Jump to content

Αρλεκίνοι


sifo

Recommended Posts

Συγχαρητήρια!!!

Τέλειες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Πολλυ καλες φωτο

Δεν μας λες και μας το μυστικο της καλης ληψης

Ολα τα <μυστικά> μας τα εχει πει ο Ζ.Χ. σε διαφορες αναφορες που εχει κάνει.

Τωρα εγώ χρησημοποιώ μία canon 400 dslr με φακο μακρο 100/2,8 για κοντινές φωτογραφίες , για μακρινες χρησημοποιώ φακό sigma 18-200 .

Τις φωτογραφίες τις βγάζω χωρίς φλας, σβείνω όλα τα φώτα, και αν μπορω βάζω κανενα παραπάνω φως πάνω απο το ενυδρείο (με ανοιχτό καπάκι βαζω ενα πορτατιφ που εχω στο γραφειο για διάβαζμα) βάζω την μηχανη στο manual και βάζω ταχητυτα 1/80 - 1/125 iso 800-1600 διαφραγμα 2,8 - 8,0 αναλογα με το βάθος πεδίου που θέλω και ανάλογα με το φώς που εχω στο ενυδρείο (δηλ. αν το ενυδρειο εχει καλό φωτισμό οπως ας πουμε τα φυτεμένα ενυδρεία βαζω διαφραγμα 125-200 iso 400-800 διαφραγμα 5,6- 11,0) αντιστροφα μειωνω ταχήτητες και ανεβάζω iso και κατεβάζω διαφραγμα αν εχει χαμηλό φωτησμό αλλα με ρίσκο οτι θα βγούν κουνημένες οι φωτογραφίες γιατί τα ψάρια δυστιχός δεν κάθονται ακίνητα. Αυτό που θέλω να πώ με τα παραπάνω είναι οτι τον ποιό συμανικό ρόλο τον παίζει το φώς που είναι μέσα στο ενυδρείο .

ελπίζω να σε βοήθησα

Αν θέλει ο δασκαλος Ζ.Χ. μπορει να μας πεί περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει ο δασκαλος Ζ.Χ. μπορει να μας πεί περισσοτερα

Αν ήμουν πραγματικά ο ΄δάσκαλος΄και εσύ ο ΄μαθητης΄τοτε θα ήμουν πολύ ευτυχισμένος απο το αποτέλεσμα που έβγαλες.

Ευχαριστω για τα όμορφα σχόλια σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρα παρα πολυ ωραιες φωτο ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...