Jump to content

Scalare


mpampis 1969

Recommended Posts

Γνωριζει καποιος για πιο λογο τα σκαλαρια κουνανε (χτυπουν θα ελεγα) νευρικα τα μπροστινα μακρυα πτερυγια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα είδος επικοινωνίας που χρησιμοποιούν τα σκαλάρια για δυο λόγους και είναι σαν να λένε.

1. φύγε από αυτήν την περιοχή διότι μου ανήκει αλλιώς θα έχουμε μπλεξίματα.

Αυτό συνήθως γίνεται όταν στο ενυδρείο υπάρχει ένα ζευγάρι και προστατεύει την περιοχή την οποία επέλεξε για να γεννήσουν τα αυγά τους.

2. Εγώ είμαι το αφεντικό καθίστε καλά διότι θα πέσει ξύλο

Επίσης αυτό συμβαίνει όταν ένα σκαλάρι θέλει να επιβληθεί στην ομάδα.

Αν δεν ακούσουν τα άλλα σκαλάρια τότε το επόμενο βήμα είναι το σκαλάρι να πλαγιάσει το σόμα του να πάρει φόρα και να χτυπήσει τον αντίπαλό του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα θα κανω εδω μια ερωτηση σε αυτο το κλιμα.Στο ενυδρειο μου εχω 2 σκαλαρια και εχω παρτηρησει οτι το ένα δειχνει επιθετικοτητα στο άλλο ειναι και πιο μεγαλοσωμο.Σε αυτη τη περιπτωση αν βαλω 2 ακομα λετε να σταματησει να ασχολειται με το μικρο και θα λειτουργουν σαν κοπαδι?Γιατι το μεγαλο μου την εχει δει και πολυ αρχηγος μαλιστα προσπαθει να φαει και την ουρα του μικρου και αρκετες φορες το πετυχαινει

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα θα κανω εδω μια ερωτηση σε αυτο το κλιμα.Στο ενυδρειο μου εχω 2 σκαλαρια και εχω παρτηρησει οτι το ένα δειχνει επιθετικοτητα στο άλλο ειναι και πιο μεγαλοσωμο.Σε αυτη τη περιπτωση αν βαλω 2 ακομα λετε να σταματησει να ασχολειται με το μικρο και θα λειτουργουν σαν κοπαδι?Γιατι το μεγαλο μου την εχει δει και πολυ αρχηγος μαλιστα προσπαθει να φαει και την ουρα του μικρου και αρκετες φορες το πετυχαινει

Πρώτα απ'ολα εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου, όσο πιο μικρο τόσο περισσότερες εντάσεις θα υπάρχουν μεταξύ των σκαλαριων. Αν τα λίτρα σου το επιτρέπουν τότε αν θα βάλεις κι'αλλα σκαλαρια μάλλον θα μοιραστεί η επιθετικότητα του κυρίαρχου σκαλαριου και στα αλλα σκαλαρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο ρυθμος αναπτυξης μεταξυ αρσενικου και θηλυκου ειναι διαφορετικος?Το λεω γιατι στο ζευγαρι που εχω ενώ τα εβαλα μεσα μαζι το ένα εχει μεγαλωσει πιο πολυ και λεω μηπως απο αυτο καταλαβα και το φυλο τους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό ένα κριτήριο, τα αρσενικά κατά κανόνα είναι πιο μεγαλόσωμα από τα θηλυκά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...