Jump to content

Αναγνώριση φυτών??????


mahites9

Recommended Posts

Καλησπέρα,έχω ενα ενυδρείο cayman 150λτ (στο οποίο θα μπουν 3 μικ΄ρα red belly) και έχω τα φυτά τα οποία φαίνονται στις φώτο συν ένα κερατόφυλλο που έβαλα πρόσφατα.μπορεί κάποιος να μου πει τι είδους φυτά έχω μέσα στο ενυδρείο μου????για να μαθαίνω κιόλας.

επίσης και κάποιες άλλες ερωτήσεις.

1)έχω δύο λάμπες Philips περίπου 60-65 εκ η κάθε μία 18W η κάθε μία,τις οποίεσ τις ανάβω 6 ώρεσ την ημέρα(από εδώ και πέρα και μετά από κάποια πράγματα που διάβασα στο site θα τις αυξήσω στις οκτώ την ημέρα).είναι οι συνθληκες οκ για τα φυτά που έχω???

2)μια πιο γενική ερώτηση.υπάρχει πρόβλημα αν μεταφέρουμε φυτά από ένα ενυδρείο σε ένα άλλο???

3)από χημικά χρησιμοποιώ ένα λίπασμα σε υγρή μορφή μία φορά την εβδομάδα και όταν έβαλα τα φυτά έβαλα στις ρίζεσ τους από μία ταμπλέτα.χρειάζεται κάτι άλλο????υπάρχει κάποιο ''δυναμοτικό'' που είναι απαραίτητο να μπει???

ευχαριστώ πολύ και περιμένω τη βοήθειά σας

post-4888-1190752077_thumb.jpg

post-4888-1190752216_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από αριστερά προς τα δεξιά

Το πρώτο μάλλον είναι Crinum thaianum. Εάν το φυτό έχει βολβό τότε είναι 100% Crinum thaianum αν όχι τότε είναι Vallisneria

Το δεύτερο είναι Anubias barteri

Το τρίτο είναι Hygrophila salicifolia η κόκκινη

Το τέταρτο είναι Hygrophila polysperma

Στης ερωτήσεις.

1. Καλό είναι να φωτίζεται το ενυδρείο 8-10 ώρες.

2. Και ναι και όχι εξαρτάτε από της συνθήκες που επικρατούν στο άλλο ενυδρείο, αλλά τα συγκεκριμένα φυτά είναι απροβλημάτιστα και δεν πιστεύω να έχεις προβλήματα.

3.Μια χαρά είσαι τα φυτά δεν είναι και πολύ απαιτητά ώστε να χρειαστείς ιδιαιτερότητες, με το λίπασμα που έβαλες στην ρίζες και το λίπασμα που ρίχνεις στην στήλη δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ

και κάτι τελευταίο που μου ήρθε τώρα....

υπάρχει κάποιος τρόπος (τεστ) ώστε να ελέγχω την κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα φυτά μου???ή από την ποιότητα του νερού το κρίνω????

Link to comment
Share on other sites

Την κατάσταση του φυτού θα την κρίνεις από όλοι την εξωτερική του εμφάνιση. Σωστή ανάπτυξη γερά πράσινα φύλα.

Το αντίθετο είναι κιτρινισμένα φύλα, υποτυπώδες ανάπτυξη ανάπτυξη, μεγάλο κορμό και μικρά φύλα, ζαρωμένα φύλα, στασιμότητα στην ανάπτυξη κτλ.

Τεστ δεν υπάρχει το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις σε ότι αφορά την ανάπτυξη των φυτών είναι να μην αυξηθεί πάνω από 20 το ΝΟ3 και το ΝΗ3/4 να είναι μηδέν. Εκτός το ότι επηρεάζουν αρνητικά την ανάπτυξη των φυτών ευνοούν την ανάπτυξη των άλγεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...