Jump to content

Γεια σας και απο μενα


djstill103

Recommended Posts

Ονομαζομαι Στέλιος ειμαι απο Κυπρο και ειμαι φοιτητης στην Ελλαδα! Εδώ και λίγους μήνες έχω μπεί για τα καλα στο χόμπυ τών ενυδρείων!Ξεκίνησα με ένα μικρό ενυδρείο 50 λίτρων με pangasius angel fish gouramis-guppies-mollies-platies-plecos και μετα απο μία βδομάδα πήρα ένα 500 λίτρων me 4 convicts (το ένα ετοιμογεννο) 2 knife fish 20 cm 2 clarian catfish 4 plecos 3 gouramis kai vlepoume! Mου αρέσει να μελεταω κάθε ψάρι που πρόκειται να αποκτήσω μετά πάει διακοπές σε γκαραντίνα μία βδομάδα και μέτα κανει την βουτια του στο ενυδρείο!Σε μικρο διάστημα βίωσα και τις πρώτες αρρώστιες των ψαριων μου με mollies(fungus) kai pangasius (white spot) και αποφασισα να ειμαι πολυ προσεκτικος μαζι τους γιατί καθε φορα μου στοιχιζει ο κούκος αηδόνι!

Ηρθα απο διακοπες πίσω δεν άντεξα και πήγα και πήρα 2 yellows αφρικανες και ένα pleco ένα ενυδρειο 30 λιτρων! Το ξερω θα φωνάζεται οσον αφορά τα λιτρα αλλα την έκανα ενα μικρό παραδεισο την γύαλα με σπηλίες και τέτοια!

PS: θα ήθελα να αναφέρω οτι οι τιμές ειναι πάρα πολυ τσιμπημένες οσο και στα ψάρια οσο και σε ότι αφορα τα ενυδρέια! απο οτι είδα δλδ! Μεχρι και ο τζάμας ήθελε 100 ευρώ να μου κοψει 5 γυαλια 5mm 30x30x30

Ε αγανάκτησα ...

Αυτα για μένα το forum σας ειναι πολυ ενδιαφέρον και εξυπηρετήθηκα αρκετές φορές απο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Ονομαζομαι Στέλιος ειμαι απο Κυπρο και ειμαι φοιτητης στην Ελλαδα! Εδώ και λίγους μήνες έχω μπεί για τα καλα στο χόμπυ τών ενυδρείων!Ξεκίνησα με ένα μικρό ενυδρείο 50 λίτρων με pangasius angel fish gouramis-guppies-mollies-platies-plecos και μετα απο μία βδομάδα πήρα ένα 500 λίτρων me 4 convicts (το ένα ετοιμογεννο) 2 knife fish 20 cm 2 clarian catfish 4 plecos 3 gouramis kai vlepoume! Mου αρέσει να μελεταω κάθε ψάρι που πρόκειται να αποκτήσω μετά πάει διακοπές σε γκαραντίνα μία βδομάδα και μέτα κανει την βουτια του στο ενυδρείο!Σε μικρο διάστημα βίωσα και τις πρώτες αρρώστιες των ψαριων μου με mollies(fungus) kai pangasius (white spot) και αποφασισα να ειμαι πολυ προσεκτικος μαζι τους γιατί καθε φορα μου στοιχιζει ο κούκος αηδόνι!

Ηρθα απο διακοπες πίσω Το ξερω θα φωνάζεται οσον αφορά τα λιτρα αλλα την έκανα ενα μικρό παραδεισο την γύαλα με σπηλίες και τέτοια!

PS: θα ήθελα να αναφέρω οτι οι τιμές ειναι πάρα πολυ τσιμπημένες οσο και στα ψάρια οσο και σε ότι αφορα τα ενυδρέια! απο οτι είδα δλδ! Μεχρι και ο τζάμας ήθελε 100 ευρώ να μου κοψει 5 γυαλια 5mm 30x30x30

Ε αγανάκτησα ...

Αυτα για μένα το forum σας ειναι πολυ ενδιαφέρον και εξυπηρετήθηκα αρκετές φορές απο αυτό!

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες!

Κατά δεύτερο όμως πρέπει να σου πω πως η βιασύνη και ο υπέρμετρος ενθουσιασμός ταυτόχρονα είναι κακοί σύμβουλοι σε αυτό το χόμπυ... Λες "αποφασισα να ειμαι πολυ προσεκτικος" αλλά, αμέσως μετά "δεν άντεξα και πήγα και πήρα 2 yellows αφρικανες και ένα pleco ένα ενυδρειο 30 λιτρων!" Δηλαδή αν δεν ήσουν προσεκτικός τι θα έκανες; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο forum μας, αγαπητέ djstill103!

Πιστεύω πως αν ψάξεις καλά την αγορά, σίγουρα θα βρεις καλές τιμές για τα σχέδιά σου. Βέβαια, δεν θα διαφωνήσω, πως το χόμπι μας είναι λίγο ακριβό για τα Ελληνικά δεδομένα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...