Jump to content

Υποχώριση πισινού τζαμιού στο μεγάλο ενυδρείο μου.....


noni

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Αντιμετωπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα με το μεγάλο μου ενυδρείο.

Το ενυδρείο μου είναι 927 λίτρα φυτεμένο με δίσκους.

Χθες πρόσεξα ότι το πίσω τζάμι (ράχη του ενυδρείου ) άρχισε να υποχωρεί λίγο.

Πήρα μία μεγάλη ρίγα ένα μέτρο περίπου και την έβαλα πάνω στο πισινό τζάμι και πρόσεξα ότι έχει εξόγκωμα στην μέση και δεν κάθετε η ρίγα πάνω.. φαίνετε απο τον όγκο του νερού.

Τρομοκρατήθηκα πολύ και άρχισα να αδειάζω νερό απο ενυδρείο.

Τώρα έχω αφήσει περίπου 600 λίτρα νερού.

Φοβάμαι μήπως υποχωρήσει κι άλλο.. δεν ξέρω τι να κάνω.

Εκεί που όλα πήγαιναν ρολόι .. εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα.

Πρέπει να έγινε κάτι λάθος στην κατασκευή απο τον ισπανό. Το γυαλλί μου είναι πολύ χοντρο και στερεό.

Δεν ξέρω πως υποχώρισε έτσι...

Δεν ξέρω τι να κάνω? Πως μπορώ να το φτιάξω χωρίς να καταστρέψω το ενυδρείο μου , τα φυτά μου ?

Τι να κάνω? σας παρακαλώ βοηθείστε με?

Ευχαριστώ

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην οχι πανικος. Η μειωση των λιτρων ειναι μια σωστη προληπτικη κινηση. Σιγουρα υπαρχουν αρκετοι με εμπειρια ωστε να σε συμβουλεψουν. Θα ηταν χρησιμο να δωσεις ακριβεις διαστασεις και παχος τζαμιου ωστε να υπαρχει σαφης εικονα για την κατασκευη (του ισπανου;;:thumbup:. Να υποθεσω πως δεν υπαρχουν κοντρες στο ενυδρειο η εχουν ξεκολησει και αυτες;

Μολις τωρα ειδα Χώρα:Spain ΟΚ

Έγινε επεξεργασία - maniac
Link to comment
Share on other sites

Κόντρες δεν υπάρχουν καθόλου. Τώρα για πάχος τζαμιού δεν ξέρω νομίζω είναι 8 χιλιοστά.

Διαστάσεις είναι Υψος 105cm , Μήκος 242cm , πλάτος 36,5cm

Link to comment
Share on other sites

Αν το παχος του τζαμιου ειναι 8 χιλιοστα δεν προκειται για ενυδρειο αλλα.. για θαυμα :thumbup: Σιγουρα ειναι πιο παχυ απο τα 8 χιλιοστα. Το γεγονος ομως ειναι για διορθωθει η κατασταση πρεπει να αδειασει ενα μερος απο το νερο εως οτου ισωσει το τζαμι και να κοληθουν κοντρες. Την ιδια καμπυλη θα πρεπει να εχεις και στο μπροστινο τζαμι. ισως δεν το προσεξες. Εως οτου παρεις και αλλες απαντησεις καλο θα ηταν να μετρησεις και το παχος με ενα μετρο για να εχουμε πληρη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 14 χιλιοστά, είναι 2 γυαλλιά κολλημένα μεταξύ τους 7χιλιοστά με 7 χιλιοστά και μεταξύ τους κολλημένα με λάμινέιτ έτσι μου είπε σύζιγος απόψε.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μας βάλεις 3-4 φωτογραφίες που να δείχνουν το πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

To ποιο σωστο ειναι να καλεσεις τον Ισπανο που σου το κατασκευασε για να το επιδιορθωσει.

Link to comment
Share on other sites

(To ποιο σωστο ειναι να καλεσεις τον Ισπανο που σου το κατασκευασε για να το επιδιορθωσει.)

Τον κάλεσα και λέει ότι πρέπει να αδειάσει το ενυδρείο ..τουλάχιστον τα 2τρίτα και παραπάνω και θα βάλει κόντρες.

Θα έρθει σύντομα να το φτιάξει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι 14 χιλιοστά, είναι 2 γυαλλιά κολλημένα μεταξύ τους 7χιλιοστά με 7 χιλιοστά και μεταξύ τους κολλημένα με λάμινέιτ έτσι μου είπε σύζιγος απόψε.

.....

Κόντρες δεν υπάρχουν καθόλου. Τώρα για πάχος τζαμιού δεν ξέρω νομίζω είναι 8 χιλιοστά.

Διαστάσεις είναι Υψος 105cm , Μήκος 242cm , πλάτος 36,5cm

.....

.....ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ....

.....ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ 2 7ΑΡΙΑ ΤΣΑΜΙΑ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΜΕ

ΛΑΜΙΝΕΙΤ ....???

......ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ 12ΑΡΙ ΤΖΑΜΙ ΜΕ ΚΟΝΤΡΕΣ ..??

......ΠΩΣ ΑΦΗΣΕ 242 ΕΚΑΤ ΦΑΡΔΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ...??

......ΤΙ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΕΧΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 105 ΕΚΑΤ ΥΨΟΣ ...???

......ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΚΟΝΤΡΕΣ ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΚΟΝΤΡΕΣ ΘΑ ΚΟΛΛΗΘΟΥΝ

ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ 7ΑΡΙ ...???

......

......ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΧΩ ΚΙΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ......

......

......

Link to comment
Share on other sites

Παντως οταν με το καλο διορθωθεί το πρόβλημα, φρόντισε να τον αλλαξης τον συγκεκριμμενο ισπανό γιατί από την αρχή που σου ετοιμασε το ενυδρείο έχει κάνει διαφορα περίεργα...

Link to comment
Share on other sites

Ο Ισπανός ακόμη να φανεί να φτιάξει το ενυδρείο...αχχχχχ τι να πώ....

Οταν ήθελα το ενυδρείο και το παράγγειλα πηγαινοερχόταν συνέχεια.. τώρα τίποτα... Μου έσπασε να νεύρα. Τον πήρα πολλές φορές τηλέφωνο και λέει ότι θα έρθει όταν θα μπορεί και θα μου τηλεφωνήσει πότε?? Δηλαδή με έχει στο περίμενε εδώ και τόσες ημέρες.

Μάλλον τα βρήκε σκούρα και δεν ξέρει τι θα κάνει..η είναι αγγαρία μεγάλη αυτό που συναίβηκε.

Δεν ξέρω τι να κάνω..ανησιχώ πολύ.

Με προβληματίσατε με όλα αυτά.

Δεν ήξερα τίποτα από κατασκευές και κόντρες όταν παράγγειλα το ενυδρείο..νόμιζα ότι ξέρουν αυτοί καλύτερα την δουλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

τοτε ηθελε να πληρωθει.Τωρα τα λεφτα τα πηρε.βαλε αν μπορεις μια φωτο να δουμε

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μας βάλεις 3-4 φωτογραφίες που να δείχνουν το πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δυστυχώς δεν φαίνετε στις φωτογραφείες το πρόβλημα.

Μόνο αν βάλεις ένα μεγάλο ξύλο σαν ρηγα ίσο επάνω στο πισινό γυαλλί και το ακουμπήσεις φαίνετε ότι οι άκριες δεν ακουμπάνε γιατί υπάρχει το εξόγκωμα στην μέση.. και το καινό που δημιουργείτε στις άκριες είναι το πόσα εκατοστά έχει βγεί προς τα έξω απο την΄πίεση του νερού.

Link to comment
Share on other sites

σου το ειπε και καποιος πριν

αυτο το προβλημα πρεπει να το εχεις και στο μπροστινο τζαμι

η μηπως εκει εχει κοντρα κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Έχει και λίγο το μπροστινό α΄λλά όχι πολύ.. επειδή μπροστα έχει σιδερένιο σκελετό στο πάνω μερος και το κρατά καλύτερα. Πίσω δεν υπάρχει αυτό και ίσως γι αυτό έχει πάει πίσω αρκετά το γυαλλί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...