Jump to content

Άλγη Nori


trelllos

Recommended Posts

Παίδες γεια σας.

Προχθές δοκίμασα την περιβόητη άλγη Nori. Διάβαζα ότι για "πάρτι της" τρελλλαίνονται όλα τα Tangs. Έτσι λοιπόν πάω σε ένα κινέζικο σούπερ μάρκετ και παίρνω αυτήν την άλγη. Με το που την βάζω στο ενυδρείο μου ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ. Έβαλα και δεύτερη παρτίδα και την ξαναεξαφάνισαν. Τι να πω, ακόμα και τα Wrasse έτρωγαν με μανία.

Μέχρι και ο japonicus, που τον έχω μία εβδομάδα και δεν τρώει τίποτα άλλο, με αυτήν ξετρελλλάθηκε. :thumbup:

Μέχρι τώρα τους έβαζα την πράσινη άλγη από την ocean nutricion και ο μόνος που την τιμούσε ήταν ο yellow.

:bowdown::lmao:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά αγνοούσα την ύπαρξη αυτής της αλγης ..

και οτιδήποτε μπορεί να εμπλουτίσει τη διατροφή των ψαριών εχει ενδιαφέρον ..

σε τη μορφή τη βρίσκουμε ?.. τυποποιημένη ? μοιάζει με τη σπιρουλίνα ?

είναι εύκολο να βρεθεί σε κοινό s/m η την έχουν μόνο τα κινέζικα ?

να είσαι καλά !

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για άλγη, που χρησιμοποιείται στη συνταγή του "σούσι".

Μπορούμε να τη βρούμε στα super market με κινέζικα είδη διατροφής. Αν δεν γνωρίζουν οι υπάλληλοι τη λέξη "nori", μπορεί να ζητηθεί σαν πρασινάδα για σούσι.

Απ' ότι με πληροφόρησε ο Θανάσης στη Γερμανία κάνει πάταγο αυτό το είδος τροφής για αλγοβόρα ψάρια.

Παρακαλώ, μην πλακώσετε όλοι μαζί αύριο το πρωί και τα εξαφανίσετε από τα ράφια. Να μείνει τίποτα και για εμας, που μεγαλώσαμε με...σούσι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε φύλλα όπως αυτές τις ocean nutricion. Σε απλό super market δεν κοίταξα καν. Απλά φαντάζομαι ότι αν έχουν κάποια, αυτά θα είναι τα Delicatessen. Από την άλλη αν δεν βρεις, το κινέζικο είναι κοντά στην δουλειά μου. Μπορώ να σου φέρω το Σάββατο στον Schimek. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ανήκουν στης οικογένεια των κόκκινων αλγων το επιστημονικό τους όνομα είναι Porphyra purpurea.

Εγώ της nori της γνωρίζω από το γλυκό νερό παλιότερα όταν είχα Tropheus τους τάιζα nori και ξετρελαίνονταν. Βασικά μπορούμε να ταΐζουμε όχι μόνο τα θαλασσινά αλλά και όλες της αφρικάνες.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή.

Σε ερώτηση που τέθηκε στον Shimek, σχερτικά για την άλγη nori, μας είπε πως μια ελάχιστη ποσότητα αυτής, μπορεί να απελευθερώσει ιοδίνη σε τοξικές ποσότητες. Μπορεί να δηλητηριάσει τα ψάρια και γενικά να ανατρέψει την ισορροπία ενός συστήματος.

Στο Γερμανικό forum, που το διάβασες Θανάση, κατάλαβες ότι οι εκεί συνχομπίστες μας το χρησιμοποιούν συστηματικά ή έγινε αναφορά από κάποιο μέλος, μεμονωμένα?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή.

Σε ερώτηση που τέθηκε στον Shimek, σχερτικά για την άλγη nori, μας είπε πως μια ελάχιστη ποσότητα αυτής, μπορεί να απελευθερώσει ιοδίνη σε τοξικές ποσότητες. Μπορεί να δηλητηριάσει τα ψάρια και γενικά να ανατρέψει την ισορροπία ενός συστήματος.

Στο Γερμανικό forum, που το διάβασες Θανάση, κατάλαβες ότι οι εκεί συνχομπίστες μας το χρησιμοποιούν συστηματικά ή έγινε αναφορά από κάποιο μέλος, μεμονωμένα?

Eνδεικτικα ειπε οτι ενα κυβακι απο νορι στο μεγεθος που ειναι ειναι οι περισοτερες κατεψυγμενες, ανεβαζει απο το απολυτο 0 την ωδινη σε παρουσια στο νερο σε φυσιολογικα ορια σχεδον αμεσα σε ενυδρειο περιπου 500 λιτρα... Την παραπανω ιωδινη υπαρχουν ψαρια που την ανεχονται και δεν εχουν κανενα προβλημα αλλα τα περισοτερα τα στρεσσαρει σε μεγαλο βαθμο.

Επισης ανεφερε οτι στην Ιαπωνια εχουν πλημιρησει οι θαλλασες απο αυτο το φυκι και δεν υπαρχει κανενας φυσικος εχθρος του, δηλαδη δεν υπαρχει ψαρι που θα το φαει για να το ελεγξει επειδη ειναι τοξικο για αυτα..

Πραγματικα απιστευτες πληροφοριες, απο εναν απο τους πολυ λιγους σε αυτο το ψηλο επιπεδο εγκυρους ακαδημαικους, παγκοσμια στο ειδος του... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, και ταΐζω σχεδόν καθημερινά γιατί είναι το μόνο που τρώει ο japonikus μου.

Νίκο χρησιμοποιείται συστηματικά από πάρα πολλούς και όχι από έναν ή δύο.

Θα το ρίξω αύριο και εκεί.

Πάντως σε μια ερώτηση που έκανα σχετικά με το τι να ταΐσω τον japonikus που δεν τρώει, η συντριπτική πλειοψηφία μου είπε NORI.

Τώρα όμως να ρωτήσω και κάτι άλλο. Ο Shimek μίλησε για κυβάκι, άρα κατεψυγμένο?

Αυτή που δίνω εγώ είναι ψημένη. Μήπως με το ψήσιμό της εξαφανίζεται η τοξική ιοδίνη?

(λέω εγώ τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε τι θα μας απαντήσουν οι Γερμανοί.

Ευτυχώς που το Aquazone, διαθέτει Ελληνογερμανικό σύνδεσμο.

Δοκίμασες τις αποξηραμένες τροφές φυκιών, που υπάρχουν στην αγορά, μήπως τις τρώει ο japonicus??

Link to comment
Share on other sites

Μόνο την πράσινη της ocean nutrition, αλλά ούτε καν που την πλησιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...