Jump to content

Φουσκάλες στην επιφάνεια;


~ AED

Recommended Posts

Πριν λίγη ώρα που πήγα να ταΐσω το μονομάχο μου, είδα κάτι φουσκάλες στην επιφάνεια του νερού. Πολλές όμως, πρέπει να είναι πάνω από 200.

Έκανα αμέσως test στο νερό, όλα ΟΚ. Και μου κάνει εντύπωση ότι δε σκάνε από μόνες τους, είναι σα τις φουσκάλες στη θάλασσα όταν περάσει κάποιο πλοίο κοντά στην ακτή. Δεν είναι σα τις φουσκαλίτσες μιας αεραντλίας π.χ.

Έχω βάλει σε μπιτόνι 4 λίτρα νερό με αντιχλώριο για να κάνω αλλαγή σε λίγο μπας και φύγουν. Να συγχυστώ περισσότερο ή να τις αφήσω και θα φύγουν μόνες τους κάποια στιγμή; Φυσιολογικό είναι άμα το νερό είναι στάσιμο; Στο άλλο ενυδρείο που τον είχα παλιά (πριν τον απομακρύνω για να είναι μόνος του) δεν είχε παρουσιαστεί ποτέ κάτι τέτοιο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νορμάλ είναι η μονομάχοι ανά διαστήματα δημιουργούν φυσαλίδες με αυτόν τον τρόπο φτιάχνουν την φωλιά τους. Μπορεί να μην κάνει φωλιά αλλά το ένστικτο παραμένει ένστικτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλό να του χαλάσεις τη φωλιά, καλύτερα να την αφείσεις εκεί

Link to comment
Share on other sites

Δε τις πειράζω.

Δε με χάλαγε να δοκιμάσω αναπαραγωγή betta, αλλά άσε. Σε φιάσκο θα καταλήξει, εδώ δε ξέρω σε τι συνθήκες πρέπει να ζει κανονικά.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην τον ενοχλεις το ζωο θελει να ζευγαρωσει αστον να κανει την φωλια του. Σε ποσα λιτρα τον εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε 8 λίτρα χωρίς φίλτρο, αλλαγές νερού καθημερινώς (σήμερα δεν άλλαξα νερό για να μη διαλύσω τις φουσκάλες :thumbup:). Έχω πάρει φιλτράκι, το έχω βάλει σε άλλο ενυδρείο μέσα για να μαζέψει βακτήρια.

Να δοκιμάσω αναπαραγωγή ή να μη το ρισκάρω; Προσωπικά δε μου φαίνεται καλή ιδέα (λόγω ασχετοσύνης- προβλέπω να χάσω όλα τα μικρά άμα δοκιμάσω)... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε 8 λίτρα χωρίς φίλτρο, αλλαγές νερού καθημερινώς (σήμερα δεν άλλαξα νερό για να μη διαλύσω τις φουσκάλες :thumbup: ). Έχω πάρει φιλτράκι, το έχω βάλει σε άλλο ενυδρείο μέσα για να μαζέψει βακτήρια.

Να δοκιμάσω αναπαραγωγή ή να μη το ρισκάρω; Προσωπικά δε μου φαίνεται καλή ιδέα (λόγω ασχετοσύνης- προβλέπω να χάσω όλα τα μικρά άμα δοκιμάσω)... :bowdown:

Εγώ απλά και φιλικά σου λέω να μη ρισκάρεις …

Τι θα κάνεις τα μικρά ;

Έχεις 10-20 ενυδρεία να τα βάλεις μέσα ;

Μπορείς να φτιάχνεις αρτέμια συνέχεια για να τρώνε;

Και άλλα τόσα πολλά ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά καταστήματα τα έχουν σε πλαστικά ποτηράκια των 300 mL. Εγώ θα τα 'βαζα σε κουτάκια του Βιτάμ μέχρι να δοθούν. Αλλά το θέμα είναι ότι δε θα μείνει ούτε ένα. Artemia... μπα. Την επόμενη φορά που θα του 'ρθει βλέπουμε, άμα έχω μάθει να αναπαράγω artemia ως τότε.

:thumbup:

(όχι, δε δοκιμάζω :bowdown:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...