Jump to content

Μια λυση και ερωτηση φωτισμου


maniac

Recommended Posts

Προσωπικα μου αρεσουν τα μεγαλοσωμα ψαρια, και περισσοτερο οι Αμερικανικες κιχλιδες που γεμιζουν το ενυδρειο μου. Μου αρεσουν και τα φυτα. Και στις κιχλιδες ομως αρεσουν τα φυτα οποτε αρχιζουν τα προβληματα. Ο παραπανω συνδυασμος υποσχεται μια πολυ νοστιμη σαλατα για τις κιχλιδες αρα.. δεν. Στο ενυδρειο μου εχω στο πλαι τα εξαρτηματα φιλτρανσης και θερμανσης που δειχνουν αρκετα ασχημα σε σχεση με την υπολοιπη εικονα. Για να λυσω αυτο το προβλημα αποφασισα να καλυψω με καποιον τροπο αυτη την 'παραφωνια'. Μετα απο αποριψη διαφορων λυσεων κατεληξα στο εξης.

Πηρα ενα κοματι πλεξι με υψος το υψος του ενυδρειου και φαρδος καμια 10ρια ποντους μεγαλυτερο του πλαινου. Το τοποθετησα μεσα στο ενυδρειο με κατευθυνση απο την εμπρος γωνια προς την πλατη, σχηματιζοντας ετσι ενα τριγωνο χωρο μεσα στο οποιο 'μαντρωσα' τα εξαρτηματα.

Στο χωρο αυτο φυτεψα αρκετα φυτα που μεγαλωνουν ελπιζοντας πως συντομα θα καλυφθουν τα εξαρτηματα. Επειδη στον χωρο αυτο υπαρχει η εισοδος του εξωτερικου φιλτρου καθως και ενα εσωτερικο επρεπε να διασφαλιστει η ομαλη λειτουργια τους. Αυτο εγινε με το ανοιγμα τρυπων στο πλεξι στο κατω μερος, ωστε να κυκλοφορει το νερο αναμεσα στα φυτα.

Το τελικο αποτελεσμα δειχνει αισθητικα καλο, εχοντας θεωρητικα φυτα με τις κιχλιδες και καλυμενα τα εξαρτηματα, χωρις ομως να ξερω αν μακροπροθεσμα θα λειτουργησει. Αποψεις δεκτες.

Τωρα επειδη ο φωτισμος του ενυδρειου δεν εχει φτιαχτει για φυτα και το υψος ειναι 75 ποντοι, θελω να ενισχυσω τοπικα τον φωτισμο του 'τριγωνου' με καποιο τροπο, με προτιμηση σε καποιο ειδος σποτ λογω χωρου. Εδω, επειδη εχω μεινει πισω, ακουω προτασεις.

Στην φωτογραφια φαινονται οι τρυπες στο πλεξι, και τα φυτα απο πισω.

post-3274-1191264216_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

...

Τωρα επειδη ο φωτισμος του ενυδρειου δεν εχει φτιαχτει για φυτα και το υψος ειναι 75 ποντοι, θελω να ενισχυσω τοπικα τον φωτισμο του 'τριγωνου' με καποιο τροπο, με προτιμηση σε καποιο ειδος σποτ λογω χωρου. Εδω, επειδη εχω μεινει πισω, ακουω προτασεις.

Φωτισμός με σποτ έχει κάποια προβλήματα, κυρίως με τη χαμηλή φωτιστική απόδοση (lm/W), αλλά και με τη μεγάλη εκπομπή θερμοκρασίας... :bowdown:

Δεν ξέρω αν το καπάκι σου το επιτρέπει, αλλά προσθήκη λαμπτήρων Τ5 ή PC κατά πλάτος και στην επίμαχη πλευρά ίσως και να σου δώσουν αυτό που θέλεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός με σποτ έχει κάποια προβλήματα, κυρίως με τη χαμηλή φωτιστική απόδοση (lm/W), αλλά και με τη μεγάλη εκπομπή θερμοκρασίας... :bowdown:

Δεν ξέρω αν το καπάκι σου το επιτρέπει, αλλά προσθήκη λαμπτήρων Τ5 ή PC κατά πλάτος και στην επίμαχη πλευρά ίσως και να σου δώσουν αυτό που θέλεις... :thumbup:

Το καπακι ειναι 170 Χ 25 περιπου, με 4Χ120cm Τ8 λαμπες. Θα μπορουσα να τις μεταφερω στην αλλη ακρη οποτε θα μεινει χωρος περιπου 45Χ20. Μπαινουν Τ5; Η PC τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Το καπακι ειναι 170 Χ 25 περιπου, με 4Χ120cm Τ8 λαμπες. Θα μπορουσα να τις μεταφερω στην αλλη ακρη οποτε θα μεινει χωρος περιπου 45Χ20. Μπαινουν Τ5; Η PC τι ειναι;

Τόσο μακρόστενο είναι το ενυδρείο σου...? :thumbup:

Οι Power Compact είναι συμπαγής λαμπτήρες φθορισμού (ή κοινώς PL) μεγάλης ισχύος, όπως αυτές στις φωτό:

1172_ep01lpll.jpg..........os_dulux_f_36w_827_th.jpg

Δυστυχώς οι Τ5 ξεκινάνε από τα 55cm, οπότε τις ξεχνάμε... :lmao:

Στον πρώτο τύπο λαμπτήρα έχουμε 36W στους 41cm όπου και μοιάζει η καλύτερη περίπτωση για το ενυδρείο σου! :bowdown:

Στον δεύτερο τύπο έχουμε 36W στους 22cm, αλλά με πιο άβολο, ''τετράγωνο'' σχήμα και ακριβότερες στην αγορά...

Από εκεί και πέρα πρέπει να συνυπολογίσεις τις ανάγκες και απαιτήσεις των συγκεκριμένων φυτών που έχεις, την αποφυγή άλγης κτλ, όπου άλλα παιδιά μπορούν να σε κατατοπίσουν πολύ καλύτερα από εμένα... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τόσο μακρόστενο είναι το ενυδρείο σου...? :thumbup:

Ευτυχως .. οχι. Το καπακι ακουμπαει στο μπροστινο μερος του ενυδρειου, και το υπολοιπο εως τους 55 ποντους εχει ανοιγομενα καπακια.

Τωρα για τον φωτισμο, θα κανω τους υπολογισμους μου και θα δω τι θα βαλω τελικα. Σε πρωτη φαση, επειδη τα φυτα ειναι ευκολα και υπαρχει φυσικος φωτισμος, θα το αφησω ως εχει για ενα διαστημα και θα αποφασισω μετα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...