδες..??αν ναι,τοτε νομιζω πως τα ψαρακια που διαλεξες δεν ειναι και τα πιο ευκολα για αρχη..

demasoni και socolofi ειναι απο τα πιο αγρια mbuna και δεν θα τα προτεινα για αρχη..

ενας πολυ καλος συνδιασμος ειναι:

1)labidochromis caurelius (yellow labidos),

2)Iodotropheus sprengerae(ιριδιζων μωβ-πορτοκαλι),

3)pseudotropheus acei(μπλε).

καλο θα ηταν να μπουν με αυτη τη σειρα για λογους επιθετικοτητας..

κανε μια αναζητηση στο google με τα ονοματα και θα βρεις πολλες φωτο..

προσωπικα στο ενυδρειο μου 220L εχω τα ειδη 1 και 3.απο 4 ατομα(2 χαρεμακια)..πολυ ομορφος χρωματικος συνδιασμος και δεν ενοχλουν το ενα ειδος το αλλο..

απλα να σου πω και εγω πριν καταληξω στην συνθεση που εχω τωρα,σκεφτομουν για τα demasoni..οπως θα διαπιστωσεις αν το ψαξεις ειναι πολυ αγρια και για αυτο τα αφησα και εγω για τωρα..προτιμησα 2 πιο ηρεμα ηδη για λιγο καιρο,να μαθω τι χρειαζονται και πως διατηρουνται σωστα μεσα απο την εμπειρια πλεον και οχι απο διαβασμα.και αργοτερα με περισσοτερη εμπειρια θα το επιχειρησω..

προταση μου λοιπον,ξεκινα με 2 ειδη ή τα 3ειδη που ειπαμε στην αρχη με χαρεμακια 1αρσ-3θηλ,και να εισαι σιγουρος οτι θα αποζημιωθεις με την συμπεριφορα και την ομορφια τους..

η αποφαση ειναι παντα δικη σου.. :thumbup:

απο φιλτρανση θα σου προτεινα ενα εξωτερικο φιλτρο με ροη 1000λιτρα/ωρα..

πολλες πετρες και πολλες κρυψωνες..

αν θες πες μας τι αλλο σκεφτεσαι για να σε βοηθησουμε..

επισης διαβασε και εδω, ειναι η δικη μου αρχη με αυτα τα υπεροχα ψαρια και η βοηθεια που μου εδωσαν τα παιδια για να ξεκινησω..

και εδω ειναι η προσφατη παρουσιαση του ενυδρειου μου..απλα για να παρεις μια εικονα..

ελπιζω να βοηθησα,

για οτι αλλο μην διστασεις..

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια φιλε Γιαννη και ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Το εχω διαβασει οτι τα demansoni ειναι αγρια παρ'ολ'αυτα ειδα οτι αρκετοι χομπιστες τα καταφεραν και συνυπαρχουν στα ενυδρεια τους με καποια αλλα ειδη οπως οι yellow labs. Για τα socolofi εκπλησομαι λιγο γιατι τα ειχα για οχι τοσο επιθετικα.

Με τα εως τωρα δεδομενα αν βαλω αφρικανες θα βαλω τις yellow labs και τις sp.acei. Αληθεια με αυτον τον συνδιασμο μπορω να βαλω 1m-4f αντι για 1-3 απο καθε ειδος. Αν και τωρα που ξαναβλεπω το ενυδρειο σου (εχω διαβασει το ποστ με την πιο παλια παρουσιαση σου 2-3 φορες ως τωρα.. :thumbup: ) μαλλον δεν ειναι απαραιτητο να παραφορτώσω το συστημα μου.

Τωρα κατι αλλο. Ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να βρεις αυτα τα ψαρια απο χομπιστες? Θα το προτιμουσα ετσι..

Περιμενω οτι αλλες προτασεις τυχον εχετε!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια φιλε Γιαννη και ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Το εχω διαβασει οτι τα demansoni ειναι αγρια παρ'ολ'αυτα ειδα οτι αρκετοι χομπιστες τα καταφεραν και συνυπαρχουν στα ενυδρεια τους με καποια αλλα ειδη οπως οι yellow labs. Για τα socolofi εκπλησομαι λιγο γιατι τα ειχα για οχι τοσο επιθετικα.

Με τα εως τωρα δεδομενα αν βαλω αφρικανες θα βαλω τις yellow labs και τις sp.acei. Αληθεια με αυτον τον συνδιασμο μπορω να βαλω 1m-4f αντι για 1-3 απο καθε ειδος. Αν και τωρα που ξαναβλεπω το ενυδρειο σου (εχω διαβασει το ποστ με την πιο παλια παρουσιαση σου 2-3 φορες ως τωρα.. :thumbup: ) μαλλον δεν ειναι απαραιτητο να παραφορτώσω το συστημα μου.

Τωρα κατι αλλο. Ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να βρεις αυτα τα ψαρια απο χομπιστες? Θα το προτιμουσα ετσι..

Περιμενω οτι αλλες προτασεις τυχον εχετε!

Στελιο δεν χρειαζονται ευχαριστω..

γι'αυτο ειμαστε εδω..

και εγω demasoni με labidos σκεφτομουν ομως δεν τολμισα γιατι τα demasoni για να τα κρατησεις με επιτυχια σε βαθος χρονου θελεις ενα γκρουπ περιπου 12ατομων,ετσι ωστε σιγα σιγα μεσα απο τις διαμαχες των αρσενικων να μπορεις να εντιποσεις τα παραπανω αρσενικα και να τα απομακρυνεις για να καταληξεις με 1αρσενικο και 5-6θυλ τουλαχιστον..βαλε και την τιμη τους περιπου 15€το ενα!!

στην πραξη δεν ξερω να σου πω σιγουρα..αυτα που σου λεω μου τα ειπανε οι πιο εμπειροι οταν ξεκινουσα και ατομα που το εχουν δοκιμασει..

προσωπικα ηθελα ενα συνδιασμο που δεν θα απαιτει τοσες επεμβασεις και τοσο "αγχος"..

μπορει να σου τυχει να μην εχεις προβλημα,μπορει και ναι..το δευτερο ειναι πιο πιθανο αλλα παιζουν πολλοι παραγοντες..κρυψωνες,λιτρα,ηληκια ψαριων..

πχ αν μπουν πολυ μικρα demasoni σε ενυδρειο με ενηλικα labs που εχουν καιρο μεσα θα ειναι αλλιως η προσαρμογη και η σταδιακη ενηλικιωση των demasoni και ο τσαμπουκας τους θα μετριαζεται καπως λογω των ηδη ενηλικωνlabidos..βεβαια αυτα ολα στην θεωρια και παλι..

ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σου πει σιγουρα..

στα λιτρα σου θα σου προτεινα maximum 10ψαρακια..για να τους δωσεις και χωρο και αρκετες κρυψωνες για το πληθος τους..με καλη φιλτρανση!2 χαρεμακια 5-5 θα ειναι οτι πρεπει..απλα να ξερεις οτι δυσκολα θα σου βγουν με την πρωτη 1αρσ-4θηλ καθως δυσκολα ξεχωριζουν μικρα..ομως με αυτα τα ειδη δεν θα εχεις προβλημα καθως ειναι πιο ηρεμα..εγω εχω 3αρσ-1θηλ acei και δεν υπαρχει προβλημα..βεβαια θα δωσω τα 2αρσενικα με την ελπιδα τα αλλα 2 που θα παρω να ειναι θηλ..

labidos θα βρεις πολυ ευκολα απο αλλους χομπιστες..στις αγγελιες πολυ συχνα υπαρχουν ατομα που δινουν απο δικες τους γεννες..για acei δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια για να δουμε τι θα προκυψει τελικα...

παντα υπαρχουν χομπιστες με πολλες γεννες που θέλουν να ξεφορτωσουν το συστημα τους. παντως να επιβεβαιωσω το Γιαννη και να πω με τη σειρα μου πως οσο πιο ξεφορτωτο το ενυδρειο σου με τις αφρικανες τοσο πιο καλα τα αποτελεσματα και τοσο πιο ευχαριστημενος εσυ. περιμενουμε νεα σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...