Jump to content

Κιχλίδες Mbuna


lingistis

Recommended Posts

Για σε όλους... :thumbup:

Διατηρώ ένα ενυδρείο 120 λίτρων όπου φιλοξενώ 3 Labidochromis caeruleus (κίτρινα) – ένα αρσενικό με δύο θηλυκά - και ένα ζευγάρι Archocentrus nigrofasciatus (κατάδικοι). Τα τελευταία έχουν γεννήσει δύο φορές με αποτέλεσμα να "ξεθάψω" από την αποθήκη ένα DIY 50 λίτρων που είχα από παιδί. Στο 50λιτρο έβαλα μέσα τη μάνα με τα νέα μικρά, γιατί κάτι μου έλεγε πως εάν άφηνα το ζευγάρι των «κατάδικων» μαζί με έβλέπω να επιστράτευα όλες τις γυάλες τις γειτονιάς! Αλήθεια τι μπορούμε να κάνουμε με τόσα μικρά?

Θα ήθελα πολύ μέσα στο χειμώνα να οργανώσω το 120 λ. έτσι ώστε να περιέχει μόνο Αφρικάνες (Mbuna) από τη λίμνη Malawi. Έχω καταφέρει να δημιουργήσω αρκετές «κρυψώνες» με πέτρες που έχω συγκολλήσει μαζί. Για υποψήφιους συγκάτοικους στα "κίτρινα" σκέφτομαι: Melanochromis cyaneorhabdos(Maigano), Pseudotropheus spp. "Acei" (Msuli), Iodotropheus sprengerae και Pseudotropheus socolofi και για το βυθό ένα γατόψαρο Ancistrus spp..

Τι λέτε, αξίζει ο παραπάνω συνδυασμός?

Πριν ένα μήνα βρήκα και αγόρασα ένα μικρό Ancistrus αλλά μου το σκότωσαν σε μία μέρα. Πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το Ancistrus για να μπουν με τις κιχλίδες?

Κάθε σχόλιο θεμιτό! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για σε όλους... :thumbup:

Διατηρώ ένα ενυδρείο 120 λίτρων όπου φιλοξενώ 3 Labidochromis caeruleus (κίτρινα) – ένα αρσενικό με δύο θηλυκά - και ένα ζευγάρι Archocentrus nigrofasciatus (κατάδικοι). Τα τελευταία έχουν γεννήσει δύο φορές με αποτέλεσμα να "ξεθάψω" από την αποθήκη ένα DIY 50 λίτρων που είχα από παιδί. Στο 50λιτρο έβαλα μέσα τη μάνα με τα νέα μικρά, γιατί κάτι μου έλεγε πως εάν άφηνα το ζευγάρι των «κατάδικων» μαζί με έβλέπω να επιστράτευα όλες τις γυάλες τις γειτονιάς! Αλήθεια τι μπορούμε να κάνουμε με τόσα μικρά?

Θα ήθελα πολύ μέσα στο χειμώνα να οργανώσω το 120 λ. έτσι ώστε να περιέχει μόνο Αφρικάνες (Mbuna) από τη λίμνη Malawi. Έχω καταφέρει να δημιουργήσω αρκετές «κρυψώνες» με πέτρες που έχω συγκολλήσει μαζί. Για υποψήφιους συγκάτοικους στα "κίτρινα" σκέφτομαι: Melanochromis cyaneorhabdos(Maigano), Pseudotropheus spp. "Acei" (Msuli), Iodotropheus sprengerae και Pseudotropheus socolofi και για το βυθό ένα γατόψαρο Ancistrus spp..

Τι λέτε, αξίζει ο παραπάνω συνδυασμός?

Πριν ένα μήνα βρήκα και αγόρασα ένα μικρό Ancistrus αλλά μου το σκότωσαν σε μία μέρα. Πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το Ancistrus για να μπουν με τις κιχλίδες?

Κάθε σχόλιο θεμιτό! :bowdown:

καταρχην καλως ορισες στη μεγαλη οικογενεια αφρικης. αν θελεις κανε τα ματια μας να χαρουν με καμια φωτο. αν θελεις επισης ριξε μια ματια στα θεματα που εχουν γραφτει κατα καιρους γιατι το θεμα της χωρητικοτητας με αυτα τα ψαρια ειναι παντα ενα προβλημα. οσο για το ancistrus θα σε απογοητευσω αλλα δεν ταιριαζει γενικα με τους μικρους αυτους δολοφονους

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλωσόρισες κι από μένα !

Στα λίτρα αυτά θα άφηνα μόνα τους τα labido ή το πολύ πολύ να έβαζα μία ακόμη ομάδα το πολύ 3 (και αν ήμουν τυχερός 1M - 2F) iodotropheus ή acei.

Όπως ο malawi τόνισε, ancistrus δεν ταιριάζει ούτως ή άλλως με τα αφρικάνικα. Πρακτικά δεν σου χρειάζεται κιόλας ancistrus (άλγη τσιμπολογάνε και οι κιχλίδες).

Όσο για το convict δεν το συζητάμε ότι πρέπει να αλλάξει σπίτι.

Στα 120 λίτρα είσαι γενικά πολύ πολύ οριακά πάντως για malawi γι αυτό μην το παρακάνεις με την ιχθυοφόρτωση.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Θέλω να σας δείξω μερικές φώτο για να πάρετε μια ιδέα του ενυδρείου... αλλά δεν τα καταφέρνω. Πως τις περνάμε από το αρχείο του PC μας στο μήνημα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Θέλω να σας δείξω μερικές φώτο για να πάρετε μια ιδέα του ενυδρείου... αλλά δεν τα καταφέρνω. Πως τις περνάμε από το αρχείο του PC μας στο μήνημα? :thumbup:

στην απαντηση που θα φτοιαξεις πατησε το πληκτρο αναζητηση , βρες αυτο που θελεις να επισυναψεις και αφου το ανοιξεις και επισυναπτει τοτε πατησε το πληκτρο προσθεσε αυτο το συνημμενο.

Link to comment
Share on other sites

στην απαντηση που θα φτοιαξεις πατησε το πληκτρο αναζητηση , βρες αυτο που θελεις να επισυναψεις και αφου το ανοιξεις και επισυναπτει τοτε πατησε το πληκτρο προσθεσε αυτο το συνημμενο.

Λοιπόν αν όλα πείγαν σωστά θα πρέπει να βλεπεται κάποιες φωτο που κατάφερα να βγάλω από το ένυδρείο... Ξέρω ότι δεν είναι και τόσο σπουδαίες αλλά ελπίζω να αρέσουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...