Jump to content

Χρήση ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΩΝ Υπογραφών-links


ganas

Recommended Posts

.

Μέσω αυτού του post θα ήθελα να διαμαρτυρηθώ για την απαράδεκτη πρακτική που παρατηρείται τους τελευταίους μήνες, από κάποια μέλη του forum, να χρησιμοποιούν στην υπογραφή τους Links που οδηγούν σε web sites με εντελώς άσχετη με αυτή που περιγράφουν θεματολογία.

Ως παράδειγμα αναφέρω μέλος που χρησιμοποιεί υπογραφή - link με τίτλο:

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΩ

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ

που οδηγούν σε διαδικτυακό τόπο σχετικό με λυκάνθρωπους και βρυκόλακες (μιας θεματολογίας και αισθητικής που προσωπικά με αηδιάζει).

Δεν θα με ενοχλούσε οι υπογραφές αυτές να περιγράφουν τον πραγματικό διαδικτυακό τόπο ώστε να δίδεται στον αναγνώστη η δυνατότητα να κρίνει αν επιθυμεί να τον επισκεφθεί ή όχι.

Παρακαλώ όπως οι moderators του forum επιληφθούν του θέματος και προστατεύσουν τα μέλη από τέτοιες παραπλανητικές και απαράδεκτες πρακτικές.

Ευχαριστώ

ganas

Έγινε επεξεργασία - ganas
Link to comment
Share on other sites

Ως χρήστης του είδους της υπογραφής με αφορά το θέμα και πιστεύω οτι από τη στιγμή που το υλικό δεν είναι τόσο βίαιο όσο το παρουσιάζεις ούτε ακατάλληλο για ανηλίκους θα ήταν υπερβολή ο αποκλεισμός του από τις υπογραφές (η χρήση του link δεν γίνεται για να προκαλέσει αλλά η παραπλανητική δημοσίευσή της είναι μέρος του εν λόγω παιγνιδιού)

Παρ' όλα αυτά στους όρους χρήσηςαναφέρετει ότι:

[..."Οι χρήστες/μέλη συμφωνούν να μην κάνουν χρήση των υπηρεσιών του Aquazone.gr για:

1. Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση περιεχομένου που είναι παράνομο, επιβλαβές, απειλητικό, προσβλητικό, επιζήμιο, δυσφημιστικό, χυδαίο, βίαιο, υβριστικό, ρατσιστικό ή άλλως αποδοκιμαστέο, παραβιάζει την προσωπικότητα και τα προσωπικά δεδομένα άλλων, προκαλεί συναισθήματα μίσους, ή/και οποιοδήποτε άλλο συνιστάμενο ποινικό αδίκημα."...]

Να θυμίσω οτι έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς links για videos, φώτογραφίες ή άρθρα που χαρακτηρίστηκαν ανατριχιαστικά, τρομακτικά και αηδιαστικά άσχετο με το αν έγινε η δημοσίευση για να τα κατακρίνει. (διαμελισμοι από πιράνχας, εκμετάλλευση ζώων απο τον άνθρωπο, dolphins massacre κτλ...) Οπότε αν είναι να γίνει κάποια απαγόρευση θα πρέπει να γίνει σωστά για κάθε τι που κάνει τον οποιοδήποτε να βγεί έστω και λίγο απ'την απόλυτη ευτυχία του.

..............NIRVANA...........

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Η διαμαρτυρία μου δεν αφορά το περιεχόμενο του link αλλά την παραπλανητική περιγραφή του link.

Όταν διαβάζω "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ " περιμένω να δω αυτό που λέει ο τίτλος και όχι τους βρυκόλακες.

Αν επιθυμείτε να βάλετε link για το παιχνίδι αυτό ΔΗΛΩΣΤΕ ΤΟ ΚΑΘΑΡΑ. Γιατί χρησιμοποιείτε ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ link?

ganas

Link to comment
Share on other sites

Η διαμαρτυρία μου δεν αφορά το περιεχόμενο του link αλλά την παραπλανητική περιγραφή του link.

Όταν διαβάζω "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ " περιμένω να δω αυτό που λέει ο τίτλος και όχι τους βρυκόλακες.

Αν επιθυμείτε να βάλετε link για το παιχνίδι αυτό ΔΗΛΩΣΤΕ ΤΟ ΚΑΘΑΡΑ. Γιατί χρησιμοποιείτε ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ link?

ganas

Γιατί όπως ήδη είπα, είναι μέρος του παιγνιδιού να να πατηθεί το link όσες παρισσότερες φορές γίνεται.Μεγαλο μέρος των links στο internet έχει έτσι κι αλλιώς ημι-παραπλανητικό χαρακτήρα χωρίς αυτό να είναι παράνομο ή να διώκεται από fora.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όπως ήδη είπα, είναι μέρος του παιγνιδιού να να πατηθεί το link όσες παρισσότερες φορές γίνεται.Μεγαλο μέρος των links στο internet έχει έτσι κι αλλιώς ημι-παραπλανητικό χαρακτήρα χωρίς αυτό να είναι παράνομο ή να διώκεται από fora.

Αυτό ακριβώς είναι το απαράδεκτο.

Είμαι μέλος του Aquazone Forum και όχι του παιχνιδιού σας. Δεν έχω καμμία διάθεση να συμμετέχω έμμεσα ή άμεσα σε αυτό και να αυξάνω τα hit σας δίχως την θέλησή μου.

Επιβεβαιώνετε με αυτό που λέτε ότι όντως βάζετε στο forum ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ links για να αυξήσετε τα χτυπήματα !!!!!!

Επίσης, ομολογείτε ότι παραβαίνετε τους όρους του forum αλλά χρησιμοποιείτε την κοινότυπη δικαιολογία του ότι "και άλλοι το κάνουν".

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο

Ευχαριστώ,

ganas

Έγινε επεξεργασία - ganas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι το απαράδεκτο.

Είμαι μέλος του Aquazone Forum και όχι του παιχνιδιού σας.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο

Ευχαριστώ,

ganas

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μάλλον δεν έγινε κατανοητό είναι οτι ο λόγος που ασχολήθηκα με την διαμαρτυρία σας έχει ως σκοπό την διατήρηση κάποιων ελευθεριών για τα μέλη.

Με λίγα λόγια θεωρώ μεγαλύτερη την καταπίεση απαγόρευσης της χρήσης τέτοιου είδους "παραπλανητικών" links σε σχέση με την καταπίεση που θα νοιώσει κάποιος από την απογοήτευση που δεν βρήκε τις φωτογραφίες του ενυδρείου του αττικού πάρκου ενώ του το είχαμε "υποσχεθεί"...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γεγονος οτι προσπαθουμε να μην περιοριζουμε ελευθεριες μελων, ειναι γεγονος οτι αντιθετα με αλλα fora (καθε ενδιαφεροντος) δεν λογοκρινουμε το περιεχομενο των υπογραφων (εκτος απο εξαιρεσεις βεβαια κατανοητες απο ολους) αλλα το συγκεκριμενο θεμα εχει αρχισει να κουραζει και να εκνευριζει... Φυσικα δεν θα υπαρξει απαγορευση των link προς τα εκει...το ολο θεμα οπως σωστα τεθηκε ειναι η παραπλανηση! Οι κανονες του παιχνιδιου δεν αφορουν εμας οπως ειναι απολυτα λογικο!

Η ομαδα του Aquazone δεν εχει παρει καποια αποφαση ακομα... αλλα πιστευω οτι ολα τα μελη εχουν την ωριμοτητα να καταλαβουν τι ενοχλει και να αλλαξουν τις υπογραφες τους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μάλλον δεν έγινε κατανοητό είναι οτι ο λόγος που ασχολήθηκα με την διαμαρτυρία σας έχει ως σκοπό την διατήρηση κάποιων ελευθεριών για τα μέλη.

Μην υποτιμάς τη νοημοσύνη των άλλων... Αν ήσουν αμέτοχος και ουδέτερος, τότε και μόνο τότε, θα είχε νόημα η "προάσπιση" των ελευθεριών τών μελών του AZ και κατ'επέκταση, της δικής μου ελευθερίας...

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ... και καλό θα ήταν να υπερασπιστείς μόνο τον εαυτό σου και ίσως τη "παρέα" σου...

Με λίγα λόγια θεωρώ μεγαλύτερη την καταπίεση απαγόρευσης της χρήσης τέτοιου είδους "παραπλανητικών" links σε σχέση με την καταπίεση που θα νοιώσει κάποιος από την απογοήτευση που δεν βρήκε τις φωτογραφίες του ενυδρείου του αττικού πάρκου ενώ του το είχαμε "υποσχεθεί"...

ΓΙΑΤΙ???

Γιατί η διάψευση των προσδοκιών και η απογοήτευση κάποιων ΑΝΘΡΩΠΩΝ έχει λιγότερη σημασία και βαρύτητα από τη ελευθερία σου να εξαπατάς τους άλλους, έστω και στα πλαίσια ενός "παιχνιδιού"??? (που στο κάτω-κάτω κάποιοι δεν θέλουν να συμμετέχουν!!!).

Η παραπλάνηση για την επίτευξη οποιουδήποτε σκοπού είναι "ανήθικη" με την ευρεία έννοια του όρου, εκτός κι αν "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα".

Απλά, το σωστό να λέγεται!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,επειδη ολο αυτο το θεμα ξεκινησε απο τα παραπονα μελους ,βλεπωντας τις δικες μου υπογραφες ,οφειλω να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη .Δεν μπορουσα να φανταστω οτι κατι τετοιο θα προκαλουσε θεμα για συζητηση. :thumbup:

Θα ηθελα απλα να αναφερω οτι και εγω πατωντας σε μια τετοιυ ειδους υπογραφη ενταχθηκα στο συγκεκριμενο παιχνιδι,υπογραφη καποιου μελους της εδω παρεα μας.

Οι υπογραφες εχουν ειδη διαγραφει ωστε κανενα αλλο μελος να μην ερθει στην θεση του <<δυσαρεστημενου>>, εξαλου τα εν λογω link δεν προσβαλουν ουτε μειωνουν κανενα απο εδω μεσα ,ειναι απλα μερος του παιχνιδιου και φυσικα κανενας δεν ειναι αναγκασμενος να συμμετασχει. Πατωντας πανω στις υπογραφες και κοιτωντας στο αριστερο κατω μερος της οθονης μας εχουμε την δυνατοτητα να δουμε που μας οδηγει το link.

Τελος παντων ζηταω ξανα συγνωμη αλλα για μενα ολο αυτο ηταν μερος της στρατηγικης του παιχνιδιου,παιχνιδι που την ιδια στρατηγηκη ακολουθησαν αρκετα μελη απο εδω.

Φιλικα

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Η ομαδα του Aquazone δεν εχει παρει καποια αποφαση ακομα... αλλα πιστευω οτι ολα τα μελη εχουν την ωριμοτητα να καταλαβουν τι ενοχλει και να αλλαξουν τις υπογραφες τους :thumbup:

:bowdown::lmao::blink:

Link to comment
Share on other sites

εξαλου τα εν λογω link δεν προσβαλουν ουτε μειωνουν κανενα απο εδω μεσα

Φιλικα

Χρηστος

Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο δεν θα γινόταν αυτή τη στιγμή συζήτηση.

Οταν πρώτο ξεκίνησε αυτή η ιστορία απλά γελάσαμε στη πορεία όμως έγινε κουραστικό και μετά ενοχλητικό.

Παν μέτρον άριστον .

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο φίλος Σταμάτης. Μέτρον άριστον.

Προσωπικά, θα προτιμούσα το κείμενο τέτοιων links να έλεγε κάτι σαν «ΔΕΊΤΕ ΤΟ! ΑΞΊΖΕΙ!» παρά μια παραπλανητική περιγραφή. Έτσι στην ουσία παίρνει το βάρος ο χρήστης που άνοιξε τη σελίδα, αφού είναι ξεκάθαρο ότι ΔΕ γνωρίζει το τι θα δει (δεν τον παραπλανά κανείς- εκείνος ΔΙΑΛΈΓΕΙ να ανοίξει μια σελίδα αγνώστου περιεχομένου).

Πιστεύω πως απλά δεν το είχαν καταλάβει κάποια μέλη αυτό και δεν υπάρχει φυσικά δόλος ή πρόθεση. Άλλωστε, εδώ πέρα γραφτήκαμε όλοι μας λόγω ενός hobby που ΑΠΑΙΤΕΊ ωριμότητα και ευσυνειδησία, για να είναι ευχάριστο και αποδοτικό.

Θέλω να πιστεύω πως ΔΕ χρειάζεται η παρέμβαση του Aquazone Team.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στα παιδιά που από μόνα τους κατάλαβαν την ενόχληση που προκάλεσαν σε μερικά μέλη του forum (και εγώ είχα δυσανασχετήσει πολλές φορές) και απέσυραν τους παραπλανητικούς τίτλους, χωρίς την παρέμβαση του Aquazone Team.

Πάντως Χρήστο,

Το «ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ» είναι καταπληκτικό. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Βλέποντας την εξέληξη του θέματος θα θέλαμε να πούμε ότι χαιρόμαστε πάρα πολύ για το επίπεδο που έχουν όλα τα μέλη του Aquazone.

Εκ μέρους της Aquazone team σας ευχαριστούμε πολύ όλους για τη συμβολή σας .

Ελπίζουμε και εμείς να ανταποκριθούμε , και να φανούμε αντάξιοι του επιπέδου σας .

Έκ της ομάδας του Aquazone

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...