Jump to content

Ζήλεψα και να 'μαι !


viciouscircle

Recommended Posts

Ψηνόμουν από Σεπτέμβρη να στήσω ένα 54 λίτρων που διατηρούσα παλιότερα αλλά τώρα ήταν αποθηκευμένο (αμαρτία...:bowdown:)

Ενώ πάντα μου άρεσε η ιδέα να αρχίσω ένα νταμαράκι κόλλαγα στο μέγεθος το οποίο στην περίπτωση αυτή μετράει...

Όλα αυτά μέχρι να ανακαλύψω το Lamprologus multifasciatus που από ότι έχω διαβάσει περνάει καλύτερα σε species tank 40-60 lt.

Τώρα τι θέλω από εσάς: :thumbup:

1)φίλτρανση?

2)άμμος οικοδομής διάβασα οτι είναι ιδανική, δοκιμασμένο?

3)τι χημικά θα χρειαστούν για 8 ph και gh 15, kh 12 ? Θα το αναλάβει η άμμος αυτο?

4)έλεγα να βάλλω και φυτά για τα νιτρικά (vallisineria, anubia, microsorum) ξέρω οτι δεν κολλάει με τον βιότοπο (...?) αλλά θα επηρρεαστούν και οι τιμές του νερού αρνητικά?

Ελπίζω να μην κουράζουν οι ερωτήσεις και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

1)φίλτρανση?

Φίλτρο προσωπικά πιστεύω εάν πάρεις ένα φίλτρο μιας επώνυμης εταιρίας δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. 4-5 φορές να γυρνάει το νερό του ενυδρείου είσαι μια χαρά.

2)άμμος οικοδομής διάβασα οτι είναι ιδανική, δοκιμασμένο?

Για οποιοδήποτε άλλο ενυδρείο θα σου έλεγα ότι η οικοδομική άμμος είναι ακατάλληλη διότι πετρώνει, αλλά στο συγκεκριμένο ψάρι μπορείς να την βάλεις διότι σκάβει σαν παλαβό, οπότε και να θέλει να πετρώσει δεν θα προλάβει.

3)τι χημικά θα χρειαστούν για 8 ph και gh 15, kh 12 ? Θα το αναλάβει η άμμος αυτο?

Η άμμος όχι αλλά εάν βάλεις μερικές ασβεστολιθικές πέτρες θα ανεβάζουν το Ph. Λίγο πρόβλημα θα έχεις στο νερό αλλαγής εάν πχ το νερό της βρύσης σου είναι 7,2 εσύ θα πρέπει να το ανεβάσεις στο 8. Αυτό μπορείς να το κάνεις με μαγειρική σόδα η οποία θα ανεβάσει ταυτόχρονα και το Kh. Ή με καθαρό ασβέστιο ανεβάζει τo GH

4)έλεγα να βάλλω και φυτά για τα νιτρικά (vallisineria, anubia, microsorum) ξέρω οτι δεν κολλάει με τον βιότοπο (...?) αλλά θα επηρρεαστούν και οι τιμές του νερού αρνητικά?

Καλό θα ήταν αλλά εκτός του ότι δεν κολάει θα στα ξεριζώσουν 100%. Το πολύ καμιά ανουμπια σε καμιά πέτρα.

Επίσης άκρος απαραίτητο για αυτά τα ψάρια είναι το κέλυφος από τα κοινά σαλιγκάρια τουλάχιστον να καλύπτουν το μισό και παραπάνω ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

μια συμβουλή να καλύψεις όλο τον πυθμένα με σαλιγκάρια πάρε μια ιδέα απο εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=12122&hl=

είναι εύκολο ψάρι απλά να βρεις αρσενικό και θηλυκό και άστα να κάνουν μόνα τους τα υπόλοιπα

δεν σκάβουν ανατινάζουν σε μερικά λεπτά μια περιοχή.

άντε και καλές γέννες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=12640&hl=

Link to comment
Share on other sites

μια συμβουλή να καλύψεις όλο τον πυθμένα με σαλιγκάρια πάρε μια ιδέα απο εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=12122&hl=

είναι εύκολο ψάρι απλά να βρεις αρσενικό και θηλυκό και άστα να κάνουν μόνα τους τα υπόλοιπα

δεν σκάβουν ανατινάζουν σε μερικά λεπτά μια περιοχή.

άντε και καλές γέννες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=12640&hl=

Συγχαρητήρια!!! πολύ όμορφο!

Τα σαλιγκάρια είναι από κήπο?

τα μωρά τι τα κάνεις?

πόσα μωρά μπορούν να μείνουν με τους γονείς?

σε 54 λτ χωράνε 2 ζευγαρια?

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκάρια τα αγόρασα από ένα S/M κατεψυγμένα τα καθάρισα και μέσα.μπορείς να βρεις στην λαική

τα μωρά να μεγαλώσουν πρώτα και θα τα δώσω

εγώ αυτήν τη στιγμή έχω περίπου καμία 15αρια.( όσα ζήσουν )και θα περιμένω να μεγαλώσουν και μετά δώσιμο

στα λίτρα σου 1 α - 3 θηλυκά είναι καλά

καλή συνέχεια και δες εδώ μια καλύτερη αναλυτικότερη παρουσίαση

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...tifasciatus.htm

Link to comment
Share on other sites

Προχωρόντας στο στησιμο εβαλα για υπόστρωμα 3 cm άμμο από παραλία της Σύρου από τις περσυνες μου διακοπές. (ελπίζω να τους φτάνει για σκάψιμο)

Δοκίμασα με ξύδι και ακούω να αφρίζει οπότε ελπίζω να κάνει κάτι και για τις σκληρότητες - pH.

Και τώρα η υπερβολή... αγόρασα εξωτερικό φίλτρο Fluval 305 με κυκλοφορία 1000 lt/h που υποστηρίζει μέχρι 300 λίτρα ενυδρείο άρα με τέρμα την κυκλοφορία θα έχω περίπου 20 φορές τα λίτρα την ώρα.(!!!!!!!!)

'Aν τήν μειώσω στο μισό με ένα συστηματάκι βάνας που διαθέτει, άντε και κάμποση μείωση από τα υλικά, θα πάει γύρω στις 6-8 φορές την ώρα, τι λέτε? είναι υπερβολικό? Η επιλογή μου φαίνεται μάλλον ανόητη :thumbup: αλλά ήθελα μεγάλο κάδο για άυξηση του συνολικού όγκου του νερού και μεγάλη ποσότητα βιολογικών υλικών για να υποστηρίζουν τις γέννες.

Όποιες αποψεις δεκτές...

Link to comment
Share on other sites

Προχωρόντας στο στησιμο εβαλα για υπόστρωμα 3 cm άμμο από παραλία της Σύρου από τις περσυνες μου διακοπές. (ελπίζω να τους φτάνει για σκάψιμο)

Δοκίμασα με ξύδι και ακούω να αφρίζει οπότε ελπίζω να κάνει κάτι και για τις σκληρότητες - pH.

Και τώρα η υπερβολή... αγόρασα εξωτερικό φίλτρο Fluval 305 με κυκλοφορία 1000 lt/h που υποστηρίζει μέχρι 300 λίτρα ενυδρείο άρα με τέρμα την κυκλοφορία θα έχω περίπου 20 φορές τα λίτρα την ώρα.(!!!!!!!!)

'Aν τήν μειώσω στο μισό με ένα συστηματάκι βάνας που διαθέτει, άντε και κάμποση μείωση από τα υλικά, θα πάει γύρω στις 6-8 φορές την ώρα, τι λέτε? είναι υπερβολικό? Η επιλογή μου φαίνεται μάλλον ανόητη :thumbup: αλλά ήθελα μεγάλο κάδο για άυξηση του συνολικού όγκου του νερού και μεγάλη ποσότητα βιολογικών υλικών για να υποστηρίζουν τις γέννες.

Όποιες αποψεις δεκτές...

βάλε και άλλη άμμο περίπου 5 -6 cm σκάβουν πολύ σε βάθος.αν το φίλτρο ελαττώνει την απόδοση του τότε καλός αλλά μου ακούγεται λίγο υπερβολικό.εγώ έχω το eheim 2208 και με μειωμένη ροή λόγο μπουκώματος και είμαι ευχαριστημένος.

σαλιγκάρια βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολική κυκλοφορία έχεις,4-5 τον καθαρό ογκο θέλεις.(eheim 2208 με εξτρα καλαθάκι είναι μία χαρα)

Η άμμος να είναι τουλάχιστον 6-8 cm και πολλά κοχύλια(θελεις περίπου 100).

Τα μωρα τα κρατάνε και τα μεγαλώνουν,τα βγάζεις οταν γεμίσεις για να κάνεις και κανέναν άλλον ευτυχισμένο.

15% την εβδομάδα αλλαγή και είσαι αρχηγός

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για να μειωσεις τη ροη βαλε ενα κοματι σφουγκαριου στην εξοδο.

Αυτό είχα ως υστατη λύση :bowdown:

Τα σαλιγκάρια είναι το εύκολο, καθαρή παραλία πρέπει να βρω για άμμο.

Λέω ,μιας και δεν φαίνονται για δεινοί άλτες αλλά μόνο σκάπτες, να αφήσω ανοικτό το ενυδρείο και να βάλω μόνο ένα μικρό spotlight θα έχω πρόβλημα με αυτό? Θέλω να προσομοιάσω το σκοτεινό περιβέλλον των 20 μέτρων του βιότοπου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα ως υστατη λύση :bowdown:

Τα σαλιγκάρια είναι το εύκολο, καθαρή παραλία πρέπει να βρω για άμμο.

Λέω ,μιας και δεν φαίνονται για δεινοί άλτες αλλά μόνο σκάπτες, να αφήσω ανοικτό το ενυδρείο και να βάλω μόνο ένα μικρό spotlight θα έχω πρόβλημα με αυτό? Θέλω να προσομοιάσω το σκοτεινό περιβέλλον των 20 μέτρων του βιότοπου. :thumbup:

πηδάνε φίλε μου μέσα σε ένα κυνηγητό πολλά σαν διέξοδο μπορούν να πηδήξουν.την έπαθαν κάποιοι.ίσως σπάνιο αλλά έγινε.

Link to comment
Share on other sites

πηδάνε φίλε μου μέσα σε ένα κυνηγητό πολλά σαν διέξοδο μπορούν να πηδήξουν.την έπαθαν κάποιοι.ίσως σπάνιο αλλά έγινε.

Τώρα ανοίγουν δουλειές με φούντες...και αφού θα βάλω καπάκι θα μπώ στον πειρασμό και για κανένα φυτο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα, :thumbup: βρηκα το καπακι του ενυδρείου και σκέφτομαι να βαλω μονο led για ατμοσφαιρικό φωτισμο.

Το πρόβλημα της κυκλοφορίας το "έλυσα" με κομματι μπλέ σφουγγαριού στην είσοδο του σωλήνα που ρουφάει, υπάρχει πρόβλημα στην επιβάρυνση που θα έχει η φτερωτή ή το όλο σύστημα?

Ρωτάω γιατι στο μαγαζι απ' όπου το πήρα κατι τέτοιο μου είπαν... μην το χαλάσω κιόλας... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την προηγούμενη ερώτηση αν μπορείτε πείτε μου τα βήματα που θα ακολουθήσω για το στρώσιμο από εμβολιασμό

(έχω ήδη αφήσει λιγο καραμικό μακαρόνι να ωριμάζει στο φίλτρο του ενυδρείου που φαίνεται στο προφίλ μου)

και πώς θα προσθέσω τα ψάρια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1)Η φτερωτη σου δεν νομιζω να εχει προβλημα.

2)Αφου εχεις στρωμενο ενυδρειο παρε υλικο φιλτραρισματος απο αυτο και βαλε το στο νεο σου

ενυδρειο.Παρε το σφουγγαρι που υπαρχει στο στρωμενο σου ενυδρειο και στιψτο στα υλικα

φιλτραρισματος του νεου φιλτρου.

3)Τα νεα σου ψαρια θα τα βαλεις με την μεθοδο της προσαρμογης(πρεπει να υπαρχει αναλυτικα στο

forum).

4)Oχι πολλα ψαρια απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ stav :buttrock:

Ασβεστολιθικές πέτρες όσο και να δοκιμάζω με ξύδι δεν βρίσκω σε παραλιες βουνά κτλ δηλαδή δεν αφρίζουν απλά ακούω λίγο να αντιδρούν όταν τις βάζω κοντά στο αφτί μου οπότε μάλλον δεν θα με καλύψουν στο ανέβασμα των τιμών.Σε ενα κατάστημα μου πρότειναν πέτρες καθαρού αραγονίτη αλλά δεν μου αρέσουν.

Μπορώ να βάλω άμμο αραγονίτη ή κάτι άλλο σε εναν κάδο του φίλτρου και να ανεβάζει τις τιμές στο επιθυμητό (pH 8, GH 15, KH 12)??? :blush:

Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες απο την θαλασσα πρεπει να κανουν.Το ποιο σιγουρο τσεκαρισμα ειναι με ακουαφορτε και

οχι με ξυδι.Διαλεξε πετρες ξεπλυνετες καλα,ριξτες και ενα βρασιματακι και ετοιμες για το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα ωραιότατο στιφάδο σαλιγκαριών :blush: , έπλυνα ,καθάρισα και έβρασα αρκετές φορές τα τελείως άδεια κέλυφη και μιάς και πήρε κάπου το μάτι μου πως το άνοιγμά τους πρέπει να είναι 2,5 cm, είπα να το μετρήσω.....αλλά ... δεν...το μεγαλύτερο ήταν 2.2cm :buttrock:

...μου πόνεσε η μέση να πλένω και δεν κάνουν? :(

ή μήπως κάνουν? :blink:

Επίσης δεν βρήκα ίδια άμμο από παραλία για να συμπληρώσω και έχω μείνει στους 3 πόντους που ίσως γίνουν 4 όταν βάλω πέτρες...

Τέλος ο αραγωνίτης στο φίλτρο λέει ?

α! να και μερικές φοτο:

Το βασικό set up με το φίλτρο

post-3972-1192122834_thumb.jpg

Λίγα από τα σαλιγκάρια που έχω ετοιμάσει

post-3972-1192122847_thumb.jpg

Το ενυδρείο με φίλμ στα τζάμια και ενα πορτατίφ για τις φωτογραφήσεις

post-3972-1192122854_thumb.jpg

post-3972-1192122863_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά .ελπίζω να έχεις και άλλα σαλιγκάρια γέμισε όλο τον πυθμένα.καπάκι δεν θα βάλεις?

Έγινε επεξεργασία - GEORGETAX
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σχετικά με το αν μπορούν να πηδήσουν έξω από το ενυδρείο η απάντηση είναι σίγουρα ΝΑΙ!!

Πριν ένα μήνα βρήκα 2 από τα multi που είχα εκτός ενυδρείου. Το είχα ανοιχτό για τη ζέστη.

Σπάνιο αλλά γίνεται. Οπότε σίγουρα με καπάκι το ενυδρείο.

Καλή επιτυχία. Είναι πολύ ωραία ψάρια κ θα τα ευχαριστηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Και καπάκι έχουμε :buttrock: ... να το:

post-3972-1192178888_thumb.jpg

Παίδες σόρυ αλλά ας πάρουμε πάλι κάποιες από τις ερωτήσεις που δεν έχουν απαντηθεί γιατί θέλω να προχωρήσω...

1)Μπορώ τελικά να βάλλω στο φίλτρο μια δυο χούφτες αραγωνίτη για τη διαμόρφωση-σταθεροποίηση pH,kH,gH?

2)Τα ψάρια θα χωράνε στα σαλιγκάρια μεγέθους 2.2 cm?

3)Αν στύψω λίγη μπίχλα και προσθέσω και μια χούφτα στρωμένο κEραμικό μακαρόνι και λίγο στρωμένο siporax αμέσως πρίν βάλλω το πρώτο ψάρι, όλα καλά για το περεταίρω στρώσιμο?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

1)Μπορώ τελικά να βάλλω στο φίλτρο μια δυο χούφτες αραγωνίτη για τη διαμόρφωση-σταθεροποίηση pH,kH,gH?

ποιές είναι οι μετρήσεις σου ακριβώς?

2)Τα ψάρια θα χωράνε στα σαλιγκάρια μεγέθους 2.2 cm? τα δικά μου πάντως χωράνε :buttrock:

3)Αν στύψω λίγη μπίχλα και προσθέσω και μια χούφτα στρωμένο κEραμικό μακαρόνι και λίγο στρωμένο siporax αμέσως πρίν βάλλω το πρώτο ψάρι, όλα καλά για το περεταίρω στρώσιμο? ΌΧΙ ρίξει μπιχλα από στρωμένα υλικά και μετά κάνε μετρήσεις για να δεις αν έχεις κάνει δουλειά.αφού ρίχνεις λίγη τροφή κάθε μέρα φυσικά για τα βακτηρίδια που ίσως να έχουν πιάσει.εμένα έκανε να σταθεροποιηθεί καμιά εβδομάδα

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...