Jump to content

ερωτηση


Guest rania2006

Recommended Posts

καλημερα σας ,εχω φυτευμενο ενυδρειο και θα ηθελα να σας θεσω το εξης ερωτημα.καθε ποτε θα πρεπει να λιπαινωτα φυτα μου με υγρο???σε καθε αλλαγη νερου η οχι???

----------------------------------------------

http://alithia.freeforums.org/portal.php

Link to comment
Share on other sites

Για έναν που δεν έχει πολύ χρόνο στην διάθεσή του κάθε 7 μέρες μετά την αλλαγή νερού (εάν αλλάζουμε νερό ανά 7 μέρες) την δώσει που αναγράφει η συσκευασία για όλα τα λίτρα του ενυδρείου. Εάν έχουμε χρόνο καλλίτερα είναι κάθε μέρα, διαιρώντας την εβδομαδιαία δόση δια του 7. Παράδειγμα ας υποθέσουμε ότι ή εταιρία προτείνει ανά 7 μέρες 10ml λίπανση σε 100 λίτρα. Εάν εμείς έχουμε ένα ενυδρείο με 200 λίτρα τότε χρειαζόμαστε 20ml την εβδομάδα. Διαιρούμαι το 20 δια του 7 και έχουμε ένα αποτέλεσμα 2,85. δηλαδή 2,85ml λίπασμα την ημέρα. Με μια σύριγγα από το φαρμακείο μπορούμε να δώσουμε στο ενυδρείο μας την ακριβή δόση.

Θέλω μόνο να σημειώσω ότι η περισσότερες εταιρίες την δόση που προτείνουνε την έχουν υπολογίσει για ένα νορμάλ φυτεμένο ενυδρείο. Εάν το ενυδρείο μας είναι ελαφρός φτυμένο τότε ελαττώνουμε την προτεινόμενη δόση και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

και υπαρχει λιπασμα υγρο που μπορει να σου προσφερει και Cο2 που χρειαζοντι τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Για CO2 πάρε μια σκάλα Hagen και φτιάξε μόνος σου το διοξείδιο.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Όμως πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;!

Ενδεχομένως αν έχεις μεγάλο ενυδρείο να μην ενδείκνυται η σκάλα Hagen με το DIY CO².

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

Όμως πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;!

Ενδεχομένως αν έχεις μεγάλο ενυδρείο να μην ενδείκνυται η σκάλα Hagen με το DIY CO².

καλησπερα το ενυδρειο μου ειναο 110 λιτρα και πριν αντιμετωπισω αλγη ηταμ πυκνοφυτευμενο,τωρα ειναι αραιοφυτευμενο με καπως καλη σχετικα ιχθυοφορτιση!!!

----------------------------------------------

http://alithia.freeforums.org/portal.php

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...