Jump to content

Είναι Cichlasoma Nigrofasciatum (convict)


yboul

Recommended Posts

Θα μπορούσε κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία από τη δική μου (που είναι σχεδόν μηδενική) να μου πει εάν το ψάρι της φωτογραφίας

http://img391.imageshack.us/my.php?image=fishms7.jpg

είναι Cichlasoma nigrofasciatum (convict)???

Στο pet shop μου είπαν κάτι για μικρά παπαγαλόψαρα αλλά δεν νομίζω.

Μπορεί κανείς να μου πει με τι και εάν μπορώ να τα συνδυάσω? Αυτή τη στιγμή έχω 3 τέτοια μικρά (2-3cm) σε 60lt.

Ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ναί αλλά βαμμένο και από επιλεκτική αναπαραγωγή....Δέν θα στο συνιστούσα....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θα τα συνιστούσες?

Επειδή είναι επιθετικά και δεν μπορώ να βάλω άλλα μικρότερα μέσα, επειδή γίνονται μεγάλα για 60άρι, επειδή είναι από επιλεκτική αναπαραγωγή ή για κάποιο άλλο λόγο?

Πάντως γενικώς ως κατηγορία κιχλίδων τα έχω βρει σε διάφορα sites (ως albino)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σου αρέσει να έχεις στο ενυδρείο κάτι που δεν είναι born natural;

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Το link που μου λες το έχω δει από την πρώτη μέρα που αγόρασα τα ψαράκια και μου είπαν στο κατάστημα ότι είναι παπαγαλόψαρα. (όταν τα έπαιρνα δεν ήξερα τι εστί παπαγαλόψαρο).

Τα συγκεκριμένα όμως είδος απ' ότι έχω διαβάσει και αν έχω καταλάβει καλά (αν όχι διορθώστε με) είναι κανονικό είδος ψαριού (αλλιώς δεν θα ήταν σε κατηγορία) και δεν έχει υποστεί όλες τις ταλαιπωρίες που αναφέρονται στο άρθρο (laser, βάψιμο, δυσκολία στην κολύμβηση και στην τροφή.)

Συνεπώς τι ισχύει όταν μου λέτε ότι δεν έχει γεννηθεί κανονικά και ότι είναι βαμμένο??

:thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε ο Δημήτρης νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι βαμμένο όπως σου είπα.Τα βαμμένα ψάρια έχουν μεγάλο βαθμό θνησιμότητας καθώς εμφανίζουν καρκινώματα αρκετά συχνά καθώς και άλλες ανωμαλίες που προήλθαν από το βάψιμο.Και φυσικά δέν είναι 'ηθικό'.

Επίσης το συγκεκριμένο δέν είναι 100% 'καθαρό', άν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτήν την λέξη καθώς διαφέρει από το κανονικό Nigrofasciatus λόγω της επιλεκτικής αναπαραγωγής.

Προσωπικά μου αρέσουν τα ψάρια όπως μπορώ να τα δώ στο φυσικό τους περιβάλλον και όχι όπως τα έφτιαξε ο 'Σιγκαπουρέζος',ο 'Ταιλανδός' ή ο 'Τσέχος' εκτροφέας με μόνο σκοπό το κέρδος.

Κατα τα άλλα είναι σχετικά επιθετικά (σε περίοδο αναπαραγωγής και σε 'χάραξη' κυριαρχίας) και δέν θα τα έβαζα σε ένα κοινωνικό ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

OK Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση.

Καταλαβαίνω λοιπόν ότι λόγω του βαψίματος έχουν μεγάλη θνησιμότητα και φυσικά συμφωνό ότι δεν είναι ηθικό, αλλά θα μου επιτρέψεις να πω, ότι δεν βλέπω το κακό στην επιλεκτική αναπαραγωγή απ' τη στιγμή βέβαια που δεν παραμορφωνονται και δεν βασανίζονται τα ψάρια (βλ. παπαγαλόψαρα). Άλλωστε αυτό δεν συμβαίνει και στη φύση πολλές φορές? Άλογο+Γαϊδούρι=Μουλάρι, σκυλιά και γάτες που δεν είναι ράτσας κ.ο.κ.

Τώρα όσον αφορά στα δικά μου ψαράκια, πέρασα το βράδυ από το pet shop που τα πήρα και ρωτώντας άλλον υπάλληλο από αυτόν που τα πήρα μου είπε ότι είναι Ραμιρεζί και ότι είναι ημιάγρια. Είδα κάποιες φώτο από Ραμιρεζι και δεν βρήκα καμιά ομοιότητα μεταξύ αυτού του είδους και στα ψάρια μου.

Χάνω κάτι ή όντως καμία σχέση?

Ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...