Jump to content

Test Ammonias "waterlife"


Recommended Posts

Καλημέρα... μπορεί κάποιος να μου πει πως να μετρησω με αυτό το τεστ την αμμωνια στο ενυδρείο μου? το στρώνω με αμμονία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... μπορεί κάποιος να μου πει πως να μετρησω με αυτό το τεστ την αμμωνια στο ενυδρείο μου? το στρώνω με αμμονία...

μα καλα,εχθες δεν μας ειπες οτι το μπολιασες και ρωτησες αν μπορεις να βαλεις το μονομαχο μεσα?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μα έχεις λάβει πολλές απαντήσεις περί αυτού του θέματος

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=101685

Τη δεν κατάλαβες από το εγχειρίδιο χρήσεις ???

Άμα θέλεις γράψε μας τη αναφέρει να σε βοηθήσουμε διότι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουμε όλα τα εγχειρίδια χρήσης από έξω.

Link to comment
Share on other sites

post-5025-1190550353_thumb.jpgναι... παίρνω μετρήσεις απλά θέλω να σιγουρευτώ γιατι έχω διαβασεί καποια πραγματα κ έχω μπερδευτει με αυτό το τεστ... κ να σας πω την αλήθεια φοβάμαι να βάλω το μονομάχο μου μέσα...

γιαυτό σας βάζω τις οδηγίες απο το κουτάκι...

έχω μπερδευτεί με το πινακάκι που έχει κ με μια δίαίρεση που λέει να κάνεις επάνω το κουτι... όταν κάνω την διαίρεση βγαίνει πααααααρα πολυ μικρό νουμερο αλλιως όχι...

και στο πινακάκι έχει θερμοκρασίες μέχρι 25 βαθμούς εγώ έχω 28 στο ενυδρείο μου...

άρα τι νούμερο να βάλω...???

post-5025-1190550392_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-5025-1190550353_thumb.jpgναι... παίρνω μετρήσεις απλά θέλω να σιγουρευτώ γιατι έχω διαβασεί καποια πραγματα κ έχω μπερδευτει με αυτό το τεστ... κ να σας πω την αλήθεια φοβάμαι να βάλω το μονομάχο μου μέσα...

γιαυτό σας βάζω τις οδηγίες απο το κουτάκι...

έχω μπερδευτεί με το πινακάκι που έχει κ με μια δίαίρεση που λέει να κάνεις επάνω το κουτι... όταν κάνω την διαίρεση βγαίνει πααααααρα πολυ μικρό νουμερο αλλιως όχι...

και στο πινακάκι έχει θερμοκρασίες μέχρι 25 βαθμούς εγώ έχω 28 στο ενυδρείο μου...

άρα τι νούμερο να βάλω...???

Kάνε το test όπως σου δηχνει η πανω φωτο και για να βρεις την τιμη της τοξικής αμωνιας πηγαινε εδω:http://www.istellas.gr/aquarium/aq_water_calc_toxic_ammonia.html

Έγινε επεξεργασία - johnsin
Link to comment
Share on other sites

Kάνε το test όπως σου δηχνει η πανω φωτο και για να βρεις την τιμη της τοξικής αμωνιας πηγαινε εδω:http://www.istellas.gr/aquarium/aq_water_calc_toxic_ammonia.html

Ευχαριστώ πάαααααααααρα πολυ... άρα ο μονομαχούλης μου δεν μπαίνει μεσα ακόμα... σήμερα έβαλα άλλα 5ml απο καθαρή αμμωνία 10%... κ ξεκίνησαν να ανεβαίνουν τα νιτρώδη... καλό βήμα αυτό ε??

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ μην βαλεις ψαρια μεσα για να μπωρεις να το στρωσεις πολυ συντομα (περιπου ενα μηνα)

Έγινε επεξεργασία - johnsin
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ μην βαλεις ψαρια μεσα για να μπωρεις να το στρωσεις σε πολυ συντομα (περιπου ενα μηνα)

δεν θα βάλω... θα περιμένω να στρωθεί καλά... απο αύριο θα μειώσω την καθαρή αμμωνία που βάζω μιας κ έκαναν την εμφάνιση τους τα νιτρώδη... πιστεύω να ολοκληρωθεί γρήγορα ο κύκλος γιατί έχω βάλει μπόλιασμα απο υγιές ενυδρείο...

ανυπομονώ να βγάλω τον μονομαχούλη μου απο τη γυάλα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην ταλαιπωρείσαι

post-2663-1190569644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην ταλαιπωρείσαι

Χρήστο ευχαριστώ πάρα πολυ... πολύ χρήσιμο αυτό που μου έδωσες...

και τώρα μόλις μέτρησα την αμμωνία...

με βάση τον χρωμοπίνακα του τεστ έχω 5mgs/litre

ph έχω 7,6

άρα με βάση αυτό που μου έδωσες έχω ΝΗ3 0,12

και ΝΟ2 έχω 0.25mg/litre...

και ΝΟ3 έχω 12,5mg/litre

έχει στρωθεί ή όχι ακόμη?? να σημειώσω ότι χθες έριξα 5ml αμμωνίας 10%.. ήταν η 7 φορά που έριξα αμμωνία... ξεκίνησα να ρίχνω 10ml κ μόλις εμφανίστηκαν τα νιτρώδη μείωσα την ποσοτητα της αμμωνίιας που έριχνα...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου θα στρώσει όταν το ΝΟ2 είναι 0 και το ΝΟ3 >20-30

Συνέχισε το στρώσιμο του ενυδρείου κάνε υπομονή και θα ανταμειφτείς.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μάλλον κάποιο προβλημα είχε το τεστ μου γιατι μου μετρούσε και στο νερο της βρύσης αμμωνία...!!!

πήγα πήρα ένα άλλο της red sea... δεν ειχε της api... κ το χρλωμα που μου έβγαλε είναι μπλε αλλα όλες οι διαβαθμίσεις είναι πράσσινες στο χρωμοπίνακα του... τι κάνω λοιπόν τώρα?????

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσο σου δείχνει, διότι από τα χρώματα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...