Jump to content

εκπλήξεις κατά τη συντήρηση


salTasos

Recommended Posts

σήμερα έκανα συντήρηση στον εξοπλισμό του sump και στο σύστημα υπερχείλισης ..

διέκοψα τη ροή του νερού και πήγα να βγάλω έξω το skimmer

μόλις έβαλα τα χέρια στο νερό του sump ένοιωσα ηλεκτρικό ρεύμα μέχρι τον ώμο… ήμουν ξιπόλητος

βάζω δοκιμαστικό κατσαβίδι και άναβε δυνατά!..

δεν εψαξα πολύ.. μολις αποσύνδεσα από το ρεύμα ένα μικρό φίλτρο RESUN CHINA που είχα μέσα στο sump η διαρροή σταμάτησε ..

δεν ήταν η πρώτη φορά που έβαλα τα χεριά στο νερό του sump

στο ενυδρείο είχα- έχω γείωση

με την ευκαιρία μέτρησα και το νερό επιστροφής … απογοητεύτηκα .. κάθε 14 δευτερόλεπτα μου δίνει 5,1 λιτρα .. δηλ περίπου 1300 λίτρα την ώρα :bowdown::lmao: η A.M ocean runner 6500 .. στο 1,60 υψος ..δε πίστευα στα μάτια μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βασικός κανόνας, λοιπόν,

επιλέγουμε εξαρτήματα κορυφαίας ποιότητας, όταν πρόκειται να δουλέψουν για χρόνια, στο θαλασσινό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο συμφωνώ να επιλέγουμε εξαρτήματα κορυφαίας ποιότητας, αλλά όχι ότι μας εξασφαλίζουν το απόλυτο της καλής λειτουργίας τους.

Μου έχει συμβεί και σε μένα διαρροή ρεύματος σε αντλία EHEIM 800 που είχα στο refugium και μου έριξε το φως σε όλο το σπίτι.

Πάλι καλά που ήμουνα εκεί, και όχι σε διακοπές,................ καταλαβαίνεις τι θα είχε γίνει.

Μην ξεχνάμε και την πρόσφατη αστοχία υλικού με τις nanostream.

ΥΓ. Τάσο με το τίναγμα που έφαγες μήπως έβγαλες μαλλιά ? :thumbup::bowdown::lmao: , για να το δοκιμάσω κ’ εγώ :blink::blink::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

σε λίγο πάω στο κουρέα .. αν σου λέει κάτι .. :thumbup:

η λύση για να έχει κάποιος το κεφάλι του ήσυχο είναι να έχει όσο το δυνατό λιγότερα μηχανήματα … :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την αγορά ενός επώνυμου προϊόντος δεν εξαλείφεις τις πιθανότητες να πάθεις ζημιά απλά τις μειώνεις...

Αγοράζοντας λοιπόν eheim σίγουρα έχεις λιγότερες πιθανότητες να «την πάθεις» από μια Χ Ψ μάρκα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...