Jump to content

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας


Recommended Posts

Λοιπον,θελω να ζητησω τη βοηθεια σας.. Το ψαρι μου (ενα χρυσοψαρο oranda) ειναι ακομα αρρωστο αν και του χορηγησα την αντιβιωση που μου εδωσαν στο pet shop. εκανα ακριβως αυτα που επρεπε.. εχει προβλημα με τη νηκτικη κυστη.. του εδωσα αρακα,το εβαλα σε αλατι,και του εριξα την αντιβιωση στο ενυδρειο.. Ομως σημερα μετα απο 4 μερες ενω ειχε δειξει καποια βελτιωση του αλλαξα το νερο και αρχισε παλι να χανει την ισορροπια του.. Τι πρεπει να κανω?να του ξαναδωσω αντιβιωση?την αντιβιωση για ποσο καιρο να την αφησω στο νερακι του?

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ ΤΗΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗ ΔΟΣΗ ΦΑΡΜΑΚΟΥ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΨΑΡΙ.....

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ KATSIK...

Δεν έχουν όλα τα φάρμακα τίς ίδιες αγωγές.

Θα τρελαθεί στο φάρμακο το ψάρι...

anja ποιό φάρμακο σου δώσαν στο pet shop;

Το ενυδρείο σου είναι στρωμένο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι..ειναι στρωμενο..γιατι πριν ειχα και αλλα ψαρια και πριν βαλω αυτα το ειχα στρωσει..

Μου εδωσαν κατι καψουλες αλλα αυτη τη στιγμη δεν το εχω μπροστα μου για να σας το πω.. Μου ειπαν να βαλω μια καψουλα στο ενυδρειο μου.. Το αφησα για 4-5 μερες κ σημερα που εκανα αλλαγη νερου και το εβαλα στο αλατι, αρχισε να χανει την ισορροπια του..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να θεραπευτεί το ψαράκι σου.

Σε ένα παρόμοιο περιστατικό με δικό μου χρυσόψαρο, το έχασα. Άμα το ήξερα τώρα, θα του είχα κάνει ευθανασία. Είναι λυπητερό να βλέπεις ένα ζωντανό οργανισμό χωρίς ζωή μέσα του να αργοπεθαίνει.

Αύξησε τη θερμοκρασία του ενυδρείου σου στους 28 βαθμούς. Ρίσκαρε τη βιολογία του φίλτρου σου, ρίχνοντας κάποιο αντιβακτηριδιακό σκεύασμα (π.χ., Sera Baktopur). Πρόσθεσε βιταμίνες, αλάτι. Χαμηλός έως καθόλου φωτισμός, ΚΑΘΌΛΟΥ τροφή. Σταθερές παράμετροι νερού, απέφευγε τις αλλαγές. Μπορείς επίσης να το πας σε εξειδικευμένο κτηνίατρο για να του «τρυπήσει» τη νηκτική κύστη σε περίπτωση που έχει μαζέψει αέρα. Αν και μάλλον περί της νόσου της νηκτικής κύστης πρόκειται (swimbladder).

Εάν είσαι τυχερός και τα καταφέρει με αυτά, έχει καλώς, αν και δε νομίζω (χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω).

Αν έχουν περάσει τόσες μέρες, και το ψαράκι έχει τα παρακάτω συμπτώματα, ευθανασία... κρίμα να βασανίζεται, γιατί δε θα τα καταφέρει.

i. δυσκολία στην κολύμβηση, ανάδυση, κατάδυση

ii. κολυμπάει στο πλάι ή ανάποδα

iii. το σώμα του φαίνεται «στραβωμένο»

iv. δεν αναπνέει κανονικά, τα βράγχια δεν έχουν σωστό ρυθμό

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το φαρμακο λεγεται "T.C. CAPSULES".. το λες αληθεια οτι δν θα γινει καλα? το ξερω οτι βασανιζεται..το βλεπω..αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να κάνω λάθος, αλλά δε το πολυπιστεύω.

Άμα έχει όλα αυτά τα συμπτώματα η ασθένεια είναι σε προχωρημένο στάδιο (περιττό να σου πω ότι είναι θανατηφόρα). Στην αρχή βλέπεις μόνο μια αδυναμία/αδιαθεσία, και μια τάση του ψαριού να «χαλαρώνει» στον πάτο του ενυδρείου.

Κάνε όσα σου είπα, και έχε ελπίδες να δεις ανάκαμψη. Μόνο αυτό, η ελπίδα πεθαίνει στο τέλος.

Το βασικότερο, ΜΗΝ ταΐσεις ΤΊΠΟΤΑ για 2-3 μέρες, μετά ρίξε λίγο (ελάχιστο!) αποφλοιωμένο, βρασμένο αρακά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...