Jump to content

ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ?


BULLET

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ Κ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 100ΛΙΤΡΩΝ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ Κ ΕΧΩ ΦΙΛΤΡΟ ΒΥΘΟΥ!!!!!!!!!ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ.ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ Κ SKIMMER?EΠΙΣΗΣ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ FISH ONLY,ΕΧΩ ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ 3 ΨΑΡΙΑ(2 CLOWN K 1 BLUE TANG), 3 ΣΚΛΗΡΑ ΚΟΡΑΛΙΑ Κ ΠΕΤΡΕΣ.ΤΕΛΟΣ ΕΧΩ ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΚΑΤΩ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΚΟΡΑΛΙ.ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ Κ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΟΤΙ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΒΥΘΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ!!!ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΕΑΝ ΝΑΙ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΣΤΗΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητέ φίλε καλοσήρθες στα αλάτια και στην παρέα μας... :thumbup:

Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω με το καλημέρα..

'Οντως το φίλτρο βυθού στο θαλασσινό, απλά δεν υπάρχει....

Σχετικά με το εσωτερικό φίλτρο θα πρέπει να το αντικαταστήσεις με κάποιο εξωτερικού τύπου.

Θα βάλεις εκεί άνθρακα και αντιφώσφορο.

Στην αρχή μπορείς να έχεις και βιολογικό υλικό το οποίο με την πάροδο του χρόνου να το αφαιρέσεις.

Το σπασμένο κοράλι δεν είναι ότι καλύτερο για υπόστρωμα.Συνήθως χρησιμοποιούμε ζωντανό αραγωνίτη.

Σκίμμερ είναι πολύ καλό να βάλεις , εκτός και αν αλλάζεις πολύ συχνά το νερό σου (κάθε εβδομάδα).

Και ακόμα μερικά βασικά.

Αγόρασες ζωντανό βράχο ??

Έχεις συσκευή αντίστροφης όσμωσης για το νερό σου ??

Έχει κάνει το ενυδρείο τον αρχικό κύκλο του αζώτου ??

Έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις σε αμμωνία - νιτρικά ??

Έχεις εξασφαλίσει καλή κυκλοφορία γύρω απο τον βράχο ??

Κάνεις ανατάραξη επιφάνειας ??

Έχεις κάνει μετρήσεις σε ασβέστιο , αλκαλικότητα, μαγνήσιο κ.τ.λ. ??

Λοιπόν εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με διάβασμα , να επιστρέψεις τα σκληρά κοράλια εκεί που τα πήρες ( ή σε κάποιο άλλο στρωμένο reef ) , το blue tank επίσης ,και να κάνεις ένα νέο ξεκίνημα, με αργά και σταθερά βήματα .

Σε πήρα λίγο απότομα , αλλά πιστεύω ότι έτσι θα προφυλαχτείς απο σίγουρες απογοητεύσεις..

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που μου απαντησεσ σταθη 200.θελω ομωσ να σε ρωτησω καποια πραγματα!!1)το εσωτερικο φιλτρο να το βγαλω εντελωσ η μπορει να συνυπαρχει με το εξωτερικο?2)ο ζωντανοσ βραχοσ ειναι απαραιτητοσ?3

)η αντιστροφη οσμωση ειναι απαραιτητη?4)τι ειναι ο κυκλοσ του αζωτου?οσον αφορα τισ ερωτησεισ σου,δεν εχω ζωντανο βραχο,δεν εχω συσκευη ΑΟ,κανω αναταραξεισ επιφανειασ,εχω κανει μετρησεισ σε NH4/NH3 0,PH 8,2 NO3 10mg/l,NO2 0.Eπισησ,δεν εχω κανει τεστ αλκαλικοτητασ,ασβεστιου,μαγνησιου.εκανα λαθοσ πριν,εχω νεκρα κοραλια κ οχι σκληρα!!μπορεισ να με βοηθησεισ οσον αφορα το πωσ θα βγαλω το φιλτρο βυθου κ με ποια σειρα θα μπουν στο ενυδρειο το εξωτερικο φιλτρο,το skimmer κτλ?????πραγματικα τα εχω χαμενα με αυτα που μου εχει βαλει στο ενυδρειο αυτοσ ο ""ανθρωποσ"".περιμενω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στα θαλασσινά νερά ..

πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο σου έτσι όπως το περιγράφεις ?

όταν λες <πέτρες > τι εννοείς ? θαλασσινό κοραλλιογενή βράχο η απλές διακοσμητικές πέτρες ?

ένα πετυχημένο σύστημα διατήρησης θαλασσινού ενυδρείου είναι το σύστημα Berlin αυτό αποτελείται από ζωντανό κοραλλιογενή βράχο , skimmer ,σπασμένο κοράλλι για υπόστρωμα η τίποτα και φωτισμό ..

αυτό για να πάρεις μια ιδέα ..

η κυκλοφορία νερού παίζει καθοριστικό ρόλο στην διατήρηση του συστήματος

έτσι λοιπόν δεν υπάρχει ανάγκη για καινούριο εξωτερικό φίλτρο παρά μόνο για να αποκτήσεις περισσότερο χώρο στο ενυδρείο ..ούτε και τεχνητό βιολογικό μέσο , στο εσωτερικό που υπάρχει μπορείς να τοποθετήσεις ενεργό άνθρακα καλής ποιότητας και αντιφώσφορο με βάση το σίδηρο

.. το φόρτωμα του ενυδρείου με ψάρια γίνεται με πολύ αργούς ρυθμούς παρακολουθώντας τη συμπεριφορά του ενυδρείου

πολλοί για να ενισχύσουν την ικανότητα του ενυδρείου του προσθέτουν deep sand bed η και μακροάλγες σε χωριστή δεξαμενή ..

ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στα άρθρα του θαλασσινού που θα βρεις στο aquazone .. θα σου λυθούν πολλές απορίες ..

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου δουλευει ετσι 3 μηνεσ περιπου κ εχω χασει 3 clown γιατι μου τα εβαλε μεσα στο ενυδριο ενω τα νιτρικα μου ηταν στο κοκκινο!!!!!με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει προβλημα κ ετσι την πατησα!!!εχω μονο διακοσμητικεσ πετρεσ κ οχι ζωντανο βραχο.τι κοστοσ εχει να βαλω ζωντανο βραχο κ ποσοσ πρεπει να ειναι για ενα ενυδρειο 100 λιτρων?

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει πολλα απο τα αρθρα του forum,αλλα πιστευω πωσ καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κ περισσοτερο η δικη μου,γιατι πρεπει πανω απο ολα να απαλλαγω απο το φιλτρο βυθου που εχω τωρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ψαράκια σου δεν τα σκότωσαν τα νιτρικά αλλά η αμμωνία .. στο διάστημα που μεσολάβησε το ενυδρείο σου απέκτησε την ικανότητα νιτροποίησης , το βλέπουμε στις μετρήσεις που παραθέτεις παραπάνω ..

προσωπικά πιστεύω ότι οι περισσότεροι τρόποι στησίματος ενυδρείου μπορούν να δουλέψουν .. μόνο ένας αποτυγχάνει σίγουρα .. αυτός του βιαστικού ..

άλλοι φίλοι που γνωρίζουν καλύτερα από φίλτρα βυθού θα σε ενημερώσουν για το τι πρέπει να προσέξεις ..

μπορεί στις μέρες μας να μην χρησιμοποιούνται τέτοια φίλτρα .. πριν μερικές δεκαετίες ήταν πολύ διαδεδομένα ..

η προτεινομένη ποσότητα του ζωντανού βράχου είναι 1-2 κιλα για κάθε 10 λίτρα νερό ..

προσοχή όμως .. στη ποιότητα και τη κατάσταση του βράχου ..

ο φρέσκος ( νέο εισαγμένος ) βράχος έχει βγει από τη θάλασσα και κουβαλάει ένα σωρό ζωικούς και φυτικούς οργανισμούς που θα πεθάνουν η έχουν πεθάνει .. αυτό επιβαρύνει το σύστημα με νιτρικά – φωσφορικά .. και αμμωνία .. για να <καθαρίσει > περνάει αρκετός καιρός ..

αν μπορέσεις να βρεις παλιό βράχο από ενυδρείο εμπιστοσύνης – που να μην έχει πέσει μέσα χαλκός για θεραπεία ψαριών – θα είναι καλυτέρα

πρέπει να διαβάσεις τα παρακάτω άρθρα του φίλου μας Discos

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Link to comment
Share on other sites

Σε καλοσωριζω και εγω στην παρεα μας! Σιγα σιγα θα σου λυθουν ολες οι αποριες αλλα αυτο θα γινει μετα απο συζητηση οποτε κανε υπομονη!

Για αρχη πρεπει να μας πεις τι ενυδρειο θελεις να κανεις! Θελεις ενα ενυδρειο reef με κοραλλια κτλ? θελεις ενα ενυδρειο fish only με ζωντανο βραχο (αρα οχι θεραπειες με χαλκο κτλ μεσα)? θελεις ενα ενυδρειο μονο με ψαρια και νεκρο βραχο ? Απο την απαντηση σου θα εξαρτηθει αν θα εχεις βιολογικο φιλτρο ή αν θα στηριξεις τη βιολογια σου σε βραχο και ζωντανη αμμο!

Γενικα προτεινουμε οι περισσοτεροι τα φυσικα συστηματα (ζωντανο βραχο/αμμο, οχι βιολογικο φιλτρο κτλ) αλλα αν θελεις να κανεις ενα απλο fish only χωρις ασπονδυλα στο οποιο ισως να κανεις και θεραπειες τοτε μπορεις να προχωρησεις αλλιως...

Αυτα ομως που πρεπει να κανεις σιγουρα ειναι...

Αφαιρεις το εσωτερικο φιλτρο και το αντικαθιστας με ενα εξωτερικο (χημικο ή βιολογικο..αναλογα).

Αφαιρεις το σπασμενο κοραλλι και το πετας.

Αφαιρεις το φιλτρο βυθου και το πετας.

Βγαζεις εξω τα βραχια κτλ που εχεις και αν μπορεις αδειαζεις σε ενα βαρελλι μια ποσοτητα νερου.

Βαζεις αραγωνιτη (αμμο) νεκρο ή ζωντανο.

Ξαναβαζεις το βραχο που εχεις.

Ξαναγεμιζεις με το νερο απο το βαρελλι.

Η παραπανω διαδικασια ειναι πολυ σχετικη βεβαια...σιγουρα πρεπει να καταληξουμε στο τι ακριβως θελεις να κανεις και να τροποποιησουμε καποια βηματα απλα στην ανεφερα για να βαλουμε μια σειρα.

Απο εκει και περα... Skimmer θα σε βοηθησει υπερβολικα πολυ αν βαλεις! Η αντιστροφη οσμωση ουσιαστικα ειναι απαραιτητη και σε βγαζει απο πολλους μπελαδες.

Αυτα για τωρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, πως στην προσπάθειά μας να βοηθήσουμε τον νέο μας Φίλο, τον μπλέξαμε περισσότερο.

Ας ξεδιαλύνουμε, λοιπόν τα πράγματα.

Αν κατάλαβα καλά, ο Φίλος μας, BULLET, διαθέτει ένα FO ενυδρείο, το οποίο δεν αποτελεί φυσικό σύστημα, αλλά στηρίζεται στην τεχνητή βιολογία. Τα βράχια, που αναφέρει πρόκειται για νεκρά διακοσμητικά, όπως και τα σκληρά κοράλλια. Αν έχω αντιληφθεί κάτι λάθος, παρακαλώ διόρθωσέ με.

Θα έλεγα λοιπόν να μην τον εμπλέξουμε με τα φυσικά συστήματα, αφού κάτι τέτοιο δεν είναι στις προσδοκίες του, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση εξέλιξής του στο χόμπι.

Συμπερασματικά λοιπόν, θα τονίσω και εγώ, ότι η άμεση απομάκρυνση του φίλτρου βυθού, είναι επιβεβλημένη και ο τρόπος πραγματοποίησης, είναι αυτός που αναφέρει ο Μάνος.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να ενισχυθεί η τεχνητή βιολογία, με εξωτερικά φίλτρα, ικανά να καλύψουν, τουλάχιστον τον τριπλάσιο όγκο νερού, που διαθέτει το ενυδρείο του, σύμφωνα με τις ενδεικτικά αναφερόμενες προδιαγραφές τους.

Ομοίως η ύπαρξη χημικού φίλτρου, για τη χρήση άνθρακα και αντί φωσφόρου είναι καθοριστική.

Τέλος το skimmer και η δρομολόγιση αγοράς αντίστροφης όσμωσης.

Επιβάλλεται η διαδικασία «στρωσίματος» του συστήματος, σύμφωνα με τους κανόνες, τους οποίους μπορείς εύκολα να βρεις στα άρθρα μας και τους επί μέρους διαλόγου μας. Ότι απορίες προκύψουν, μπορείς να τις θέσεις στη ανάλογη κατηγορία.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα παιδια σασ ευχαριστο πολυ για το ενδιαφερον σασ.δεν εχω ζωντανο βραχο κ οπωσ ειπε ο φιλοσ ψαλτησ,εχω διακοσμητικεσ πετρεσ μονο κ νεκρα κοραλλια.θελω ενα fish only ενυδρειο για αρχη.ειναι πιο ευκολο με ζωντανο βραχο η χωρισ?αν βαλω ζωντανο βραχο λεγεται reef??

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις το ενυδρείο σου όπως το ξεκίνησες, αφού πρώτα διορθώσεις τα "κακώς κείμενα". Αργότερα, όταν θα αποκτήσεις, αρκετή εμπειρία και γνώσεις, μπορείς να προχωρήσεις σε αναβαθμίσεις.

Κατά τη γνώμη μου, η σταδιακή αυτή εξελικτική πορεία, δίνει πραγματικό ενδιαφέρον στο χόμπι μας.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΟΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΚΟΜΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΖΩΝΤΑΝΟ ΒΡΑΧΟ.ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ,ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ 5,6 ΨΑΡΙΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΩ.ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.Ο ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΒΡΑΧΟΣ Η ΟΧΙ?ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ?ΑΝ ΝΑΙ,ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΟΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΚΟΜΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΖΩΝΤΑΝΟ ΒΡΑΧΟ.ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ,ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ 5,6 ΨΑΡΙΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΩ.ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.Ο ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΒΡΑΧΟΣ Η ΟΧΙ?ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ?ΑΝ ΝΑΙ,ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ?

Η δική μου πρόταση σε αυτή τη φάση έχει ως εξής.

Δεν βάζεις άλλο ψάρι σε καμία περίπτωση.

Αφήνεις το εσωτερικό ως έχει.

Βγάζεις το φίλτρο βυθού (πλάκες -σωλήνες - αντλία).

Τοποθετείς καλό εξωτερικό φίλτρο με αρκετό βιολογικό υλικό , άνθρακα και αντιφώσφορο.

Αγοράζεις συσκευή αντίστροφης όσμωσης για τις επόμενες αλλαγές σου.

Επίσης φαντάζομαι ότι θα έχεις ρεφακτόμετρο για να μετράς την αλατότητα.

Στο 1023-1024 θα είσαι μια χαρά για fish-only.

Κάνεις αλλαγές νερού 20 % κάθε εβδομάδα.

Μετά απο λίγο καιρό αφαιρείς και το εσωτερικό.

Αν σε παίρνει οικονομικά παίρνεις και ένα σκιμμεράκι.

Αυτά για αρχή.

Κατόπιν αγοράζεις 15-20 κιλά ζωντανό βράχο και τον τοποθετείς σε πλαστικό βαρέλι με κυκλοφορητές.

Μετά απο ένα μήνα αντικαθιστάς τις διακοσμητικές πέτρες του ενυδρείου με αυτόν τον βράχο.

Τα επόμενα βήματα θα τα συζητήσουμε τότε, να μην σε μπερδεύω.

Και κάτι τελευταίο.

''ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ'' ελπίζω να μην είναι επαγγελματίας , γιατί αλλιώς :bowdown::thumbup:

Ευτυχώς υπάρχουν και καλά μαγαζιά στην Θεσσαλονίκη που μπορούν να σε βοηθήσουν.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με το Blue Tank που είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Φίλο Στάθη, σε αυτά που σου υποδεικνύει.

Θα δώσω όμως περισσότερη έμφαση στο skimmer και στη δύναμη της εξωτερικής βιολογίας. Όπως ανάφερα και σε προηγούμενη δημοσίευσή μου, μια εξωτερική βιολογική δύναμη, που να αντιστοιχεί στα τριπλάσια λίτρα του ενυδρείου σου, σύμφωνα πάντα με τις αναγραφόμενες ενδεικτικές τιμές των φίλτρων, είναι καλά για να σου εξασφαλίσουν μια λιγότερο αγχωμένη ενασχόληση.

Όσον αφορά, την αναβάθμιση του ενυδρείου σου σε φυσικό σύστημα, θεωρώ ότι αυτό πρέπει να γίνει στην "ώρα" του, όταν εσύ θα αισθανθείς έτοιμος και χωρίς χρονοδιαγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

σασ ευχαριστω ολουσ για το ενδιαφερον σασ προκαταβολικα.αυτοσ ο ανθρωποσ,ΝΑΙ,ειναι επαγγελματιασ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!τι αλλο να σασ πω??φιλε σταθη,εχεισ ακουσει κατι για το φαρμακο που λεγεται L/S??μου το προτεινε ενασ φιλοσ για το ψαρι μου.οσον αφορα τον ζωντανο βραχο,ειναι απαραιτητοσ??γινεται με καλο εξωτερικο βιολογικο φιλτρο,σκιμερ κ ζωντανη αμμο(αραγωνιτη)??εννοειται πωσ βγαζω πρωτα φιλτρο βυθου κ εσωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς όρισες στο θαλασσινό Aquazone!!!

διάβασα με ενδιαφέρων την συζήτηση και επειδή η καταγωγή μου είναι από Θεσσαλονίκη καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου για τους επαγγελματίες!

Λοιπόν ο ζωντανός βράχος σου προσφέρει βιολογία στο σύστημά σου! Μπορείς να λειτουργήσεις και με τεχνητό βιολογικό υλικό αλλά επειδή η αναβάθμιση του συστήματος είναι βέβαιη θα σου πρότεινα να οδηγηθείς κατευθείαν στην αγορά ζωντανού βράχου και όχι στην αγορά φίλτρων, υλικών κ.α.

Όσο αφορά το κεφάλαιο skimmer, θεωρώ απαραίτητη την αγορά ενός καλού skimmer το οποίο πραγματικά θα σου λύσει τα χέρια!!!

Στις υπόλοιπες ερωτήσεις νομίζω ότι τα παιδιά σε έχουν καλύψει!

Και μην ξεχνάς… διάβασμα τα άρθρα του ΑΖ!

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ 5,6 ΨΑΡΙΑ

Στο ενυδρειο 100 λ - δεν μπενουν 5-6 ψαρια !!!!!!!!! Ειναι παρα πολλα !!!!!

Δυο κλοουν, ενα αλγοφαγο (σαλαρια η κατι αλλο) και κανενα μικρο ρασσακι - αυτα μπορεις να βαλεις στα λιτρα σου.

Και πρωτο απο ολα - το θαλασσινο ενυδρειο ξεκιναει απο το νερο ( πρεπει να ειναι απο RO ) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη,σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων μπορω να βαλω μονο 4 ψαρια????? :thumbup: αυτοσ που μου εστησε το ενυδρειο μου ειπε οτι μπορω να βαλω μεσα το πολυ 6!!!!

Link to comment
Share on other sites

θέλεις να μάθεις πόσα ψάρια θα αντέξουν η πόσα θα ζούνε ευτυχισμένα ?

έχει να κάνει με το μέγεθος και το είδος του ψαριού ..

υπάρχουν ανθεκτικά μικρά ψαράκια που παραμένουν μικρά και άλλα που μεγαλώνουν πολύ και είναι ευαίσθητα ..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη,ποσα ψαρια κ με τι μεγεθοσ(ποσα εκατοστα περιπου) μπορουν να ζουν ευτυχισμενα στο 100 λιτρων ενυδρειο μου?τωρα εχω 2 clown k 1 blue tank.τι προτεινεισ να βαλω για να ταιριαζει με αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν σελιδες με Ιντεξ ψαριων οπου αναγραφονται και τα αναλογα λιτρα που χριαζεται το καθε ψαρι.Για το Paracanthurus hepatus η blue tank π.χ. αναγραφεται πως χρειαζεται 500λ. και πανω μιας και φθανει τους 30 ποντους.Ωστοσο οπως σου γραφει και ο salTasos υπαρχουν αρκετα ειδη ψαριων για τα δικα σου λιτρα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...