Jump to content

Καλημέρα στο Forum


bgs

Recommended Posts

Ασχολούμαι με τα ενυδρεία περίπου 8 μήνες.Επειδή δεν είχα πολλές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο αποφάσισα να ασχοληθώ με χρυσόψαρα, που όπως μου είπαν αρκετοί είναι σχετικά εύκολα για έναν αρχάριο.

Η αλήθεια είναι οτι το ενυδρείο μου πηγαινει πολύ καλά (ένα μικρό ενυδρείο γύρω στα 60 λίτρα).

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να ασχοληθώ με τροπικό ή θαλλασινό ενυδρείο.Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει να επιλέξω με τι από τα δύο είναι πιο καλά να ασχοληθω? καθώς και πόσα λίτρα ενυδρείο θα πρέπει να πάρω? (δεδομένου οτι υπάρχει πρόβλημα χώρου).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

Κατά την γνώμη μου σαν αρχάριος είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με το γλυκό.

Πάρε το μεγαλύτερο ενυδρείο που σου επιτρέπει ο χώρος σου.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

Αυτά φίλε μου είναι προσωπικά γούστα εάν έχεις διάθεση και πολύ κέφι για διάβασμα μπορείς να ασχοληθείς κατευθείαν με το θαλασσινό με Fish Only και σιγά σιγά με Reef. Εάν όμως θέλεις να μπεις σιγά σιγα στο νόημα του υγρού κόσμου τότε αρχίνα με το γλυκό. Εσύ γνωρίζεις εάν είσαι έτυμος και ώριμος να αρχίσεις ένα θαλασσινό, για αυτό πρώτα διάβασε τα πλήρες κατατοπιστικά άρθρα εδώ και αποφασίζεις εάν αρχίσεις με θαλασσινό ή με γλυκό.

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στην παρέα. καλύτερα γλυκού νερού αφού ήδη έχεις μια εμπειρία απο κρύου νερού ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες στο ΑΖ .... :thumbup:

Καλη διαμονη ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές.Αργησα λίγο να απαντήσω αλλά ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...