Jump to content

Mεταφορα ενυδρειου


angelos8

Recommended Posts

Ματα απο πολυ καιρο γειά σας ! Οπως φανταζομαι οτι ισχυει για τους περισσοτερους, με το που χειμονιαζει το ενδιαφερον για το ενυδρειο αναθερμαινεται. Ετσι και εγω αποφασισα να φτιαξω ενα καινουργιο μεγαλυτερο. Αυτο που εχω τωρα ειναι 180 λιτρα και εχει κλεισει ενα χρονο. Αυτο που θελω να φτιαξω ειναι περιπου 600 λιτρα. Ενα απο τα θεματα ειναι πως και ποτε μεταφέρω το περιεχόμενο του παλιου στο καινουργιο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Αγγελο!! Στα έλεγα εγώ θα έρθεις στα χνάρια μου :thumbup:

Εσύ όμως μπαίνεις επιθετικά με πολλά παραπάνω λίτρα, Ευγε!! Πες μας λίγο παραπάνω τι έχεις στο μυαλό σου να κάνεις, προφανώς μιλάς για ενυδρείο φτιαγμένο στα μέτρα σου. Θα έχει sump και πόσο μεγάλο?

Εαν είναι το καινούργιο κοντά στο παλιό θα είναι αρκετά εύκολο. Το πρώτο που θα πρέπει να φροντίσεις μετά το φτιάξιμο του ενυδρείου σου είναι να βρείς μια ποσότητα ωραίου ζωντανού βράχου και να τον κουράρεις στο καινούργιο ενυδρείο κανα μήνα τουλάχιστον.

Πες μας όμως κάποιες λεπτομέρειες για το τι σκέπτεσαι να κάνεις και που, για να λέμε συγκεκριμένα πράγματα.

Α και που είσαι να έρθεις στο σεμινάριο το ΣΚ να τα πούμε από κοντά και να ακούσειςκαι πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Ανδρέα,

Απο που να ξεκινήσω. Λοιπόν θέλω να καταργίσω το παλιό και να βάλω το καινουργιο στη θέση του. Οι διαστάσεις του καινουργιου καθορίζονται απο τον διαθεσιμο χωρο και θα ειναι 1 με 1.1 μηκος 80 πλάτος και 70 με 75 υψος. Βεβαια θα υπαρχει sump που θα ειναι 80*40*40 περιπου. Θελω να μεταφερω το βραχο που ειναι περιπου 27 κιλα την αμμο και τα ψαρια. θελω να εχω το πιο καθαρο, κρυσταλινο νερο που υπαρχει, στο καινουργιο και να μην το γεμισω βραχο για να υπαρχει χωρος. Κοραλλια θελω μόνο μ****α. Τελος θα ηθελα να μην ασχολουμε πολυ με το ενυδριο. Πως ακουγεται το εγχειρημα ?

Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρά σου :thumbup:

οι σκέψεις σου μπορούν να γίνουν και πράξη .. σχετικά εύκολα .. και οικονομικά

για να πετύχεις τη διαύγεια που ονειρεύεσαι το όζον είναι μονόδρομος νομίζω .. εκτός και αν το αποτέλεσμα που σου δώσει ο ενεργός άνθρακας σε καλύψει .. ( εμένα που δεν έχω όζον .. με καλύπτει ) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω πως 40 κιλά βράχο ακόμα το θέλεις δεδομένου του μεγάλου πλάτους που δίνεις στο ενυδρείο. Εαν υπάρχει χώρος μην πας κάτω από 1.20 μήκος, θα σου χρειαστεί και για πιο μεγάλα ψάρια που κάνουν βόλτες κατά μήκος και όχι σε πλάτος αλλά και για το φωτιστικό που θα διαλέξεις. Από την άλλη εγώ δεν θα πήγαινα πιο πάνω από 65 cm σε ύψος γιαυτό που θέλεις να κάνεις. Επίσης δώσε παραπάνω πλάτος στο sump = 60cm και λίγο ύψος ακόμα.

Λοιπόν η διαδικασία έχει ωε εξής, το φτιάχνεις το καινούργιο, τραβάς πιο έξω το παλιό για να χωρέσει το καινούργιο, ρίχνεις το καινούργιο βράχο μέσα και τον αφήνεις μαζί με καινούργια άμμο να στρώσει για 1-1,5 μήνα (οπότε έχεις και τα 2 μαζί για λίγο). Μην ρίξεις τη παλιά άμμο προσπάθησα να κάνω το ίδιο για να μπολιάσω με 2-3 κιλά τη καινούργια άμμο και το μετάνιωσα. Εχει αρκετές βρωμιές και παράγωγα θείου τα οποία είναι δηλητηριώδη.

Μετά από αυτό το διάστημα μεταφέρεις σιγά σιγά το παλιό βράχο στο καινούργιο ενυδρείο ακόμα και σταδιακά αν θέλεις μέσα 3 ημέρες από 1/3 τη φορά και τελευταία μπαίνουν τα ψάρια στα οποία κάνεις προσαρμογή για τη θερμοκρασία του καινούργιου και το PH που δύσκολα είναι ίδια ακριβώς. Εννοείτε ότι προσπαθείς να πετύχεις ακριβώς την ίδια αλατότητα. Εαν το νερό σου έχει λίγα νιτρικά κάτω από 20 τότε ρίχνεις και 60 λίτρα από το παλιό σου νερό στο τέλος για ακόμα γρηγορότερα αποτελέσματα στο μπόλιασμα.

Οπως είπε και ο Τάσος και σου έχω πει και εγώ από κοντά η χορήγηση όζοντος με μέτρο θα σου αποφέρει νερό κρύσταλο και σε κάποιο βαθμό αποστειρωμένο και απαλαγμένο από οργανικές ουσίες. Ομως Παν μέτρο άριστο. Εαν δε θέλεις να σχολείσαι πολύ τότε εαν δεν έχεις βάζεις και ένα calcium reactor και ξεμπερδεύεις. Το ενυδρείο θα το στήσεις με προοπτική LPS SPS και αν θέλεις βάλε μόνο μαλακά αλλά κοίταξε να μπορείς να βάλεις ότι θέλεις από πλευράς κυκλοφορίας, φωτισμού κλπ για να μη κάνεις διπλά έξοδα

Αυτά και εδώ είμαστε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην ρίξεις τη παλιά άμμο προσπάθησα να κάνω το ίδιο για να μπολιάσω με 2-3 κιλά τη καινούργια άμμο και το μετάνιωσα. Εχει αρκετές βρωμιές και παράγωγα θείου τα οποία είναι δηλητηριώδη.

Να προσθέσω ότι μπορείς να "μπολιάσεις", την καινούργια άμμο, μεταφέροντας μόνο μέρος από τα επιφανειακά στρώματα της παλιάς άμμου σου. Δηλαδή από τα επιφανειακά 2-3cm, το πολύ.

Το ιδανικό θα ήταν να μετέφερες την παλιά άμμο, χωρίς να ανακατέψεις την διαστρωμάτωσή της. Πράγμα που τεχνικά είναι αδύνατον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο μεγάλη αποχη λογο φορτου εργασιας επανηλθα "δημητριος" !

Πρωτα απ?ολα ευχαριστω ολους για τις χρησιμες συμβουλες αλλα και τους "αγωνιστικους" χαιρετισμους.

Λοιπον νομιζω οτι οι παρατηρησεις σας με ξεκολησαν σχετικα με το σχημα και κατ' επεκταση το μεγεθος του ενυδρειου που σκεφτομαι να φτιαξω. Ετσι απο 100*80*75 αρχικα, τωρα μαλλον παω στο 120*70*75.

Θα ειναι ορατες τρεις πλευρες γεγονος που δημιουργει θεματα σχετικα με την τοποθετηση της υπερχυλισης. Ιδανικα θα ηθελα ο απο κατω χωρος να περιεχει τα παντα δηλαδη σαμπ, τσιλλερ, σκιμμερ, και καλτσιουμ ρεακτορ και δοχειο νερου για συμπληρωμα απο εξατμιση. Ζηταω πολλά ?

Τελος μια ερωτηση. Ποιο ειναι το ιδανικο υψος αμμου για την δημιουργια DSB ?

Περιμενω εναγωνιως πληροφοριες ?

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε κάντο 150 cm να το κλείσουμε το deal και να δώσουμε χέρια :buttrock: Μην κοιτάς τον όγκο που προκύπτει από τον πολ/σμό μόνο, το πλάτος σου είναι καταπληκτικό στους 80 πόντους όμως για να βάλεις σχεδόν οποιοδήποτε ψάρι ( σε λογικά πλαίσια) χρειάζεσαι μήκος. Ακουσε με έχω 1,20μ ενυδρείο και ξέρω τι σου λέω.

Οσον αφορά το DSB μπορείς να παίξεις από 10 έως 20 cm, προσωπικά θεωρώ πάνω από 12 δε θα πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε κάντο 150 cm να το κλείσουμε το deal και να δώσουμε χέρια :buttrock: Μην κοιτάς τον όγκο που προκύπτει από τον πολ/σμό μόνο, το πλάτος σου είναι καταπληκτικό στους 80 πόντους όμως για να βάλεις σχεδόν οποιοδήποτε ψάρι ( σε λογικά πλαίσια) χρειάζεσαι μήκος. Ακουσε με έχω 1,20μ ενυδρείο και ξέρω τι σου λέω.

Οσον αφορά το DSB μπορείς να παίξεις από 10 έως 20 cm, προσωπικά θεωρώ πάνω από 12 δε θα πήγαινα.

Πας φιρι φιρι να με καταστρεψεις ! Και δεν θελω και πολυ. Δηλαδη για να καταλαβω ποιες ειναι οι διαστασεις που προτεινεις ? 150*80*75 ? 900 λιτρα ? :blush:

Link to comment
Share on other sites

150 χ 70 χ 75 = 787 λίτρα, όμως με ύψος στήλης νερού στα 67cm έχουμε καθαρό 700 λίτρα. Φυσικά τα 80 cm πλάτος είναι πολύ καλύτερα αλλά καλύτερα να τα θυσιάσεις προς όφελος του μήκους εαν δε μπορείς και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

150 χ 70 χ 75 = 787 λίτρα, όμως με ύψος στήλης νερού στα 67cm έχουμε καθαρό 700 λίτρα. Φυσικά τα 80 cm πλάτος είναι πολύ καλύτερα αλλά καλύτερα να τα θυσιάσεις προς όφελος του μήκους εαν δε μπορείς και τα δύο.

A ρε Αντρεα. Πάνω που πιστεψα οτι ειχα βρει την λυση φτου απ' την αρχη. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι ότι η γυναικα μου ειναι ενθερμος υποστηρικτης του θεματος ενυδρειο και δεν θελω να προκαλω την τυχη μου. Ακομα το κοστος, πριν την προταση για 150 ηταν ηδη πολυ υψηλο, αφου συμφωνα με αυτα που πιστευω οτι ξερω, πολυ λιγα απο τα υπαρχιοντα συστηματα μου θα ηταν χρησιμα στο μεγαλυτερο ενυδρειο. Αυτα που εχω τωρα ειναι το κιτ 16 της τουνζε δυο 6025 μια 6045 και μια 6060 για κυκλοφορια, και το τεκο το μικρο για ψυξη.

Τελος πριν απο λιγο διαβασα στο reef central για προβληματα του dsb μακροπροθεσμα και εχω μπει και σε αλλα λουκια !

Ποσο πιστευεις οτι κοστιζει ενα τετοιο ενυδρειο ? (τανκ και σαμπ) ?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα ποιος θα το φτιάξει!!! Πάντως εαν δεν τα θέλεις όλα μέσα και χώρο αναπλήρωσης κλπ μπορείς να κάνεις αυτό που έχεις τώρα sump. Αμέσως σου έκανα οικονομία :buttrock:

Υπάρχουν λύσεις πάντως μην πελαγώνεις αυτό που θα αλλάξεις είναι το ψυγείο σου έτσι και αλλιώς δε σου κάνει. Για τα υπόλοιπα έχεις pm.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να προκύψει άξιόλογη οικονομική διαφορά μεταξύ των 120 και 150 εκατοστών, στην κατασκευή της γυάλας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα και λαμβανοντας υπ' οψιν τις συμβουλες σας παρηγγειλα και περιμενω απο μερα σε μερα ενα 140*60*70. Το σαμπ ειναι 80*50*50. Ελπιζω να συφωνειται γιατι τωρα ποια ειναι αργα για αλλαγες. Πριν αρχισω ομως με ερωτησεις, που ειναι πολλες, σας παραθετω φωτοφραφιες απο την τρεχουσα κατασταση του ενυδρειου μου. post-3318-1197055247_thumb.jpgpost-3318-1197055325_thumb.jpg post-3318-1197055351_thumb.jpgpost-3318-1197055377_thumb.jpg

post-3318-1197055301_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κουκλος ειναι το τριγκερ σου :thumbup:

Αλλα θελει πολυ μεγαλο ενυδρειο :) επρεπε να πας στο 2.40 μ και οχι μονο στο 1.40 μ :)

Link to comment
Share on other sites

Wouaooo !! Μπράβο Αγγελε φαντάσου τι έχει να γίνει με το καινούργιο :)

Καλά ο trigger σου είναι λίγο τερατάκι, περνάει άνετα για πατέρας του δικού μου. Να προσέχεις τα δάχτυλα όταν ταίζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ζωντανά σου!!!

Να τα χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εξαιρετικού χαρακτήρα. Κυριος ! Τα προβλήματα αφ' ενός ειναι οτι ειναι πολυ μεγαλυτερος απο τα υπολοιπα ψαρια, εκτος κλίμακας, και αφ' ετερου ότι τρωει ταχύτερα και χρειαζεται προσοχή. Αρχικα ειχα μετανοιώσει που τον πήρα αλλά οχι ποιά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρωτα απ' ολα χρονια πολλα και υγεια σε ολους.

Εγω ενω το ενυδρειο μου ειναι ετοιμο δυστηχως η βαση καθυστερει. Εχω αγορασει σκιμερ, αμμο, κοντρολερ ικς, και διαβαζω ασταματητα σχετικα με τα ενυδρεια. Το προβλημα ειναι οτι επεσα σε ενα τεραστιο, μαλλον αναπαντητο, θεμα. DSB or BB ? Εσεις τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχεις :D

αφού όπως φαίνεται διαβάζεις .. θα ξέρεις ότι και με τους δυο τρόπους μπορείς να έχεις καλά αποτελέσματα ..

αυτή η <κόντρα > ακόμα υπάρχει σε όλα τα σχετικά φόρουμ από όσο γνωρίζω .. η επιτυχία την κάθε μεθόδου έχει να κάνει και με το <αφεντικό> του ενυδρείου ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...