Jump to content

Οodiniym


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΠΑΛΙ.ΜΕ ΤΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑΤΡΕΥΤΑΙ ΤΟ ΟDINIYM???EIΔΑ ΤΟ BLUE TANK ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΛΕΥΚΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ Κ ΝΑ ΞΥΝΕΤΑΙ?ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ Κ ΣΕ ΤΙ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

EXIT λέγεται το φάρμακο και είναι της εταιρείας eSHa.

Εκτεταμένη δοσολογία

1η μέρα: 20 σταγόνες / 100 λίτρα

2η μέρα: 10 σταγόνες / 100 λίτρα

3η μέρα: 10 σταγόνες / 100 λίτρα

Παρατεταμένη δοσολογία

4η μέρα: 10 σταγόνες / 100 λίτρα

5η μέρα: 10 σταγόνες / 100 λίτρα

Το μπουκαλάκι περιέχει 20ml τα οποία αρκούν για περίπου 2000 λίτρα.

Είσαι σίγουρος πως είναι Oodinium;!

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως είναι Oodinium;!

Αυτό ακριβώς θα σε ρωτήσω και εγώ. Αν έχει άσπρα στίγματα και ξύνεται είναι πιο πιθανό να πρόκειται για ick. Το Oodynium έχει συνήθως πολύ μικρά λευκά σημάδια, μικρότερα από του ick. Αν όντως είναι Oodynium, τότε δυστυχώς δεν θα καταφέρεις και πολλά με κανένα φάρμακο. Όταν φανούν τα σημάδια είναι συνήθως ήδη πολύ αργά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Torm ένας Clown γλυκού νερού που έπασχε από Oodinium,

είχε σωθεί πάντως με την βοήθεια του EXIT.

Ας σιγουρευτεί πρώτα για την ασθένεια και δε χάνει τπτ να δοκιμάσει με EXIT.

Ούτως ή άλλως είναι light φάρμακο και καλύπτει και Ich και γενικότερα ασθένειες με το σύμπτωμα των λευκών κηλίδων.

Link to comment
Share on other sites

Το θαλάσσιο ίκ διαφέρει με το ικ του γλυκού στην πρώτη περίπτωση είναι Cryptocaryon (Θαλάσσιο ick) στην δεύτερη Ichthyophthirius (ικ γλυκού).

Κοίταξε λίγο της εικόνες μήπως και μπορέσεις να βγάλεις άκρη

Oodinium

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpict...lickedPic=002_a

Cryptocaryon

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpict...lickedPic=007_a

Link to comment
Share on other sites

τωρα,μπερδευτηκα!!!εχει 4 στιγματα ασπρα στο κεφαλι κ ενα στο σωμα του.τωρα ομωσ δεν ξυνεται.επειδη δεν εχω μεγαλη πειρα,δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα αναμεσα στο ικ κ οντινιουμ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Torm ένας Clown γλυκού νερού που έπασχε από Oodinium,

είχε σωθεί πάντως με την βοήθεια του EXIT.

Ας σιγουρευτεί πρώτα για την ασθένεια και δε χάνει τπτ να δοκιμάσει με EXIT.

Ούτως ή άλλως είναι light φάρμακο και καλύπτει και Ich και γενικότερα ασθένειες με το σύμπτωμα των λευκών κηλίδων.

Εγώ μιλούσα για θαλασσινό Oodynium. Για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα καν ότι υπάρχει αυτή η ασθένεια σε γλυκό νερό. Στο θαλασσινό, η παραπάνω αρρώστια εμφανίζει αστραπιαία τα συμπτωματά της και γι' αυτό πολύ δύσκολα αντιμετωπίζεται. Αρκετά παιδιά από το φόρουμ έχουν πικρές ιστορίες να πούν για αυτό το θέμα.

Σίγουρα δεν χάνει κάτι να δοκιμάσει με το φάρμακο που προτείνεις. Ιδιαίτερα αν είναι δοκιμασμένο, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κ ολουσ σασ για την βοηθεια.θα σασ πω νεα μετα την θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

Ποια θεραπεια ??? Δεν ειναι Oodinium κατα 80% ... Ick ειναι... Τα blue tang το εμφανιζουν σχεδον παντα.... Τι θεραπεια πας να κανεις ??

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να κανω αυτη που προτεινε ο νικοκσον,συμφωνεισ?

Οχι γιατι πολυ απλα δεν εχεις σιγουρευτει οτι εχεις αυτη την αρρωστια και αν ειδες ο nikoskon το λεει μονο για την περιπτωση που σιγουρευτεις! Πιστευω οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα... μιλαμε για ick που ουσιαστικα ειναι η αρρωστια που εμφανιζεται πιο συχνα απο ολες και ειδικα στα blue tang που ονομαζονται και ick magnets!

Εμφανιζεται κυριως σε στρεσαρισμενα ψαρια ειτε επειδη ειναι νεα στο ενυδρειο σου, ειτε λογο προβληματος στην ποιοτητα του κτλ και προσωπικα πιστευω οτι δεν πρεπει να το αντιμετωπησεις με φαρμακο αλλα με καλυτερες συνθηκες νερου και καλυτερη διατροφη εμπλουτισμενη με σκορδο και βιταμινες...λογικα θα το ξεπερασει μονο του... αν οχι θα πρεπει να οδηγηθουμε σε αλλες λυσεις, ειδικα για θαλασσινα ψαρια και ενυδρεια αφου πρωτα καταλαβεις τα προβληματα που μπορεις να εχεις στο μελλον (χαλκος = καταστροφικος για ασπονδυλα/κοραλλια/ζωντανο βραχο).

Διαβασε λιγακι εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6585 αλλα ψαξε και λιγο ακομα στην κατηγορια αυτη καθως υπαρχουν πολλες σχετικες ερωτησεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.οταν λεσ καλυτερεσ συνθηκεσ για το νερο μου,τι ακριβωσ πιστευεισ οτι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.οταν λεσ καλυτερεσ συνθηκεσ για το νερο μου,τι ακριβωσ πιστευεισ οτι πρεπει να κανω?

Για να σου απαντησω σε αυτη την ερωτηση πρεπει να γνωριζω τις συνθηκες του νερου σου για να δουμε αν πρεπει να αλλαξει κατι. Δεν μπορω να σου απαντησω γενικα και δεν ειναι σιγουρο οτι αυτο ειναι το προβλημα... Γενικα βλεπεις να βγαζει περισσοτερα στιγματα το ψαρακι ?

Link to comment
Share on other sites

EXIT λέγεται το φάρμακο και είναι της εταιρείας eSHa.

Προσοχη, παιδια :thumbup:

EXIT - ειναι φαρμακο για γλυκο νερο μονο!!! Δεν το βαζουμε σε θαλασσινο ενυδρειο !

Link to comment
Share on other sites

Για θαλασσινο νερο παρε Cuprazin της Waterlife.

Καλυτερα να κανεις την θεραπεια στην καραντηνα, αλλα πρεπει να εχει ενα στρωμενο φιλτρο...

Αλλα, οπως ειδα δεν εχεις και κατι ζωντανο στο ενυδρειο σου (πχ. ζωντανο βραχο και αμμο η κοραλλια), εκτος απο τα ψαρια. Τοτε μπορεις να κανεις και στο ενυδρειο την θεραπεια.

Μονο που μετα την χριση του χαλκου πολλα πραγματα (οπως πλαστικα, σηλικονη) μπορει να παρουν ενα γαλαζιο χρωμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι δεν πρεπει να το αντιμετωπησεις με φαρμακο αλλα με καλυτερες συνθηκες νερου και καλυτερη διατροφη εμπλουτισμενη με σκορδο και βιταμινες...λογικα θα το ξεπερασει μονο του...

Μανο!

Σε ενα καλα στρωμενο ρεεφ μπορει να το αντιμετωπησεις με καλυτερες συνθηκες νερου και καλυτερη διατροφη εμπλουτισμενη με σκορδο και βιταμινες,

αλλα σε ενα μικρο, καινουριο ενυδρειο χωρις ουτε το ζωντανο βραχο και την αμμο - μαλλον δεν θα περασει μονο του...

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το melafix?Αν και δεν είναι για θεραπεία του ick εντούτοις μία φορά που αρρώστησαν τα δικά μου με αυτό το φάρμακο τα συνέφερα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το melafix?Αν και δεν είναι για θεραπεία του ick εντούτοις μία φορά που αρρώστησαν τα δικά μου με αυτό το φάρμακο τα συνέφερα. :thumbup:

Στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον περισσότερο κακό θα κάνει παρά καλό

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο θα κάνει κακό?Δεν επηρεάζει την βιολογία ή τα ασπόνδυλα , αν υποθέσουμε οτι για αυτά φοβάσαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναταλια το Cupramine ισως ειναι καλυτερη λυση.... αλλα ετσι και αλλιως ειναι δυνατον να του πουμε να βαλει χαλκο για 4 σημαδακια ολα και ολα ??

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο θα κάνει κακό?Δεν επηρεάζει την βιολογία ή τα ασπόνδυλα , αν υποθέσουμε οτι για αυτά φοβάσαι :thumbup:

Γιατί στην περίπτωση του ick προσπαθείς να αποβάλλεις ένα παράσιτο από το δέρμα του ψαριού. Με το Melafix θα δημιουργήσεις επιπλέον βλένα που πιθανώς να δυσκολέψει την καταπολέμηση των παρασίτων.

Το Melafix είναι εξαιρετικό σκεύασμα για άλλες καταστάσεις (μικροχτυπήματα, γδαρσίματα κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα ένα πρόβλημα με ένα Λο τον έβαλα σε γλυκό νερό για 1 λεπτό και είναι τώρα 4 μέρες και δείχνει μια χαρά .

Επειδή έτυχε να είναι εδώ και ο Ron Shimek τον ρώτησα σχετικά η απάντηση του ήταν ότι στρεσάρετε πολύ το ψάρι .

Τη λύση αυτή δεν την είδε με καλό μάτι αλλά δεν ήταν και απόλυτος για τη μη χρήση της .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κατ΄΄αρχην ολουσ για το ενδιαφερον που δειξατε.μου εφερε ενασ φιλοσ ενα φαρμακο που το λενε λ/σ,το χρισιμοποιησα απο χθεσ κ σημερα ειδα οτι επεσαν αυτα τα λευκα στιγματα.δεν περιμενα τοσο γρηγορα να γιατρευτει κ ειλικρινα δεν ξερω τι να πω.το blue tank ειναι πλεον ενταξει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...