Jump to content

Γέννα και από εμάς


gemini_str

Recommended Posts

Μετά από αρκετές προσπάθειες νομίζω ότι μπορώ και εγώ πλέον να μιλάω για αναπαραγωγή δίσκων. Οι γονείς δύο pigeon blood ποτέ δεν κατάφεραν να μεγαλώσουν μόνοι τους το γόνο. Σε κάθε γέννα (5 – 6 μέχρι τώρα) και αφού τα μικρά δεν κατάφερναν να κολλήσουν στους γονείς για να τραφούν επερχόταν το μοιραίο. Τι ανοιχτού ή σκούρου χρώματος background, τι πλάγιος, τι έμμεσος φωτισμός, τίποτα δεν βοηθούσε. Τελικά μάλλον δεν παρήγαγαν την απαραίτητη ουσία για να θρέψουν τα μικρά τους.

Η λύση ήρθε με τη δημιουργία δεύτερου ζευγαριού και την συγκόλληση ενός ενυδρείου μαιευτηρίου με θέση για δύο ζευγάρια και υπερχείλιση για εύκολη συνεχείς αλλαγή νερού με σύστημα σταγόνας.

Τα δύο πλέον ζευγάρια έκαναν αυγά με δύο μέρες διαφορά, στις 19-08 τα pigeon και στις 21-08 το δεύτερο ζευγάρι (που ήταν και η πρώτη τους γέννα).

Τα μικρά των pigeon βρέθηκαν σε στάδιο free swimming στις 24-8 οπότε και περίμενα να κολλήσουν στου γονείς. Όταν την επόμενη το πρωί τα βρήκα όλα στον πάτο του ενυδρείου και πάλι, πήρα την απόφαση και αφού τα ρούφηξα με μία σύριγγα όπου είχα προσαρμόσει λάστιχο για αεραντλία τα έριξα στον κώνο του άλλου ζευγαριού. Το δεύτερο ζευγάρι αμέσως δέχτηκε τα μικρά σαν να ήταν δικά του και αυτά κόλλησαν αμέσως στον μπλε αρσενικό, ο οποίος ανέλαβε εξολοκλήρου την ανατροφή τους (η πορτοκαλί θηλύκια σπάνια προσφέρθηκε στα μικρά). Τα μικρά του δεύτερου ζευγαριού, που δεν ήταν και πολλά (ήταν η πρώτη τους γέννα) κόλλησαν και αυτά 2 μέρες αργότερα.

Τα πράγματα συνέχισαν χωρίς προβλήματα και σαν συμπλήρωμα τροφή δέχτηκαν με κάποιες δυσκολίες αρτέμια. Λέω με δυσκολία διότι εγώ τους την προσέφερα από την πέμπτη μέρα ενώ αυτά την δοκίμασαν δειλά δειλά την δέκατη.

Η εκκόλαψη γίνετε σε δύο μπουκάλια 2λιτρα νερού και κάθε βράδυ μαζεύω τις αρτέμιες σε ένα βαζάκι με αλατόνερο και τα βάζω στη συντήρηση στο ψυγείο. Όλη τη μέρα 5 – 6 φορές τάιζα από αυτές και το βράδυ φτου και από την αρχή.

Σήμερα λοιπόν έχουν περάσει 20 μέρες που είναι τα μικρά (περίπου 50) με τους ανάδοχους γονείς και όλα βαίνουν καλώς. Έχω αρχίσει και τους προσφέρω και διάφορα άλλα συμπληρώματα (κατεψυγμένα Cyclops, κατεψυγμένη και ζωντανή daphnia, microworms και τριμμένες τροφές των ενηλίκων δίσκων)

Το Σαββατοκύριακο λέω να τα χωρίσω από τους γονείς ώστε να μπορέσουν αυτοί να ξεκουραστούν και λίγο.

Στη συνέχεια σας παραθέτω διάφορες εικόνες από την όλη διαδικασία.

post-78-1190651473_thumb.jpg

post-78-1190651495_thumb.jpg

post-78-1190651508_thumb.jpg

post-78-1190651531_thumb.jpg

post-78-1190651555_thumb.jpg

post-78-1190651592_thumb.jpg

post-78-1190651627_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα κλείνουμε μήνα και με την ευκαιρία είπα να βάλω μερικές φωτογραφίες ακόμα. Βέβαια δεν είναι σημερινές αλλά η πρώτη όπου φαίνεται και το σωληνάκι από την συνεχείς συμπλήρωση φρέσκου νερού από τις 16-09-07 και οι υπόλοιπες από τις 21-09-07 (free swimming στις 24-08-07).

Έχω χωρίσει τα μικρά από τους ανάδοχους γονείς όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ στο διπλανό δεύτερο μισό του ενυδρείου. Οι γονείς βέβαια αρχικά είχαν άλλη άποψη και κατάφεραν να περάσουν δύο φορές πίσω στα μικρά από ένα κενό που υπάρχει στο χώρισμα και στο καπάκι 2 εκατοστών, αλλά τώρα ηρέμισαν.

Χθες το βράδυ οι ανάδοχοι γονείς έκαναν δικά τους καινούργια αυγά, προτιμώντας το τζάμι και όχι τον κώνο που υπήρχε διαθέσιμος.

Όσο αφορά την ανάπτυξη των μικρών θεωρώ ότι είναι ικανοποιητική, αλλά τελικά υπάρχουν μερικά με δυσπλασία και άλλα που έχουν μείνει πίσω στην ανάπτυξη.

Ξέρω ότι θα πρέπει να «αφαιρέσω» αυτά με την εμφανή δυσπλασία αλλά δεν το έχω αποφασίσει για τα καλά, ώστε και περισσότερος χώρος να μένει για τα υπόλοιπα και λιγότερο να βρωμίζει το νερό.

Οι βιολογικοί γονείς των μικρών βρίσκονται επίσης σε άλλη γεννήστρα και ετοιμάζονται και αυτά για νέα αυγά. Ίσως όμως ξαναχρειαστεί να τα μεγαλώσουν και αυτά οι άλλοι γονείς. Θα δείξει.

post-78-1190651696_thumb.jpg

post-78-1190651709_thumb.jpg

post-78-1190651723_thumb.jpg

post-78-1190651739_thumb.jpg

post-78-1190651753_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε εσένα και τα ψαράκια σου!!!!

Πολύ καλή η ανάππτυξη των μωρών και εύχομαι τα καλύτερα για το μέλλον τους.

Οι ανάδοχοι γονείς, αποτελούν γνωστή διαδικασία, στη διεθνή βιβλιογραφία, αλλά παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον όταν εφαρμόζεται στην πράξη.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε μου , πολύ καλή δουλεία ,

:thumbup::bowdown::lmao:

σου εύχομαι καλή συνέχεια

και ότι καλύτερο για τα μικρά σου :blink:

Link to comment
Share on other sites

Θερμά συγχαρητήρια...!!!

Πολύ ενδιαφέρουσα η διαδικασία των αναδόχων !!!!

Περιμένουμε τις εξελίξεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Βεβαίως και θα υπάρξουν και άλλες φωτογραφίες μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα, :thumbup:

Η ηθική ικανοποίηση είναι η καλύτερη ανταμοιβή σε αυτές τις περιπτώσεις.

Συνέχισε την καλή προσπάθεια. :bowdown::lmao:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::thumbup: Τι αλλο να πω απο ενα ΜΠΡΑΒΟ
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες από χθες το βράδι.post-78-1190792309_thumb.jpgpost-78-1190792320_thumb.jpg

post-78-1190792334_thumb.jpg

post-78-1190792342_thumb.jpg

post-78-1190792351_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να φτασεις σε σημειο να θες 5 ενυδρεια για να φιλοξενησεις τα "ενηλικα" μωρα!!!!!

Μπραβο!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια για την συμβολη στην αυξηση αυτου του ομορφου πληθυσμου!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατάφερα να ανεβάσω εικόνα από internet cam από τα μικρά (καμιά 50αριά) που έχουν μεταφερθεί πλέον σε δικό τους ενυδρείο 50Χ50Χ50. Δυστυχώς έχω τοποθετήσει την κάμερα λίγο μακρία. Οπότε δεν είναι και τόσο καλή η εικόνα που μπορείτε να δείτε. Για να τοποθετήσω τώρα την κάμετα αλλού (πιο κοντά) θα πρέπει να βρώ τρόπο τοποθέτησης.

το λίνκ για την κάμερα είνα: http://geministr73.dyndns.org/

και σαν username και password βάζετε aquazone και πάλι aquazone.

Καλή θέαση !!! όσο καλή ή κακή και ας είναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω σύνδεση :blink:

Συγχαρητήρια πάντως και πάλι!!! :buttrock:

50 μικρά είναι πολύ καλός αριθμός (λαμβάνοντας υπόψιν και την διαδικασία των θετών γονιών super!!!) :blush:

Link to comment
Share on other sites

οντως μπραβο για την προσπαθεια σου φιλε μου μεχρι τωρα....βεβαια συνεχιζει η επαγρυπνηση γιατι συνεχιζουν να παραμενουν σε σχετικα κρισιμες μερες,αλλα νομιζω οτι ολα θα πανε καλα....

keep walking....!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω σύνδεση :blink:

Συγχαρητήρια πάντως και πάλι!!! :buttrock:

50 μικρά είναι πολύ καλός αριθμός (λαμβάνοντας υπόψιν και την διαδικασία των θετών γονιών super!!!) :blush:

Η σύνδεση γίνεται μόνο μέσω ιντερνετ εκσπλόρερ και όχι με κάποιο άλλο μπροζερ. Επίσεις μπορεί να χρειαστεί να κάνεις διπλό κλίκ στο χώρο που θα εμφανιστεί το βίντεο για να κατεβάζει ένα πλουγκιν. Μετά την εγκατάσταση και αυτού δεν θα έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση γίνεται μόνο μέσω ιντερνετ εκσπλόρερ και όχι με κάποιο άλλο μπροζερ.

Εδώ ήταν το πρόβλημα :(

και πάλι :buttrock::blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα ΜΠΡΑΒΟ :blush::blink::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να βάλω την κάμερα λίγο πιο κοντά ελπίζω έτσι να έχουμε καλύτερη εικόνα.

Παρακαλώ όταν συνδέεστε στην κάμερα μην αλλάζετε τις ρυθμίσεις της κάμερας στα αριστερά της σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

automatic feeding (ταΐστρα eheim)05.00am, 10.00am, 14.00 and 18.00

έξτρα λιχουδιές γύρω στις 16.00 και 22.00

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει μια διαφορά ώρας της ταΐστρας και τις κάμερας. 9.57.25 τις κάμερας είναι 10.00 ακριβώς για την ταΐστρα. Άρα αφαιρέσετε από κάθε ώρα ταΐσματος 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα για να πέσετε ακριβώς στην ώρα που ρίχνει η ταΐστρα την τροφή.

Επόμενο ταΐσμα 13.57.25 ώρα κάμερας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...