Jump to content

Ζήλεψα και να 'μαι !


viciouscircle

Recommended Posts

Οι μετρήσεις έγιναν με sera tests και είναι οι ακόλουθες:

pH:8

kH:6

gH:10

Δηλαδή θέλω +6 kH και +5 gH.

Θα βάλω πετρούλες και θα ξανακάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις έγιναν με sera tests και είναι οι ακόλουθες:

pH:8

kH:6

gH:10

Δηλαδή θέλω +6 kH και +5 gH.

Θα βάλω πετρούλες και θα ξανακάνω.

προσωπικά δεν εμπιστεύομαι καθόλου τα τεστ τισ sera είχαν μεγάλες αποκλείσεις σε εμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι... στρωμένος (?). :buttrock:

Έτστρωσα το ενυδρείο με μπόλιασμα από λίγο κεραμικό μακαρόνι που έβαλα να δουλεύει κανα-δυό βδομάδες στό 60άρι μου και τάισμα με flakes για άλλες 2 βδομάδες.

Δέν έχω ακόμα τεστάκια αμμωνίας και νιτρικών αλλά τα νιτρώδη είχαν την εξής πορεία αφ'ότου μπολιάστηκε και μετά:

1η ημέρα : ΝΟ2 0,5 mg/lt

5η ημέρα : NO2 0,1+ mg/lt

8η ημέρα : NO2 0,1 mg/lt

15η ημέρα : ΝΟ2 0,0 mg/lt

(sera)

Το σχετικά μικρό limit up του NO2 μάλλον οφείλεται στην έτοιμη αποικία όλων των τύπων βακτηρίων που κάνουν την απονιτροποίηση ε?

(καλό το διάβασμα αλλά προσπαθώ να μάθω και στην πράξη)

Το τεστ NH3 λογικά δεν θα δείξει 0?

Σημείωση: γιά να αποφύγω μύκητες και άλλα τέτοια από τα flakes, έριχνα τα flakes μέσα σε μία απόχη που είχα στερεώσει στην έξοδο του φίλτρου, κάποια στιγμή σχηματίστηκαν κάποιοι άσπροι μύκητες σ'αυτήν και έτσι κάθε 2-3 μέρες την άδειαζα και την έπλενα πριν την ξαναβάλω.

Anyway... ήθελα να ρvτήσω αν θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω κάποιο αντιμυκητικό-αντιπαρασιτικό ή ότι άλλο προκειμένου να μειωθούν οι ανεπιθύμητοι μικροοργανισμοί που έχουν πιθανόν αναπτυχθεί πρίν βάλω τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Anyway... ήθελα να ρvτήσω αν θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω κάποιο αντιμυκητικό-αντιπαρασιτικό ή ότι άλλο προκειμένου να μειωθούν οι ανεπιθύμητοι μικροοργανισμοί που έχουν πιθανόν αναπτυχθεί πρίν βάλω τα ψαράκια.

Μόνο το ΕΚΤΟΖΟΝ .

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι έτοιμο! :buttrock:

(αμμωνία,νιτρώδη στο μηδεν, πετρούλες βρέθηκαν αναμείνατε για ολοκληρωμλενη φωτο)

... μένει μόνο να βρώ ψαράκια (1M-3F αν είμαι τυχερός)

Link to comment
Share on other sites

Για ρωτα τον George ... ισως να εχουν θεριεψει για δωσιμο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για ρωτα τον George ... ισως να εχουν θεριεψει για δωσιμο :thumbup:

Ευχαριστώ φίλε, έχω ανοίξει και σχετική αγγελία εδώ μόλις υπάρξει κάποια πληροφορία από οποιονδήποτε έστω και για σειρά προτεραιότητας παρακαλώ ας με ενημερώσει. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

άντε με το καλό.τα δικά μου είναι ακόμα πολύ μικρά και δεν μπορούν τα ταξιδέψουν με τίποτα,στείλε και κανένα email σε κανένα μαγαζί ίσως να φέρουν τον τελευταία καιρό γίνεται πολύ ντόρος με αυτά τα ψάρια

εύχομαι να τα βρεις γρήγορα,

είναι υπέροχα ψάρια με προσωπικότητα πανέξυπνα και πολύ τσαμπουκάδες :buttrock: θα τα χαρείς 100%

Link to comment
Share on other sites

Το set-up του ενυδρείου όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι τώρα:

:buttrock:

post-3972-1194198653_thumb.jpg

post-3972-1194198671_thumb.jpg

:angry2:

post-3972-1194198685_thumb.jpg

Σαλιγκαράκια θα προστίθονται συνέχεια όλο και περισσότερα.

Ακούω προτάσεις-γνώμες... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι σκέφτομαι και για το δικό μου, το ότι θα δοκίμαζα να κάνω μια συστάδα από μικρές πέτρες σε μια γωνία η μια πάνω στην άλλη δημιουργώντας σπηλίες και από μπροστά όλα τα σαλιγκάρια.θα καταφεύγουν πολλοί εκεί σε μια στιγμή κυνηγητού θα πρόσφερε πιστεύω κάποια γωνία προφύλαξης σε κάποιον κυνηγημένο .θέλεις ακόμα 30 - 40 τουλάχιστον σαλιγκάρια να γεμίσει όλος ο πυθμένας.μετά τα μαστόρια ξέρουν τι να κάνουν τα μισά θα χαθούν φτιάχνοντας τούνελ από σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ευπρόσδεκτες τέτοιες φωτογραφήσεις! :buttrock:

Έχεις vallisneria?

Κανένα προβλημα με τους ανθρακορύχους? :thumbdown:

Σκεφτόμουν να βάλω και εγώ κανένα φυτάκι όπως microsorum σε καμιά πέτρα για ελεγχει λίγο τα νιτρικά :angry2: αλλά ξεφεύγω από το βιοτοπικό... :thumbup:

post-3972-1194198653_thumb.jpg

post-3972-1194198671_thumb.jpg

post-3972-1194198685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...